28 Martie 2024, 19:42:56

Autor Subiect: Pasajul Muncii / Piata Hurmuzachi  (Citit de 34808 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

06 Septembrie 2010, 10:51:44

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
 Am deschis acest topic nou pentru ca in curand va incepe modernizarea pasajului Muncii ( Hurmuzachi ). Modernizarea va fi semificativa, se va schimba complet infatisarea pietei. Totodata sunt zvonuri extrem de credibile cum  ca traseul liniei 34 se va schimba in mod dramatic in piata.
 Fiind prima interventie, mi-am permis sa expun o varianta de-a mea - asa cum vad eu noul traseu al liniei 34. Precizez din start ca aceasta varianta este putin probabila sa se puna in practica, desi ar fi fost o rezolvare eleganta a situatiei de acolo.
memorat
Advertisement

05 Decembrie 2010, 21:28:02
Răspuns #1

ByOnu

  • Vizitator
S-a inceput lucrul, s-au amplasat mai multe schele (probabil pentru a da marmura jos) o banda de circulatie fiind alocata constructiilor.
memorat
06 Decembrie 2010, 00:39:12
Răspuns #2

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Foarte bine ca s-a inceput modernizarea si in aceasta zona, lund in considerare faptul ca aceasta lucrare se putea face odata cu lucrarea de la obor de acum ceva vreme.
Tot odata, lund in calcul si ruta tramvaiului 34, sunt de parere ca ar trebui sa construiasca intai podul peste statia de metrou, s-a monteze sinele, sa-l doteze cu cabluri electrice sa fie 100% functional, apoi sa opreasca pentru scurt timp, maxim 5 zile, circulatia tramvaielor, ca sa poata faca "legaturile" la sina de tramvai.
O deviere de la traseu, pe o perioada de ani buni de zile, nu ar fi bine primita.
Nici in cazul in care baga in traseu linie naveta gen 634, deoarece toata lumea stie, un autobuz nu este lafel de incapator ca un tramvai.
Iar ca ruta ocolitoare a tramvaiului, as opta pentru varianta:
Romprim - Dristor - Titan - Faur Poarta 4 - Diham - Bd Pantelimon - Iancului - Titulescu
Tur - Retur.
O alta varianta ar mai fi:
De la Titulescu, linie naveta 634, care ar intoarce la Dristor prin strada Baba Novac.
Tot de la Titulescu, s-ar putea crea si linia de tramvai naveta 33, care ar circula pana la Iancului.
(un fel de dublura la 634, deoarece este multa lume care face legatura intre Obor si Titulescu)
Iar de la Romprim, Linia 34, Care sa intoarca la Dristor, tot prin strada Baba Novac.
Dar sa revenim, cred ca cel mai bine ar face sa lucreze la podul respectiv, fara a opri circulatia tramvaielor.
Aceasta s-o opreasca ulterior cand totul este gata, si mai au de unit doar sinele actuale cu cele de urcare pe pod.
Cat despre statia de metrou, sincer nu ma pricep la arhitectura, dar cred ca o sa arate bine cu stalpi pe mijloc.
memorat
06 Decembrie 2010, 13:13:07
Răspuns #3

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
 Sper ca nu te-ai referit la schitele mele, ele sunt un SF de-al meu asa cum as vedea eu statia de metrou si tramvaiul la Piata Hurmuzachi / Muncii. Am facut aceasta precizare si la prima postare.
 Nu inteleg ce fac acum la Muncii, "zugraveala" eu as fi lasat-o la sfarsit, dupa ce fac modificarea. Sau nu mai fac nici o modificare ? Oricum ce ar trebui sa faca la Muncii este o modificare dramatica fata de ce se vede acum pe teren. Daca detine cineva vreo informatie mai precisa, este rugat s-o faca public.
memorat
06 Decembrie 2010, 17:28:30
Răspuns #4

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Nu ma intelege gresit, schitele tale sunt 100% perfecte, eu ma refeream la linia de tramvai 34, si la posibile trasee deviate, si lini naveta.
Si tot odata nu inteleg de ce aceasta lucrare nu sa efectuat in acelas timp cu podul de la Obor.
memorat
21 Ianuarie 2011, 22:14:43
Răspuns #5

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
O varianta de modernizare a Pasajului Muncii. Comentarii
Asa cum se cunoaste, din diverse motive linia de tramvai trebuie scoasa de pe actualul amplasament, desi in principiu pe mine nu ma deranjeaza. In sfarsit. Una din variante este de a muta linia de tramvai pe centrul intersectiei, ca la Obor. Numai ca spre deosebire de Obor la Pasajul Muncii linia de tramvai nu poate fi pe centrul intersectiei deoarece nivelul turnichetilor statiei de metrou “Piata Muncii”este prea sus fata de cota zero. Nu imi dau seama de ce pasajul Muncii are alte cote decat pasajul Obor, dar in sfarsit, asta e situatia.
 Mai trebuie sa precizez in schite ca am reprezentat 3 oameni,  se observa – asta am vrut sa scot in evidenta – ca nivelul turnichetilor ( tavanul ) este peste cota zero.
memorat
20 Mai 2011, 20:40:55
Răspuns #6

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Un coleg de pe un alt forum a avut o idee despre noul traseu al tramvaiului 34 in zona Pasajului Hurmuzachi ( Muncii ). Prezint mai jos aceasta idee, cu precizarea ca desenele imi apartin in totalitate. Ideea nu-mi apartine deloc.
  Precizari
Datorita unor particularitati constructive ( inaltimea statiei de metrou mai mica ca statia de metrou de la Obor ) vestibulul de acces in statia metroului ( turnichetii ) are tavanul mai sus ca nivelul 0 ( nivelul de referinta ). De aici rezulta clar ca tramvaiul nu poate sa treaca peste vestibul.
 Colegul meu a sugerat o varianta in care tramvaiul ocoleste pur si simplu vestibulul statie. La verificarile in teren a rezultat ca aceasta varianta este viabila, atat ca raze de curbura  ale tramvaiului cat si cotele de gabarit pe inaltime ale masinilor care intra in pasaj.
 Este o problema cu amplasarea statiei de tramvai dar aceasta se poate rezolva reconfigurand intersectia la suprafata sau schiband accesul / iesirea calatorilor din metrou prin una din parti ( respectiv  iesirea dinspre Dristor ). Acest lucru insa nu face parte din prezentarea de fata.
  Fig. 1 reprezinta o vedere laterala si una de sus a pasajului in cauza. Se observa foarte clar cum tramvaiul este pe mijlocul soselei, iar in dreptul vestibulului printr-o dubla curba eleganta ajunge deasupra soselei care intra / iese din pasaj.In fig. 2 sunt reprezentate 3 sectiuni reprezentative.
 â€žPodul” tramvaiului este constituit dintr-o grinda de beton armat pe care este fixata calea de rulare.
Fig. 3 reprezinta o varianta a fig.1 numai ca de asta data calea de rulare a tramvaiului se sprijina pe o grinda metalica, sustinuta corespunzator de alte structuri metalice – a se studia sectiunile D si E.
 In incheiere din pacate, asa cum se cunoaste, la Pasajul Hurmuzachi / Muncii nu se va intampla nimic din cele expuse de noi aici, preferandu-se sa se astepte zile mai bune din punct de vedere economic.
memorat
27 Octombrie 2011, 16:48:04
Răspuns #7

Matei

  • Vizitator
Are cineva idee cand va incepe lucrarea de modernizare a liniei de tramvai din zona Piata Hurmuzachi ?
memorat
27 Octombrie 2011, 20:11:50
Răspuns #8

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Nu cred ca vor mai "sparge" linia circulara 1 pana in primvara deci in primavara mai mult ca sigur vor incepe lucrarile de modernizare si la aceasta linie.
memorat
09 Noiembrie 2011, 20:37:05
Răspuns #9

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Avand treaba azi prin zona Muncii din tramvaiul liniei 1 am observat ca au disparut acele modele de bari de pe peretii pasajului Muncii inelul interior.Stie cineva daca acelea se vor mai pune la loc,sau pur si simplu acei pereti vor fi doar imbracati si atat? Doi la mana am vazut ca lucrarile sunt sistate si pana la primavara nu cred ca vom mai vedea picior de muncitor deoarece au disparut,schelele ,utilaje ,tot.De asemenea mai zboara un ZVON ca nu s-ar fi renuntat la ideea liniei de tramvai pe deasupra,spun asta deoarece mi-a spus cineva ca asa a auzit ca s-ar dori a face,mai mult cica deja s-ar lucra la o schema de proiect,deci asta ar fi si unu din motivele opririi lucrarilor la santier.Acum ramane de vazut ce v-a mai fi.
memorat
28 Noiembrie 2011, 18:56:10
Răspuns #10

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Oprescu majorează costurile la Pasajul Muncii cu 70%
28 Nov, 18:20 / Nicoleta Vieru


Pasajul Muncii s-ar putea scumpi cu până la 70%. Consilierii generali au aprobat luni majorarea indicatorilor tehnico-economici pentru reabilitarea Pasajului Muncii de la 47,09 milioane lei, cât s-a stabilit în 2006, la 80,19 milioane lei. În plus, termenul de finalizare a lucrării s-a prelungit cu un an.
În luna septembrie, reprezentanții Primăriei dădeau asigurări că lucrările la Pasajul Muncii vor fi terminate în luna decembrie a acestui an (fără linia de tramvai de la suprafață) cu un cost efectiv de 40,89 milioane lei. Astăzi însă, primarul general a cerut în Consiliul General al Municipiului București majorarea indicatorilor tehnico-economici (n.r. suma maximă ce se poate cheltui pentru un obiectiv de investiții) de la 47,09 milioane lei la 80,19 milioane lei și prelungirea termenului de finalizare de la 24 de luni, cât era prevăzut inițial, la 36 de luni. Proiectul a fost aprobat de consilierii generali.

“Datorită menținerii acceselor de metrou în actuala confiurație este necesară adaptarea proiectului inițial astfel încât să se asigure funcționalitatea integrată atât a metroului și a tramvaiului cât și a căii rutiere în condițiile actuale de trafic”, se menționeză în raportul de specialitate al Direcției de Infrastructură din cadrul Primăriei Capitalei.

Reabilitarea Pasajului Muncii a început în luna decembrie a anului trecut. Până acum a fost refăcută structura de rezistenţă a pasajului, hidroizolaţia pasajului, iar la suprafaţă a fost amenajat un mic parc și o fântână arteziană. În septembrie au început lucrările la supralărgirea bretelelor laterale de lângă pasaj la două şi respectiv trei benzi pe sens în funcţie de segment, dar şi la trotuare şi la reabilitarea interioară a pasajului prin placare cu materiale estetice şi fonoabsorbante.

Pasajul Muncii a fost construit în 1985 și face legătura între Șoseaua Mihai Bravu, Calea Călărașilor, Bulevardul Dacia și Bulevardul Basarabia.

http://b365.realitatea.net/news/oprescu-majoreaza-costurile-la-pasajul-muncii-cu-70/


Intrebarea ar fi se va proceda exact ca la pasajul Obor?
memorat
28 Noiembrie 2011, 22:47:48
Răspuns #11

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Exact ca la Obor nu se poate, din cauza metroului. Metroul la Obor si la Muncii nu este acelasi, nu te lua dupa aspectul ca o statie e cu peronul pe dreapta, alta pe stanga, e chestie nesemificativa. Ce conteaza cu adevarat este cota sinei fata de sol, este diferita la cele 2 statii, ceea ce face ca la Muncii sa nu se poata adopta solutia "Obor" din simplul motiv ca in vestibul ar trebui sa se intre de-a busilea, adica in genunchi. Cred ca am fost destul de clar.
memorat
28 Noiembrie 2011, 23:36:30
Răspuns #12

Matei

  • Vizitator
Ma intreb cand se apuca de modernizarea liniei de tramvai...
memorat
16 Ianuarie 2012, 22:52:09
Răspuns #13

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut azi prin zona si nu se intampla nimic la pasaj.
memorat
04 Martie 2012, 15:36:33
Răspuns #14

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Surse: Lucrarile nu vor incepe in curand cel putin la linia de tramvai pentru a nu "sparge" prea curand linia 1 !
memorat
07 Septembrie 2012, 14:39:38
Răspuns #15

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cam asa arata acum...nu se misca nimic,nici macar o schela unde odata era santier de lucru !
memorat
08 Septembrie 2012, 16:02:06
Răspuns #16

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Noutati !

Azi se lucra la incrusirarile liniilor de tramvai din zona Muncii.Incrucisari ale liniilor 40/56 cu linia 1. Se fac aceste "carpeli" datorita faptului ca inca nu se cunoaste deznodamantul pasajului cum ar urma sa fie modernizat si anume fie raman liniile de tramvai asa cum sunt fie vor fi deasupra pasajului cum este la Obor.Momentan se lucreaza la variante fapt ce in situatia de fata sunt sistate lucrarile de modernizare la acest pasaj !
memorat
13 Decembrie 2012, 14:55:44
Răspuns #17

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pasajul Muncii intră din nou în lucrări


Investiţia este estimată de municipalitate la aproximativ 18 milioane de lei.
Lucrările de reabilitare a Pasajului Muncii ar fi trebuit finalizate în urmă cu un an, mai precis în decembrie 2011, potrivit termenului anunţat de primarul Sorin Oprescu. Însă, abia acum, Primăria Capitalei a anunţat că intenţionează să termine lucrările de consolidare, arhitectură şi iluminat la Pasajul Muncii, investiţia fiind estimată la suma de 17.927.459,14 lei (aprox. 4 milioane euro).

În noiembrie 2011, costurile lucrărilor la Pasajul Muncii au fost majorate cu aproape 70% până la valoarea de 80,19 milioane lei, decizia fiind aprobată de Consiliul General al Municipiului Bucureşti. Tot atunci s-a decis şi şi prelungirea termenului de finalizare de la 24 de luni, cât era prevăzut iniţial, la 36 de luni.

"Datorită menţinerii acceselor de metrou în actuala confiuraţie este necesară adaptarea proiectului iniţial astfel încât să se asigure funcţionalitatea integrată atât a metroului şi a tramvaiului cât şi a căii rutiere în condiţiile actuale de trafic", se menţiona în raportul de specialitate al Direcţiei de Infrastructură din cadrul Primăriei Capitalei.

Reabilitarea Pasajului Muncii a început în decembrie 2010. Până peste un an a fost refăcută structura de rezistenţă a pasajului, hidroizolaţia pasajului, iar la suprafaţă a fost amenajat un mic parc şi o fântână arteziană. În septembrie 2011 au început lucrările la supralărgirea bretelelor laterale de lângă pasaj la două şi respectiv trei benzi pe sens în funcţie de segment, dar şi la trotuare şi la reabilitarea interioară a pasajului prin placare cu materiale estetice şi fonoabsorbante, după cum B365.ro a scris aici. Unele din aceste lucrări urmează să fie finalizate în urma noului contract încheiat de municipalitate, jumătate din pasaj nefiind finisat nici până acum.

Potrivit proiectului tehnic, finisajele în Pasajul Muncii se refac prin placări cu piatră granit gri (sare-piper), montare de benzi fluorescente alb-roşu, în lungul soclurilor, pe ambele laturia le pasajelor rutiere şi pe capetele parapeţilor rampelor, la gurile de acces. Lucrarea include şi modernizarea reţelei de iluminat şi semnalizare în pasajul rutier.

Pasajul Muncii, construit în anul 1982, acoperă Şoseaua Mihai Bravu pe o lungime de 124 de metri şi esteîincadrat de două rampe de 200 de metri în partea de Nord spre Vatra Luminoasă, respectiv 169,28 metri în Sud spre strada Baba Novac. Pasajul asigură prin partea de vest continuarea traficului din centrul Capitalei dinspre Piaţa Unirii prin Calea Călăraşilor, Şoseaua Matei Basarab, Bulevardul Unirii, Bulevardul Decebal spre estul Capitalei, prin Bulevardul Basarabiei, precum şi ieşirea spre localitatea Călăraşi pe DN3.


http://b365.realitatea.net/pasajul-muncii-intra-din-nou-in-reabilitare_185603.html


Se pare ca ramane configuratia actuala...
memorat
24 Februarie 2013, 15:04:50
Răspuns #18

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Informatie de ultima ora in sensul ca ce se vehiculeaza in ultimele zile si anume ca se doreste,insista ca linia de tramvai sa treaca pe deasupra pasajului.Se cauta solutii cum s-ar putea intampla asta...deoarece actuala configuratie a linii de tramvai incurca autovehiculele care intra in pasaj in sensul ca dupa cum stiti trebuie sa se acorde prioritate tramvaiului inainte ca un vehicul sa intre in pasaj.Se insista sa se faca ceva ca de genul pasajului de la obor si anume tramvaiul sa treaca deasupra.
memorat
24 Februarie 2013, 21:46:58
Răspuns #19

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Da, vezi raspunsul #5, aceea e varianta castigatoare.  ::)
memorat