28 Martie 2024, 20:09:45

Autor Subiect: Pasajul Muncii / Piata Hurmuzachi  (Citit de 34809 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

01 Noiembrie 2014, 00:27:24
Răspuns #100

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Este  logica acea statie. Lipsa ei a fost  ilogica, dar acum s-a rezolvat. :'(
va referiti la cea de pe partea cu decebalul? Era absolut necesara.
memorat
01 Noiembrie 2014, 07:14:13
Răspuns #101

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
memorat
01 Noiembrie 2014, 10:39:54
Răspuns #102

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Este  logica acea statie. Lipsa ei a fost  ilogica, dar acum s-a rezolvat. :'(
Un singur vagon...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Noiembrie 2014, 10:47:01
Răspuns #103

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Un singur vagon...
Da,poate s-au gandit sa nu "gatuie"si mai mult intersectia.
memorat
01 Noiembrie 2014, 11:52:41
Răspuns #104

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Ce legatura e intre sula si prefectura ?
Statia de tramvai nu gatuie intersectia, pentru ca soseaua a fost recent modernizata, aka latita.
Probabil ca s-au gandit ca Bucurestiul o sa aiba in continuare tramvaie de 27 m lungime.
memorat
01 Noiembrie 2014, 13:52:14
Răspuns #105

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ce legatura e intre sula si prefectura ?
Statia de tramvai nu gatuie intersectia, pentru ca soseaua a fost recent modernizata, aka latita.
Probabil ca s-au gandit ca Bucurestiul o sa aiba in continuare tramvaie de 27 m lungime.
Si asta,dar  o statie de tramvai,mai ia cam o banda de mers si atunci pana ajunge in dreptul acesteia mai ai loc pe langa ceilalalti urmand apoi sa intri in coloana adica cele doua benzi de mers ca atat raman in dreptul statiei.
memorat
01 Noiembrie 2014, 19:03:03
Răspuns #106

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Probabil ca s-au gandit ca Bucurestiul o sa aiba in continuare tramvaie de 27 m lungime.
Doar nu visai la ALSTOM, BOMBARDIER, SIEMENS, SKODA...  ;D
memorat
01 Noiembrie 2014, 20:01:54
Răspuns #107

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Si asta,dar  o statie de tramvai,mai ia cam o banda de mers...
Ia mai putin, vezi toate statiile lui 1 cel putin pe distanta pe care o cunosc, de la Vitan la Basarab.
"Musca" din trotuar un metru si jumatate, sau pierde fiecare banda 40 cm, ceea ce nu constituie o problema. Oricum niciunde nu dispare o banda de auto din cauza statiei de tramvai. Ia fa o cercetare in teren sa vezi ce si cum.
Doar nu visai la ALSTOM, BOMBARDIER, SIEMENS, SKODA...  ;D
;D ;)
memorat
08 Noiembrie 2014, 20:38:06
Răspuns #108

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut azi pe la muncii,si din mers am vazut o "prafaraie" de nedescris. Au "ras" asfaltul pe bretele pentru a-l pune pe cel nou. Azi nu lucrau,din pacate ,cand foarte  bine puteau turna asfaltul nou pentru a se termina odata cu mizeria si prafaraia din  zona.
Aseara pe sensul de mers spre Baba Novac,accesul era inchis in pasaj si era o coada de masini de nedescris,ca bineinteles mai toti o luau dreapta pe decebal,ca in continuare era o coada pana treceai de pasaj,de stateai cu "orele".
memorat
08 Noiembrie 2014, 23:27:30
Răspuns #109

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Pai azi a fost sarbatoare mare. Macar azi si duminica sa faca pauza ca sunt si ei oameni!
memorat
08 Noiembrie 2014, 23:30:44
Răspuns #110

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pai azi a fost sarbatoare mare. Macar azi si duminica sa faca pauza ca sunt si ei oameni!
Bine, de lucrat se lucra,daca pot zice asa ,erau 2-3 care pregateau cimentul,spargeau la saci de ciment,cred ca pt borduri era...
memorat
13 Noiembrie 2014, 22:58:21
Răspuns #111

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Au dat ceva mai devreme pe Digi 24,ca vor face receptia la acest pasaj,miercuri pe 19,inclusiv tramvai. Dintr-o sursa si anume de la un vatman,tot azi,acesta mi-a spus ca 1 isi va relua circulatia din weekend.Nu stiu daca s-au facut inca probele pentru tramvai...incerc sa aflu.
memorat
13 Noiembrie 2014, 23:57:55
Răspuns #112

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Pe la 22:30, eram in 311, iar circulatia prin pasaj (in sens spre Baba Novac) era oprita. Am trecut pe deasupra pasajului dar mare lucru n-am vazut, fiind intuneric afara. :(
memorat
14 Noiembrie 2014, 00:29:04
Răspuns #113

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
In pasaj de cateva nopti bune se inchide circulatia,pentru a se lucra in pasaj,la izolatii.
memorat
14 Noiembrie 2014, 08:59:56
Răspuns #114

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Si de ce nu ne-ai anuntat, mai nene? ;D
De ce te-am numit "sef de plantatie" la pasaj? 8) Ia carnetelu' si noteaza tot ce misca! :)
memorat
14 Noiembrie 2014, 10:36:03
Răspuns #115

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Si de ce nu ne-ai anuntat, mai nene? ;D
De ce te-am numit "sef de plantatie" la pasaj? 8) Ia carnetelu' si noteaza tot ce misca! :)
Am postat mai sus,ca noaptea se inchide circulatia prin pasaj.Bine nu stiam motivul,exact,intre timp am aflat. Si anume se inchide in fiecare seara dupa 22:30 cam asa,circulatia in pasaj pentru a se putea lucra la izolatii,si tot ce tine de acest aspect.
memorat
14 Noiembrie 2014, 10:42:52
Răspuns #116

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Au dat ceva mai devreme pe Digi 24,ca vor face receptia la acest pasaj,miercuri pe 19,inclusiv tramvai. Dintr-o sursa si anume de la un vatman,tot azi,acesta mi-a spus ca 1 isi va relua circulatia din weekend.Nu stiu daca s-au facut inca probele pentru tramvai...incerc sa aflu.
Am gasit si stirea la care faceam referire

Pasajul Muncii va fi gata săptămâna viitoare. Lucrările au durat patru ani

Şoferii din Capitală ar trebui să scape de săptămâna viitoare de unul dintre interminabilele şantiere care-i fac să meargă cu viteza melcului, la orele de vârf. Cel puţin asta promite Primăria Capitalei, care anunţă că pasajul de la Piaţa Muncii e aproape gata. Muncitorii nu vor pleca totuşi prea curând din zonă. Mai au de terminat una dintre gurile de metrou. Reabilitarea pasajului subteran a ţinut dublu fata de cat trebuia: mai mult de patru ani. Costul reparaţiilor depăşeşte 65 de milioane de lei.
Muncitorii au primit termen ca până miercurea viitoarea să strângă utilajele din intersecţie. Unii dintre ei spun că au fost chemaţi să lucreze şi noaptea, doar să termine mai repede. Asta, după ce firma de construcţii a fost amendată de două ori de Primăria Capitalei din cauza întârzierilor.

Lucrarea nu va fi însă gata cu totul. Mai rămâne de terminat una dintre gurile de metrou, care va putea fi folosită abia în decembrie. La pasajul din Piaţa Muncii s-a lucrat cu întrerupere, din 2010 încoace, iar termenul iniţial de predare era de doi ani. Primăria Capitalei dă vina pe neprevăzut.

„Am stat să refacem proiectele. Acolo s-au mutat, s-au făcut o serie întreagă de relocări de utilităţi. A fost infernal. Dar în fine, important e că se termină la sfârşitul anului ăsta”, a spus Sorin Oprescu, primarul general al Capitalei.

Reabilitarea pasajului subteran din Piaţa Muncii a costat , în total, peste 65 de milioane de lei.


http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Pasajul+Muncii+va+fi+gata+saptamana+viitoare+Lucrarile+au+durat+
memorat
17 Noiembrie 2014, 16:05:27
Răspuns #117

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut ieri prin zona si erau asfaltate bretelele pasajului,ramand de asfalt doar in pasaj.Asfaltul vechi era deja "razuit" in pasaj.Linia de tramvai sens Dristor,era eliberata de masinile parcate,semn ce inseamna ca urmeaza probele de tramvai.Pe cealalta linie nu am vazut daca au fost luate masinile deoarece am intrat pe Decebal.
memorat
17 Noiembrie 2014, 17:55:21
Răspuns #118

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
CRED CA MOTIVUL ESTE CA LA ACEASTA ORA SE ASFALTEAZA IN PASAJ SI SE CIRCULA DOAR PE BRETELE.MIERCURI TREBUIE SA FACA RECEPTIA LA PASAJ.


Haos în BUCUREȘTI! La Piața Muncii se stă de ore bune în trafic | FOTO

De mai mult de un an se lucrează intens în zona de la Piața Muncii, iar traficul este infernal. Situația devine cu adevărat tragică atunci când plouă, la fel cum s-a întâmplat astăzi.
Pasajul de la Piaţa Muncii a intrat pe data de 23 septembrie în reparaţii. Pe fiecare sens circulaţia auto a fost limitată la o bandă, iar acum, când lucrările se apropie de sfârșit, lucrurile sunt de-a dreptul incredibile.

Mai mulți șoferi au publicat imagini cu circulația îngreunată de la această oră de la Piața Muncii. Sute de mașini, autobuze ale RATB și chiar ambulanțe sunt blocate în trafic.
Foto: Facebook

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/trafic-ingreunat-piata-muncii-haos-514932.html?utm_source=LibertateaOwn&utm_medium=FB&utm_campaign=FB-Post
memorat
18 Noiembrie 2014, 16:03:14
Răspuns #119

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am vazut ca bordurile noilor statii de tramvai de la muncii sunt cam mari,inalte.Sunt curios sa vad ce probleme vor crea pentru LF-uri in special sau nu...
memorat