28 Martie 2024, 22:41:20

Autor Subiect: 17 iulie - Miting la Aeroportul International "Henri Coanda"  (Citit de 7192 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

26 Iunie 2010, 13:32:03

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Cu ocazia Zilei Aviatiei, sambata, 17 iulie, Aeroportul International "Henri Coanda" de la Otopeni va organiza un mare miting aviatic. Programul de trei ore va cuprinde evolutii ale aviatiei civile (Aeroclubul Romaniei, Iacarii Acrobati etc.) dar si ale aeronavelor si pilotilor Fortelor Aeriene Romane.

Vezi si:

http://www.otp-airport.ro/index.php?cat=5&article=146&tip=eveniment

Voi reveni cu noutati.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

30 Iunie 2010, 10:56:27
Răspuns #1

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
30 Iunie 2010, 17:25:48
Răspuns #2

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
memorat
01 Iulie 2010, 10:16:06
Răspuns #3

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Measjul directorului aeroportului "Henri Coanda":

M E S A J
Otopeni Air Show – 2010 celebrează centenarele a două momente esenţiale ale istoriei aviaţiei române:
􀂮 primul zbor al unui aviator român realizat cu un avion de concepţie românească pe un aerodrom
din România [Aurel Vlaicu, Cotroceni, 17 iunie 1910];
􀂮 primul zbor al unui aeroplan cu reacţie din lume – creaţie originală a unui inginer român
[Henri Coandă, Paris, 16 decembrie 1910].
Mitingul aerian este închinat, totodată, specialiştilor anonimi din aviaţia română - ingineri, piloţi,
mecanici şi controlori de zbor - care au trudit de-a lungul unui secol, cu pasiune şi sacrificii, în aer sau pe
aerodromuri, în institutele de cercetare sau în uzinele de fabricaţie aeronave, în unităţile de întreţinere sau
bazele de exploatare din România.
Vocaţia pentru aviaţie a românilor este o certitudine, s-a manifestat în toate deceniile istoriei moderne -
nu de puţine ori împotriva adversităţilor - şi sunt convins că se va dovedi un atu naţional şi în viitor.
Vă promitem în fiecare an un miting aerian Otopeni Air Show în preajma Zilei Aviaţiei (20 iulie),
dorindu-ne ca acesta să devină cel mai important eveniment de gen din România.
Fiţi alături de noi!
Tudor Bistreanu
Director Otopeni Air Show – 2010
07 iunie 2010
memorat
01 Iulie 2010, 12:51:24
Răspuns #4

SprinterXP

  • Vizitator
memorat
01 Iulie 2010, 16:19:08
Răspuns #5

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Primul start e anuntat la ora 10.00. Iata programul complet:
memorat
14 Iulie 2010, 17:08:58
Răspuns #6

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
memorat
14 Iulie 2010, 21:21:25
Răspuns #7

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Noi ne anuntam 3 persoane , cu Dumneavoastra , 4 :)
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
15 Iulie 2010, 20:19:14
Răspuns #8

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Eu sper sa ma sincronizez cu 783, parca asa il cheama pe rapidul de otopeni?!
Acolo ne gasim noi cumva. O sa am si emblema Romanian Spotters pe mine. Si camera de gat. Asta daca ma ajuta Dumnezeu sa ajung acolo, pentru ca inca nu sunt chiar asa sigur.
memorat
15 Iulie 2010, 21:04:41
Răspuns #9

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Eventual puteti lua expresul 780 de la gara de nord si acolo ne putem gasi folosind mobilul. Venim si eu si Iasmin.
memorat
15 Iulie 2010, 21:17:03
Răspuns #10

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Folosim mobilul oricum. Gara de nord o sa fie cam departe pentru mine, mai usor ajung la Unirii.
memorat
16 Iulie 2010, 16:00:29
Răspuns #11

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Am inteles ca Iasmin pleaca pe litoral la noapte , este adevarat?
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
16 Iulie 2010, 19:46:36
Răspuns #12

SprinterXP

  • Vizitator
Am inteles ca Iasmin pleaca pe litoral la noapte , este adevarat?

Este cat se poate de adevarat.

PS: Vin si eu maine la miting.  :)
memorat
16 Iulie 2010, 23:54:43
Răspuns #13

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Te descurci ? Sau putem sa te luam de undeva ?
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
16 Iulie 2010, 23:56:15
Răspuns #14

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Ne vedem acolo. Incercati sa ajungeti in jurul orei 9 daca veniti cu transportulm public, de la statia lui 783 pana la locul faptei mai e mult de mers.
memorat
17 Iulie 2010, 13:43:44
Răspuns #15

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Am fost , am ajuns si acasa , a fost mai mult decat frumos . Am realizat in jur de 1150 de cadre dintre care o sa le aleg pe cele mai bune si fac un montaj unde o sa adaug si filme realizate de SprinterXP.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
17 Iulie 2010, 22:59:16
Răspuns #16

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Imi pare rau ca nu ati dat nici un semn, am fost si eu acolo, cand o sa ajung la Rosiori, la calculatorul meu, o sa incerc si eu sa urc niste poze.
A fost o manifestare extraordinara, pilotii participanti, comandoul, toti au fost de nota 10+. Multumim organizatorilor si sponsorilor.
Sper sa va arat poze interesante si de la hangar party-ul care a urmat intr-un hangar al aeroportului. Sper ca ati remarcat standul de carte, unde domnii Dan Antoniu si Cristi Craciunoiu au exous spre vanzare o multime de carti importante. Cea mai noua dintre ele: editia bilingva "Henri Coanda si avioanele sale 1910- 2010", a carei traducere in limba engleza e semnata de mine. Va recomand s-o cumparati, merita, e exceptionala! (nu numai pentru ca am tradus-o eu).
memorat
18 Iulie 2010, 00:08:20
Răspuns #17

CRAZY BOY

  • Vizitator
Am fost si eu impreuna cu un prieten din Cluj Felix.Astazi ati trecut pe langa noi Domnule Atanasie,vorbeati la telefon de zor.
Per total mia placut foarte mult si tot respenctul meu tuturor pilotilor care au fost prezenti astazi la Otopeni.Respectele mele mai ailes pilotilor de pe YAK-uri care sunt meseriasi in adevaratul sens al cuvantului.Respete si pilotului Lituanian care a arata un a fcaut un show minunat,dar sa nul uitam si pe pilotul de pe elicopter care a fcaut acrobati pe care eu unu nu le credeam ca se pot face cu elicopterul.

Deci mie unu mia placut mitingul foarte mult.Abia il astept pe cel de la anu.
memorat
18 Iulie 2010, 00:16:15
Răspuns #18

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Nicu si Felix, chiar imi pare rau ca nu mi-ati pus piedica. E drept ca uneori mai folosesc si telefoanele din dotare, dar asta nu inseamna ca nu m-as oprit sa stam de vorba.
Ne vedem la Brasov? (Bimbav)

Felix, la Muzeul Aviatiei ai ajuns?
memorat
18 Iulie 2010, 00:31:45
Răspuns #19

CRAZY BOY

  • Vizitator
Felix acum e in tren,dar am fost si la muzeu si ia ghiciti acesta nu se mai desfiinteaza ba chiar se va repara si restaura exponatele. ;) ;) ;) ;)
memorat