29 Martie 2024, 01:56:59

Autor Subiect: TOTUL DESPRE TARIFE DE TRANSPORT RATB, CARTELE SI VALIDATOARE. CONTROLORII RATB.  (Citit de 62304 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

08 Septembrie 2009, 17:21:24
Răspuns #80

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ar trebuii sa iti schimbi mentalitatea. Dupa ce de atatea ori ai scapat de amenda sau doar nu ti-a dat ca erai copil. Sistemul e de vina.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
08 Septembrie 2009, 17:25:23
Răspuns #81

V3nt0R

  • Vizitator
Ar trebuii sa iti schimbi mentalitatea. Dupa ce de atatea ori ai scapat de amenda sau doar nu ti-a dat ca erai copil. Sistemul e de vina.
De ce sa imi schimb mentalitatea, daca pot scapa de amenda ?!. Si partea cu copil, sa fim seriosi, sunt cu un cap mai inalt decat tine, plus ca par aproape la fel de matur... Pur si simplu trebuie sa stii cum sa ii manevrezi. Insa nu ma ascultati, voi fiti calatori corecti si cumparati-va abonamente in continuare.Lasati-ma pe mine in pace...  :D .
memorat
08 Septembrie 2009, 17:34:05
Răspuns #82

zofei.2006

  • Vizitator
memorat
08 Septembrie 2009, 20:37:46
Răspuns #83

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Nu sunt nicidecum frustrat, pur si simplu am spus ce nu mi se pare corect.Nu am spus ca toata lumea sa fie de acord cu mine.Din fericire nu am nevoie de doctor prea des, insa acolo dau spaga pentru ca ei, chit ca imi pun un pansament sau imi fac o operatie, salveaza sau incearca sa salveze vieti, asa prost cum o fac, tot e mai bine ca in India...In schimb, RATB cand imi salveaza viata?Cand stau 30 de minute intr-o statie arhi-plina, chiar daca poate am nevoie urgent sa ajung undeva?Cu 4-5 linii cu frecventa buna nu se face primavara ...

P.S. Instig la ura numai impotriva controlorilor, tot respectul pentru ceilalti 90% din lucratorii de la RATB, care dau dovada zilnic de profesionalism, si aici ma refer la soferi si vatmani.Respect pentru ca rezistati ! :)
Totusi controlorii sunt si ei oameni ca si tine.Au si ei o viata de traiat.Altii sunt mai buni altii sunt mai putin buni.Fata de politicieni care au salarii foarte mari si nu fac nimic pentru noi , controlorii au salarii mizere.Mai gandeste-te.Suntem oameni.Cei ce sunt fara de pacat sa arunce primul cu piatra.
Cu respect si admiratie.
memorat
08 Septembrie 2009, 23:07:45
Răspuns #84

V3nt0R

  • Vizitator
flayy, mai exista si alte meserii, unde nu este nevoie nici macar de bac(cum am inteles ca este nevoie pentru controlori) si se castiga de 2-3 ori mai mult !In plus, nu mi se pare o meserie crestina in a face rau oamenilor, pentru ca asta fac acesti oameni, ii fac pe altii sa sufere, si sa isi ia painea de la gura, ca sa aiba ei.E normal asa, spune tu.

Iata un exemplu.Acum o saptamana in 331.Controlorii s-au urcat la Arcul de Triumf, si trebuiau sa coboare la Piata Presei Libere(nu exista controlori dupa aceasta statie).Ei bine controlorii au stat pe blat si au fraierit o tanara care isi luase bilet(deci bagase bani in bugetul RATB), dar nu compostase.Dupa ce i-au scris amenda, un om din mijloc i-a indemnat sa vina pana la capat la Damaroaia sa vada daca mai au curaj si acolo sa fure lumea pe fatza, iar acea fata pacalita s-a dat jos mai mult plangand.

Mi se pare extrem de ciudat faptul ca voi dati pe luna 500 de mii pe abonament, desi va plangeti ca toate sunt scumpe in tara asta.Preferati sa dati 500 de mii pe o bucata de plastic, in loc sa ii tineti pentru haine, mancare, sau poate unele medicamente care va trebuiesc de urgenta.Iar apoi va vaicariti ca vai vai vai , ce s-a scumpit una si alta.Dar aia 500 de mii nu sunt mai buni in stomacul vostru, sau in sifonierul vostru, decat in buzunarul altcuiva!?Sunt cei 500 de mii munciti de voi, care poate aveti un serviciu mult mai greu decat soferii din RATB! Insa in fine, macar aveti bunul simt si nu mai spuneti ca este o tara scumpa, atata timp cat voi dati ca milionarii atatia bani pentru... nimic !
memorat
08 Septembrie 2009, 23:21:30
Răspuns #85

V3nt0R

  • Vizitator
Ah si inca ceva.Cand vom avea si noi nivelul transportului in comun din Budapesta (nu indraznesc Berlin sau Viena, as visa prea mult), atunci voi plati.La nici unul din sistemele de metrou ale acestor orase nu exista turnicheti la intrare, iar daca te prind controlorii, te dau afara din metrou.Nu tu scandal, nu tu discriminari.Poti sa fii tigan, roman, ungur, malaezian, singaporez, japolandez etc... Ori respecti regulile ori esti dat afara.Asa cum la ei vehiculele sunt pline desi au intervale mai bune ca la noi, asa cum la ei vehiculele sunt CURATE, desi au si ei tiganii si fanaticii lor, asa ar putea fi si la noi.Insa cand in tot parcul RATB exista DOAR DOUA MASINI intretinute la FIECARE cap de linie(#4789 Pipera, fost Obregia, si #4877 Pipera), nu ai pretentia sa iti platesc.Nu cumperi masini din banii de bilete, aia sunt pentru curatenia vehiculelor.Daca pe cei din personalul RATB, marea majoritate, nu ii intereseaza de obiectul muncii lor, respectiv autobuzul sau troleibuzul pe care acestia il conduc (la tramvaie este mai greu, inteleg), nu vad pe mine de ce m-ar interesa.Eu dau acei bani in folosul meu, insa, desi sunt extrem de multi calatori cotizanti, nu exista nici un progres.Nu tu refugii, nu tu curatenie, nu tu intervale de succedare bune, nu tu compostoare bune(la multe, atunci cand scoti biletul, acesta se rupe, bineinteles ca camatarii - pardon, controlorii, te amendeaza), atunci nu vad de ce as plati.Eu am adus argumente, ii astept in hora si pe calatorii corecti care sa ma contrazica, desi nu au cu ce...
memorat
08 Septembrie 2009, 23:35:52
Răspuns #86

CRAZY BOY

  • Vizitator
Daca tu crezi ca in toata flota sunt doar doua masini curate eu iti zic ca te inseli.Majoritatea soferilor incearca sa pastreze masinile in cea mai buna stare pentru a avea cu ce sa lucreze.Dupa ce ca sa facut efortul de a se cumpara atatea autobuze noi,moderne,cu atatea facilitati noi si voi tot faceti nazuri si va e lene sa cumparati un bilet de 1.30 lei noi e deja prea mult.Si in legatura ca nu ii controleaza si pe tigani.Pai cand vezi toata satra de 4-5 tigani si tu esti cu inca un controlor sigur ca iti este frica si nu ii controlezi,insa cand sunt controale cu Jandarmeria sa sti tu ca ii controleaza si pe aceaia,pentru ca nu le mai e frica stiind ca au pe cineva care sa ii ajute in cazuri speciale.
memorat
08 Septembrie 2009, 23:42:23
Răspuns #87

V3nt0R

  • Vizitator
Patetic, cand e cu jandarmeria, ii lasa sa plece am vazut eu asta pe Soseaua Viilor.Lasa ca imi aduc si eu 5-6 prieteni, ne dam cu crema de pantofi pe fatza si suntem rromi nu-i asa?Adica noi sa fim controlati ca suntem albi, si aia ca sunt negri sa nu fie.Acuma chiar ca nu o sa cumpar niciodata bilet la RATB, prin ce ai scris acolo, ai facut de ras RATB-ul  :D :D .
memorat
08 Septembrie 2009, 23:50:09
Răspuns #88

CRAZY BOY

  • Vizitator
Nu e vorba de discriminare ci doar de frica.
Si ca o paranteza chiar imi doresc sa te prinda controlori de cate ori te urci in RATB,ba chiar mi-ar placea sa creasca amenda de la 50 lei noi la 75 lei noi sau chiar 100 lei noi pe loc.
memorat
19 Septembrie 2009, 01:47:56
Răspuns #89

Ikarus 5229

  • Mesaje postate: 31
  • Gen: Bărbat
    • Ro-Trans
O noua posibilitate de incarcare a cardurilor RATB:

Gata cu statul la coadă la chioşcul de bilete. În câteva luni, cardurile RATB vor putea fi încărcate şi de la bancomate. Deocamdată, doar o singură bancă le va oferi bucureştenilor acest serviciu.

RATB a încheiat, recent,  un parteneriat cu BCR. Astfel, toate ATM-urile băncii vor putea fi folosite ÅŸi pentru încărcarea cardurilor pentru mijloacele de transport în comun. "OperaÅ£iunea va fi disponibilă pentru călătorii noÅŸtri până la sfârÅŸitul anului", a anunÅ£at astăzi Gheorghe Aron, directorul regiei bucureÅŸtene de transport.

Aron a mai spus că regia va monta în staţiile RATB automate de eliberare şi încărcare a cardurilor de călătorie. RATB aniversează în acest an 100 ani de la înfiinţare, prilej cu care directorul a făcut un bilanţ al achiziţiilor din anii trecuţi. El a amintit că, începând cu anul 2005, au fost achiziţionate 1.000 de autobuze Mercedes şi 100 de troleibuze Astra-Ikarus-Citelis.
La sfârşitul acestui an, la Uzina de Reparaţii-Ateliere Centrale a regiei se va încheia modernizarea a 290 de tramvaie.


http://www.click.ro/actualitate/bucuresti/_0_813518686.html
memorat
19 Septembrie 2009, 02:03:51
Răspuns #90

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
O fraza din reportaj:

"El a amintit că, începând cu anul 2005, au fost achiziţionate 1.000 de autobuze Mercedes şi 100 de troleibuze Astra-Ikarus-Citelis. "

Adica?! ???
Troleibuze Astra-Ikarus-Citelis?! ???
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
19 Septembrie 2009, 02:09:25
Răspuns #91

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cand postezi stiri pe forum copiaza stirea pe site si nu ne mai lasa pe noi sa apasam pe link. Poti sa atasezi linkul la sfarsit.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Septembrie 2009, 00:25:40
Răspuns #92

CRAZY BOY

  • Vizitator
Un bilet pe care l-am primit Sambata de la taxatoarea din V56.
memorat
22 Septembrie 2009, 20:57:37
Răspuns #93

AlexCitelis 5399

  • Mesaje postate: 43
Un bilet de tramvai ITB . 2 calatorii = 2 lei.
Urmeaza statia          UNIVERSITATE           Legaturi cu liniile:        61,66,70,85,90,91,92,122,137,268,336,381,M2
memorat
20 Octombrie 2009, 19:58:24
Răspuns #94

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ce reprezinta respectivul? L-am fotografiat in autobuzul #4933 in linia 368. Mercedesul Citaro are licenta de 780.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
20 Octombrie 2009, 20:02:31
Răspuns #95

zofei.2006

  • Vizitator
Ce sa fie... urmeaza linia 780 cu cartele magnetice  ;D ;D ;D .
memorat
26 Octombrie 2009, 07:11:07
Răspuns #96

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ce sa fie... urmeaza linia 780 cu cartele magnetice  ;D ;D ;D .

Este adevarat. Deja aceste validatoare de carnete magnetice sunt in curs de montare pe autobuzele Mercedes Citaro 4798, 4899, 4803, 4547 si 4572 (aflata in URAC in sectia a 7-a la montarea instalatiei de AC). Saptamana aceasta se afla momentan in probe, urmand ca in cel mai scurt timp sa se confectioneze si cartelele magnetice.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Noiembrie 2009, 18:06:28
Răspuns #97

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
S-au pus in functiune si validatoarelor cartelelor magnetice din linia 780. De remarcat este faptul ca #4547 mai avea doar un singur compostor in tot autobuzul, acesta fiind DEFECT. El circula la ora actuala in linia ne-express 282.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Noiembrie 2009, 21:02:08
Răspuns #98

CRAZY BOY

  • Vizitator
A fost montata de mult si in garaj antena de descarcat datele din aparatul respectiv.
memorat
08 Noiembrie 2009, 21:34:42
Răspuns #99

SprinterXP

  • Vizitator
RATB RENUNTA LA TITLURILE DE CALATORIE PE SUPORT DE HARTIE

Joi, 05 Noiembrie 2009

In anul 2007 a inceput implementarea Sistemului Automat de Taxare, prin care, cu acelasi card, se poate calatori atat cu RATB, cat si cu metroul.

Prima prioritate a acestui sistem a fost inlocuirea abonamentelor (lunare) de tip carton cu aceste carduri ACTIV inteligente, valabile cel putin 4 ani ca durata de viata.

Azi, avem peste 800.000 de carduri care se folosesc in sistem.

In a doua etapa, se prevede eliminarea biletelor de hartie si inlocuirea lor, pentru calatorii ocazionali, cu aplicatia 'portofel electronic' de pe cardul ACTIV sau cu un card MULTIPLU, care se poate incarca cu 2-10 calatorii (pe linii urbane, preorasenesti, Expres) si cu abonamente de o zi.

In acest sens, am inceput o campanie de pregatire a calatorilor in vederea acestei schimbari, atat prin centrele de vanzare bilete si abonamente, cat si prin pliante de informare, distribuite calatorilor.

In paralel, efectuam un sondaj prin care dorim sa aflam gradul de cunoastere si de folosire a aplicatiei 'portofel electronic' in randul calatorilor, pentru a putea gasi cele mai bune variante de eliminare a titlurilor de calatorie pe suport de hartie.


http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=308
memorat