28 Martie 2024, 18:07:46

Autor Subiect: TOTUL DESPRE TARIFE DE TRANSPORT RATB, CARTELE SI VALIDATOARE. CONTROLORII RATB.  (Citit de 62290 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

31 Martie 2009, 16:38:37
Răspuns #60

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Validarea unui card (abonament urban RATB) intr-un autobuz expres al liniei 780.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Aprilie 2009, 09:24:13
Răspuns #61

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Dap, eu gata ma mandresc cu noul si primul meu abonament ratb, deci am trecut si eu in randul "contribuabilor"
Dar tot am sa fac "teroare" cu domnii controlori si nu am sa-l prezint, ca intodeauna, am curiozitatea aia, SA VAD PANA UNDE SE POATE AJUNGE.
Iar app, iasmine, Politia nu e corupta, sau ma rog..., o fii , dar nu e treaba mea.
Aia m-au lasat in pace, ca aveau altele mai importante, adica in acelas timp in care am ajuns eu acolo cu controlori, a ajuns si doua dubite, cu niste baieti veseli, care aveau "bratarii" adica catuse la maini,
Acum punete si tu in locul lor ce ai alege, sa interoghezi niste persoane cu catuse (nu stiu pt ce ajunsesera aia acolo), sau un simplu blatist,
Care orcum 40 - 50 % din Bucuresteni, sau mai bine zis din tineretu Bucurestiului face blatu, poi daca imi iau 3 bilete pe zii , sa dus pe apa sambetei o bere,
Scuze de off-topic, dar simteam nevoia sa o spun.
memorat
02 Aprilie 2009, 09:58:21
Răspuns #62

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Dap, eu gata ma mandresc cu noul si primul meu abonament ratb, deci am trecut si eu in randul "contribuabilor"
Dar tot am sa fac "teroare" cu dnii controlori si nu am sa-l prezint, ca intodeauna, am curiozitatea aia, SA VAD PANA UNDE SE POATE AJUNGE.
Pai o sa se ajunga pana unde vrea controloru. Daca te miroase ca esti mai slab insista si daca vede ca nu o sa scoata nimic de la tine te lasa in pace.
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 16:41:17
Răspuns #63

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un card RATB de suprataxa si validarea acestuia. Nu am inteles de ce a afisat ora 05:06 ??? ??? :-X.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Aprilie 2009, 23:17:40
Răspuns #64

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un validator de cartele dintr-un Mercedes CItaro, titular in linia expres 783.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
18 Iunie 2009, 10:53:32
Răspuns #65

Costache Mihail

  • Mesaje postate: 121
Iasmin, nu numai tu, dar orice alt membru al acestui forum sau chiar vizitator, poate sa isi faca o copie dupa raspunsul petitiei mele care l-am postat mai sus, si sa il tina la el. Chiar daca noi calatorim civilizat, este bine ca sa sarim in ajutorul celor care sunt prinsi fara bilet, care sunt agresati fizic si verbal de acesti indivizi numiti controlori, si la urma sa le aratam controlorilor si hartia aceasta si sa stie la ce riscuri s-au expus, intrucat se fac mai vinovati decat bietii elevi sau someri care nu isi mai pot cumpara nici o bucatica de paine, ce sa mai zic de bilet. Sa nu uitam ca Dan Diaconescu Direct s-a dus numai decat la IML si si-a scos certificat medico legal pentru ca avea cateva semne pe maini cand a fost luat de Tolea Ciumac in brate ca sa fie bagat la tomberon. Si controlorii ne pot face semne pe maini  daca ne tin prea strans. Nu suntem proprietatea lor, si nu au acest drept.Sa nu uitam ca Gigi Becali a stat la inchisoare doar pentru faptul ca a sechestrat (privat de libertate) pe cei care ii furasera masina. Si controlorii ne sechestreaza atunci cand ajungem la cap de linie, si ne tin inchisi, tipand la soferi ca sa inchida toate usile. V-ati gandit ca putem face un atac de panica, iar urmarile acestui fapt pot duce la consecinte nefaste, de cele mai multe ori ajungand chiar si la depresii, si asta numai din cauza acestor indivizi!!!!!......
memorat
21 Iunie 2009, 17:50:09
Răspuns #66

AlexYo

  • Vizitator
Ciudat.. dar eu nu am intalnit niciodata vreun controlor la noi in tara  ;D. Totusi niciodata nu circul fara bilet.. ce.. e asa mult sa dau 1.3 lei ca sa calatoresc civilizar cu masini de ultima generatie si cu conditii bune? Chiar nu ii inteleg pe cei ce circula fara bilet.
memorat
21 Iunie 2009, 20:02:15
Răspuns #67

V3nt0R

  • Vizitator
Uite, eu circul fara bilet.Intotdeanua.Da, da stiu:Blatist, infractor, calic, nerecunoscator etc.Asa si ?
In privinta controlorilor, pentru a scapa de ei, MA OFER sa le arat ce am in buzunare (pe oricare linie RATB), iar daca acestia vad ca intr-adevar nu am carte de identitate, ma lasa in pace.Daca le arat ca am bani, si ca le spun ca am multe calatorii de facut astazi si ca imi iau bilet, dealtfel ma lasa in pace.Le raspund politicos, nu ma emotionez.Am avut de a face cu controlori de la Autobaza Nordului sau de la Depoul Bucurestii Noi.Daca stii cum sa vorbesti cu ei, nu iei amenda nici in ruptul capului.Da, voi continua sa circul fara bilet...De ce?...Pentru ca pot !
memorat
21 Iunie 2009, 20:32:16
Răspuns #68

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Ventore dar va veni si ziua in care vei incasa o amenda de nu o sa mai circuli tu fara bilet!!!Oricum si eu la varsta ta umblam fara C.I sau bani la mine si eram lasat in pace de catre controlori.Sunt curios ce vei face in momentul cand vei fi oprit de o patrula mixta controlori/politisti atunci cum te vei mai descurca fara sa iti incasezi amenda :D :D :D :D
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
21 Iunie 2009, 20:53:37
Răspuns #69

V3nt0R

  • Vizitator
Poate te va surprinde, dar am fost !Eram pe Soseaua Progresului intr-o TATRA pe linia 25 si AM FOST DAT JOS.Jandarmul a venit la mine, m-a privit din cap pana in picioare si mi-a zis exact:Hai ma' fa-te ca ai bilet, si da-i drumu' inapoi in tramvai.Banuiesti si tu ca n-am mai asteptat sa-mi zica a doua oara.In primul rand, liniile pe care le frecventez eu:76, 77, 381, 131, 300, 331, 301 nu au parte de asemenea controale.Pe liniile 102 si 105, alte linii frecventate, iarasi nu mai sunt, dar acolo ma inarmez cu bani(NU cumpar bilet), si daca este control, le arat banii jandarmilor si le spun ca ma duc sa imi iau bilet(bineinteles ca ma duc o statie inainte, si ma urc fara), iar daca e nevoie, incep sa si plang, ma pun si in genunchi, dar bilet nu imi voi lua niciodata, niciodata, ABSOLUT NICIODATA !
memorat
21 Iunie 2009, 21:03:09
Răspuns #70

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]Am avut de a face cu controlori de la Autobaza Nordului sau de la Depoul Bucurestii Noi.Daca stii cum sa vorbesti cu ei, nu iei amenda nici in ruptul capului.Da, voi continua sa circul fara bilet...De ce?...Pentru ca pot !
Vezi ca controlorii apartin numai de depouri (ETE). Nu vei vedea nici o data controlori de bilete/abonamente iesind de la Autobaza Nordului, Pipera, Floreasca, Ferentari, etc.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Iunie 2009, 08:33:51
Răspuns #71

Costache Mihail

  • Mesaje postate: 121
Ciudat.. dar eu nu am intalnit niciodata vreun controlor la noi in tara  ;D. Totusi niciodata nu circul fara bilet.. ce.. e asa mult sa dau 1.3 lei ca sa calatoresc civilizar cu masini de ultima generatie si cu conditii bune? Chiar nu ii inteleg pe cei ce circula fara bilet.
Daca ai fi un copil ai caror parinti sunt someri, sau lucreaza la patron 250 de ore pe luna primind doar 10 milioane pe luna, daca ai fi un tu insuti un muncitior care sa nu poti da copiilor tai o inghetata cand iesi cu ei in parc sa ii plimbi, nu ai mai spune ca nu ii intelegi pe cei care calatoresc fara bilet, si nu ai mai spune  '' ce e asa mult 1,3 lei ''! Daca te-ai gandi ca o calatorie cu metroul este mult mai ieftina si poti circula si mai rapid si poti schimba si cate garnituri doresti fara sa mai introduci o alta cartela, tinand cont si de faptul ca in metrou vara ai racoare iar iarna cald, nu ai mai spune ca nu intelegi pe cei care circula fara bilet. Daca ai observa cum an de an RATB-ul ne trage in teapa desfiintand linii peste linii, si asta ca noi sa schimbam cat mai multe mijloace de transport in comun si explicit sa folosim mai multe bilete, si mai ales ca an de an , parcul RATB este din ce in ce mai mic, si stam mai mult in statie asteptandu-le sa vina, nu ai mai spune ca nu intelegi pe bietii calatori nevoiasi. Si degeaba sunt ele masini de ultima generatie daca tu sau eu sau altii stam in ele chinuiti , inghesuiti, aglomerati, transpirati, bot in bot unde  ne putem alege si cu o "porcina" sau alt microb. Asa ca trebuie sa vezi realitatea ascunsa si sa intelegi si tu pe cei care calatoresc fara bilet, asa cum ii inteleg si eu, care calatoresc cu abonament. Si iti mai spun ceva: Pe vremea comunismului, un bilet de tramvai costa 1 leu, in timp ce salariul decent al unui muncitor     era cam de 3.500 lei. Astazi un bilet de tramvai costa 1,3 LEI, iar salariul unui muncitor este de 1500 de lei. Sunt ei vinovati ca sunt si ca suntem toti furati??? Ce zici??? Mai spui acum ca nu ii intelegi pe cei care circula fara bilet???? Si sa ma scuzi de contrazicere, dar ai vazut cate argumente am avut!!!
memorat
26 August 2009, 11:16:18
Răspuns #72

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Mai multe autobuze de la Autobaza Nordului au primit validatoare noi. Putem aminti pe: 4606, 4607, etc.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 August 2009, 15:02:33
Răspuns #73

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un bilet valabil numai pe linia espres 780, editie iulie 2009.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
28 August 2009, 20:09:15
Răspuns #74

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
O NOUÄ‚ OPÅ¢IUNE - REÃŽNCÄ‚RCARE ONLINE!


   
De ce sa iti faci cont?
   
Cu RATB Online poti sa-ti reincarci oricand cardul de transport din confortul propriei case
   
Nu mai este necesara deplasarea la unul din punctele de vanzare pentru a reincarca un titlu de transport
   
Primesti notificari prin email pentru a putea fi mereu la curent cu soldul cardului tau




Dată lansare: Marţi, 01 Septembrie 2009


RATB.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 August 2009, 12:54:39
Răspuns #75

V3nt0R

  • Vizitator
Nu stiam daca sa postez acest lucru.Poate trebuie.Poate nu.Ieri s-a intamplat un lucru ce m-a lasat masca.Obisnuiesc sa calatoresc cu RATB-ul.Pentru a ma duce la prieteni/prietena sau pentru a ma plimba, din pura pasiune.Niciodata nu imi iau bilet.Poate ca este vina mea.Poate insa ca fac asta, tocmai pentru ca la noi in tara sunt EXTREM de multe taxe care in alte tari nu exista.Sunt tari in care nici nu exista in vocabular acele cuvinte.De-asta eu sunt pentru gratuitatea transportului in comun.Am vazut destule persoane cu bilet.Sau cu abonament.Si asta ma bucura.Imi demonstreaza inca o data ca prostia din Romania nu are limite.Pai ce, voi credeti ca Mertzanele, Citelisurile si motorina sunt cumparate din bilete!?Sau din abonamente!? Hai sictir ! Astea sunt cumparate din banii lor, de la stat, bani care dealtfel provin de la noi.Bun, deci sa lasam asta, si nu care cumva sa faceti ca mine.Fiti calatori corecti in continuare :D ...(e de ras...).Va spuneam ca ieri am vazut ceva ce m-a lasat masca.Am coborat din 300 la Miciurin(Bd.Maresal Averescu), si m-am indreptat catre statia lui 41.Statia nu era deloc plina...Intre Miciurin si Turda, cerseau doua fetite de MAXIM 7 ani.Eu le-am dat 10 mii de lei, omul din fata mea, 15 mii.Intre Turda si Bd.Ceahlau, se urca controlorii.Pentru prima data(si probabil ultima) in viata mea, am vazut controlori pe 41.Sincer.Pana acum nu am vazut niciodata asa ceva...Vin la mine, trec pe langa mine(curios, nu stiu de ce toti ma evita, ma rog, aproape toti), si ajung la omul din fata mea.Nu avea bilet.Omul se scuza, si spune ca singurii bani i-a dat unor fetite mici care cerseau.Am fost martor.Toti cei din vagon au fost martori !Apoi omul, cu un glas dusmanos, pe buna dreptate replica:Da' ce crezi cucoana ca fac io, sa las copilasii aia sa moara de foame ca sa dau 15 mii pe un rahat(scuze) de hartie care oricum se rupe in compostor.NU iti arat nici un buletin !!!Atunci cucoana, o grasuna mica si creata, se repede si ii spune intunecat: la Piata Crangasi avem politisti.Daca refuzati legitimarea va dam pe mana lor.Acum ma intreb.Cat de canalie poti sa fii.Cat de japita de om poti sa fii sa practici meseria asta ?Cat de nesimtit?Cat de...(ma abtin !).Si in plus, omul i-a aratat buzunarele si intr-adevar, nu avea nimic.Erau goale!

Apoi o alta faza.Acum cateva zile(cam 4-5), am coborat din 300 la Piata Victoriei(un 300 fara aer conditionat care mergea cu maxim 20 la ora, cand oi da io banii pe bilet...)In fata mea, un alt 300 cu Aer Conditionat.Basinosu' asta al meu l-a prins din urma(deci va dati seama ca nici ala nu mergea cu mai mult de 20...Au prins un rocker si doua fete.Rockerul FACEA DOVADA posesiei abonamentului, insa controlorii nu au renuntat la ideea de a-l amenda.Defapt, omul chiar atunci mergea la caserie sa isi reincarce abonamentul...A tipat la ei, i-a dat incolo... si a plecat catre metrou, promitand ca rupe cardul si ca nu va mai da nici o mie de lei pentru RATB.Sa ne intoarcem la fete.Doua fete dragute.Una blonda si mai pitica, si alta inalta, bruneta, super dotata, frumoasa la fata, pe tocuri.Auziti replica de femeie nesatisfacuta de cel putin 25 de ani !!! : dar cum puteti sa aratati asa de bine, asa de ingrijita, parfumata, frumoasa, dar sa nu aveti un bilet.Ne pare rau, va amendam! Bai! Deci atata josnicie nu am pomenit.Deci daca avea branza intre degete si ii putea gura, o lasati in pace nu.Deci CUM sa amendezi o fata, doar pentru ca arata bine.Si a mai si specificat asta.Ca in filmele cu prosti ...

Deci nu stiu ce credeti voi, insa eu percep meseria de controlor, ca una dintre cele mai josnice meserii din lume.NU imi vine sa cred cat de usor te poti gandi la situatia ta(pentru ca nu cred ca controlorii au bani cu sacii), dar nu te gandesti la situatia celui pe care il amendezi(care de multe ori are acelasi nivel de trai ca al tau, dar nu s-a injosit intr-atat incat sa devina controlor si sa faca rau semenilor lui).Deci serios, mi se pare o meserie mai josnica decat prostitutia! Macar fetele alea iau bani pentru ca fac un om sa se simta bine.Nu rau, cum fac hienele astea.Doar 4 controlori DE TREABA cunosc in Bucuresti.3 baieti tineri, care formeaza de multe ori o echipa, si un cocalar inalt, cu ciocate din lac in picioare, insa care face cu ochiul mai tuturor, si in 90% din cazuri ii iarta.Astia merg prin Dorobanti(131, 182, 282, 301, 330, 331).Fara 335.
Poate de'asta m-a bucurat cand acel baiat din 104(despre care v-am scris mai sus), i-a pus la punct pe acesti camatari(caci da, sunt camatari, ceva mai cuminti, dar au o meserie asociata vatafilor si camatarilor).

Acum sa va povestesc despre alte tari.Orase precum Budapesta, Paris, Viena, Munchen, Stockholm, Londra, Santk Petersburg, Barcelona etc. adopta urmatorul sistem.Nu au intrari cu turnicheti peste tot.Tu esti obligat sa iti iei bilet.Insa nu te amendeaza.La intrarea in statie(de metrou, autobuz, tramvai etc.) sunt prezenti de obicei un mahar mare de 2 metrii gen Tolea si un politist.Le arati biletul, treci in vehicul.Nu faci asta, NU primesti amenda, insa nici nu ai cum sa treci de ei.Pur si simplu esti dat afara.Frumos si civilizat.Nu esti lasat sa intri.Fara bruscari, fara amenintari, fara bataie de joc.Daca nu esti intelegator(deci, de etnie rroma), PAC.Una-n pifometru si esti lasat lat.Omul nu are nici o vina ca tu ai 1.60 si el are 2.05 metri.L-ai impins, a fost legitima aparare, nu ai respectat o regula, explicata CU FRUMOSUL.Si daca te duci la politie, mai iei o portie de bataie.Dar acolo e din a doua incercare.Niciodata nu o sa vezi pe cineva batut ca nu are bilet.Daca politia din Romania nu ar fi cum este acum, as fi de acord cu infiintarea politiei RATB.Dar exact pe acest sistem.Fara turnicheti la metrou.Cate un politist sau un Scorsezze.Daca nu ai cartela, nu esti lasat sa intri.Fara amenda, fara injurii fara nimic.Insa cum politistii din Romania se cred miezul si se iau de orice amarat doar pentru ca au o uniforma pe ei, acest lucru nu este posibil.Sa nu mai pomenim nici de tarife, de multe ori, mai mici ca la noi, intr-un oras la fel de mare dar cu populatie mult mai mica decat a Bucurestiului(vezi Amsterdam, de 4 ori cat Bucuresti si cu o populatie de maxim 1.5 milioane de locuitori).Si va rog, sa nu comparam sistemele de transport...Si nici civilizatia.

Acum o chestie pe care NU o inteleg cu nici un chip.GRATUITATEA angajatilor RATB, inclusiv a controlorilor.Adica camatarul ala are dreptul sa ma controleze pe mine, dar el nu composteaza bilet sau card cand urca in RATB.Ce ma intereseaza daca ma verifica.Este calator, s-a urcat in mijlocul de transport deci trebuie sa plateasca calatoria.Acum, o alta chestie.GRATUITATE pentru rudele de gradul I ale angajatilor RATB.Este situatia lui Crazy Boy, scuze, dar este discriminare pe fata.Adica eu, doar pentru ca tata, bunicul, mama, fratele, sora etc. nu s-au angajat la RATB, trebuie sa-mi platesc calatoria, iar tu, pentru ca tatal/mama/sora ta lucreaza acolo mergi pe gratis.Mi se pare o discriminare fara margini.Si acum sa vedem cati angajati are RATB...Ohohoooo.95 % dintre ei au macar o sora/un frate/copii/nevasta.Ganditi-va CATI BANI se pierd, doar pentru ca aceste rude merg pe gratis.Dar alti calatori, care poate sunt mai saraci decat soferul RATB, trebuie sa-si plateasca calatoria, ca ei sunt miliardari, cum sa nu.Deci asta e un alt motiv pentru care nu o sa-mi iau niciodata bilet!

Si acum sa va dau un exemplu.Eu, subsemnatul V3nt0R, sunt vanzator la Intersport(sa zicem)...In vitrina, vad o pereche de adidasi care imi plac, si costa 2 milioane jumate.Conteaza ca sunt angajat acolo!? Chiar daca patronul IMI DA banii pentru intretinere, mancare, haine, lumina etc. eu trebuie sa iau din acei bani, sa pun la casa, sa tiparesc bon, si deabia atunci pot sa imi iau adidasii.Desi sunt angajat, nu beneficiez de nici un fel de gratuitate.Deci iata cum RATB, face discriminari !

Acum vreau si eu sa va pun o intrebare de bun simt.Cati dintre voi, daca ati fii la anaghie(adica sa aveti nevoie de bani intr-o perioada scurta de timp), v-ati face controlori?Va jur cu mana pe inima ca eu nu as face alti oameni CA MINE !!! sa sufere.Prefer sa ma angajez la KFC, McDonalds, Fornetti, sa impart fluturasi la metrou, orice, dar nu sa fac oamenii sa sufere.Iar daca as fi femeie, m-as prostitua.Macar as face oamenii sa se simta bine, nu prost !
memorat
07 Septembrie 2009, 10:36:40
Răspuns #76

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
RATB Online


De la 1 Septembrie 2009 s-a dechis serviciul de incarcare al Cardurilor de calatorie ONLINE.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Septembrie 2009, 10:38:12
Răspuns #77

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pentru a putea reincarca un card trebuie sa va creati un cont gratis pe acest site: https://online.ratb.ro/.


Dupa ce v-ati creat cont va puteti loga.

Cum se reincarca?
Alegeti cardul pe care doriti sa-l reincarcati si un titlu tarifar, apoi efectuati plata in conditii de siguranta folosind un card bancar. Ulterior efectuarii platii, sistemul RATB va prelua aceste informatii si le va trimite in validatoarele din toata reteaua proprie de transport precum si in reteaua Metrorex, astfel incat, in 48 ore, dumneavoastra sa beneficiati de titlul de transport achitat. Puteti verifica efectuarea reincarcarii la orice validator, dar si in portalul RATB Online, la sectiunea Istoric tranzactii.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Septembrie 2009, 10:47:01
Răspuns #78

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cum iti incarci cardul RATB online (nu se accepta reducere, elevi si studenti sunt obligati sa achizitioneze abonamentul de la chiosc).


Din lipsa de card si deasemenea de gratuitate (studenti/elevi) m-am oprit din a reincarca cardul online. Este cert ca am primit chitanta dar nu am dat nici un ban...

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
08 Septembrie 2009, 17:01:47
Răspuns #79

V3nt0R

  • Vizitator
Nu sunt nicidecum frustrat, pur si simplu am spus ce nu mi se pare corect.Nu am spus ca toata lumea sa fie de acord cu mine.Din fericire nu am nevoie de doctor prea des, insa acolo dau spaga pentru ca ei, chit ca imi pun un pansament sau imi fac o operatie, salveaza sau incearca sa salveze vieti, asa prost cum o fac, tot e mai bine ca in India...In schimb, RATB cand imi salveaza viata?Cand stau 30 de minute intr-o statie arhi-plina, chiar daca poate am nevoie urgent sa ajung undeva?Cu 4-5 linii cu frecventa buna nu se face primavara ...

P.S. Instig la ura numai impotriva controlorilor, tot respectul pentru ceilalti 90% din lucratorii de la RATB, care dau dovada zilnic de profesionalism, si aici ma refer la soferi si vatmani.Respect pentru ca rezistati ! :)
memorat