29 Martie 2024, 12:12:15

Autor Subiect: TOTUL DESPRE TARIFE DE TRANSPORT RATB, CARTELE SI VALIDATOARE. CONTROLORII RATB.  (Citit de 62326 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

12 Iunie 2011, 13:44:53
Răspuns #120

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
12 Iunie 2011, 14:52:24
Răspuns #121

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Ce tupeu ai avut sa filmezi, incredibil.
Si Jandarmu ala ce tot cauta scandal, ca sa nu mai vorbesc de controloru ala recalcitrant.
Nu stiu unde este facuta filmarea, dar astfel de "opriri neprevazute in traseu" se mai fac si in urmatoarele locatii:
Intre Liberty Center si Inox, pe acolo trece 8, 11, 25.
Intre Strandul Tei si Soseaua Fabrica de Glucoza, 16, 36.
Si in multe alte zone unde nu exista vizibilitate de la o statie la alta.

Controlorii apeleaza la aceasta metoda deoarece au "protectie" de la jandarmi, si nu primesc bataie.
In orice alta situatie normala, cand sunt 3 - 4 controlori, singuri intr-un tramvai, autobuz sau trolebuz, exista riscul mediu de primi bataie, si riscul maxim, de a nu da nici o amenda.
In concluzie: controlorii sunt praf.

Offtopic: din filmari am tras concluzia ca autobulul acela, a oprit neregulamentar, chiar pe trecerea de pietoni + blocand circulatia altor masini.
             Sa zica mersi ca nu eram eu pe acolo, ca faceam urat, atat de urat, incat ar fi strigat dupa mine URATULE....
             Sa va spun si de ce: Nu are voie sa ma atinga cu un deget, chiar daca refuz sa cobor, sau daca ai vorbesc urat.
                                         Nu are voie sa-mi bage mana in buzunar, ca sa-mi scoata buletinul, asta o face doar POLITIA, NU JANDARMERIA.
                                         Jandarmeria, are dreptul sa intervina ca FORTA MAJORA, unde POLITIA nu face fata.
memorat
12 Iunie 2011, 15:28:04
Răspuns #122

Matei

  • Vizitator
memorat
12 Iunie 2011, 15:40:42
Răspuns #123

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
            Sa zica mersi ca nu eram eu pe acolo, ca faceam urat, atat de urat, incat ar fi strigat dupa mine URATULE....
      
Am inteles maestre, dreptul tau e sa circului fara bilet pentru ca asa vor muschii tai, da - i in masa pe controlori. In primul rand tu sa fi in regula si dupa aceea sa ai pretentii. Si cu punctele de vanzare inchise mai incetati, ia incercati voi sa nu va platiti abonamentul la telefon vreo 2 luni ca sunt inchise punctele, sa vedem ce se intampla. Daca esti bucurestean vagabond prin mijloacele RATB - ului ( adica fara abonament ) trebuie sa ai la tine in permanenta un reziduu de 10 lei in portofelul electronic, cum scade suma la o cifram, cum pui 10 lei imediat ce ai posibilitatea. Nu mai repetati incontinuu ca nu aveti de unde sa cumparati bilete, repet, incercati aceeasi figura cu telefonul mobil cu abonament sa vedem ce se intampla !.
In aceasta dupa-amiaza, incercarea de a ne adaposti de ploaia torentiala ce s-a napustit in Bucuresti am urcat intr-un autobuz al liniei 282 (4930, "Acest produs nu este momentan disponibil"). Luati de valul ploii torentiale Gman a uitat sa taxeze bilet.
Pune-ti problema daca uita sa respire ce se intampla. Lasati-o incolo de treaba, gaseste alt argument decat ca a uitat sa taxeze ! Da cartela prepay de la telefon nu a uitat sa o incarce ? De ce nu se uita niciodata sa incarcati cartela de telefon mobil ?
memorat
12 Iunie 2011, 18:01:35
Răspuns #124

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Am inteles maestre, dreptul tau e sa circului fara bilet pentru ca asa vor muschii tai, da - i in masa pe controlori. In primul rand tu sa fi in regula si dupa aceea sa ai pretentii. Si cu punctele de vanzare inchise mai incetati, ia incercati voi sa nu va platiti abonamentul la telefon vreo 2 luni ca sunt inchise punctele, sa vedem ce se intampla. Daca esti bucurestean vagabond prin mijloacele RATB - ului ( adica fara abonament ) trebuie sa ai la tine in permanenta un reziduu de 10 lei in portofelul electronic, cum scade suma la o cifram, cum pui 10 lei imediat ce ai posibilitatea. Nu mai repetati incontinuu ca nu aveti de unde sa cumparati bilete, repet, incercati aceeasi figura cu telefonul mobil cu abonament sa vedem ce se intampla !. Pune-ti problema daca uita sa respire ce se intampla. Lasati-o incolo de treaba, gaseste alt argument decat ca a uitat sa taxeze ! Da cartela prepay de la telefon nu a uitat sa o incarce ? De ce nu se uita niciodata sa incarcati cartela de telefon mobil ?
La ora 05:00 cand folosesc RATB-u sa ma duc la serviciu ( 3 statii de tramvai ) imi permit sa fac blatul, ca nu-i nici un controlor.
Iar la intoarcere, cam pe la 20:40 - 21:00, merg la risc.
Daca vad ceva suspect, imi validez imediat portofelul electronic.
Ca in rest nu ma prea deplasez cu RATB-u.

Dar nu sunt de acord sa fiu dat jos cu JAPCA, de niste controlori, chiar daca nu am taxat bilet, sau validat vre-un titlu de calatorie valabil.
Daca vor sa-mi dea amenda, sa ramana in vehicol, cu politie cu tot, sa ma legitimeze, si ulterior sa ma amendeze.
Nu sa puna mana pe mine, ca detest cand pune cineva mana pe mine, in special daca este de accelas sex ca si mine.

Cat despre faza cu telefonul.... este diferenta de la cer la pamant.
Daca tu vrei sa fi un exemplu model, nu ai decat, eu am sa fac cum ma taie capul.

Last Edit:
Asta este punctul meu de vedere, nu trebuie sa incepem o Disputa/Cearta, ca nu isi are rostul.
Daca tu esti atat de constincios, poti sa taxezi si pentru mine  ;D ca nu ma supar.
Dar, ma repet, nu sunt de acord sa puna mana pe mine.
Daca nu merge de vorba buna, sa aduca politia, si atunci discutam altfel.
memorat
12 Iunie 2011, 18:22:06
Răspuns #125

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
De ce sa fie diferenta intre telefon si bilet ? Vorbesti la telefon de cati bani ai. Te urci in RATB de cati bani ai. Ce nu e clar ?
 In ceea ce priveste "exemplul model" - suntem un forum de transport, deci sustinem un transport civilizat si legal cu mijloacele de tramsport in comun. Parerea mea  ;D
Daca ar fi RATB - ul cu sange in instalatie ar pune in functiune masini functie de numarul de calatori platitori ( bilete & abonamente ). Sau s-ar permite privatilor sa efectueze curse orasenesti. Sa vedem daca la privat iti da mana sa mergi la ora 5,00 / 20.30 fara bilet ca asa vrei dumneata. Nu tine, oricum ai intoarce-o. Da, este o idee, RATB privatizat si inchidem comentariile.
memorat
12 Iunie 2011, 18:43:43
Răspuns #126

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
M-am si rugat de tine sa nu creem o disputa personala intre noi.
"De ce sa fie diferenta intre telefon si bilet ? Vorbesti la telefon de cati bani ai. Te urci in RATB de cati bani ai. Ce nu e clar ? "
Gresit, am abonament, dau un ban si stau in fata, am comunicare nelimitata, etc nationale.
Iar la RATB, am portofel electronic, cu 20 lei, si imi validez titlul de calatorie, numai in caz de controlori.
Atata timp cat nu sunt prins, de aia nu mai pot eu, ca tu esti un cetatean civilizat care nu face blatul, etc, etc.
Nu trebuie sa ma iei pe mine la bani marunti cu patriotisme dastea.
Mi-am spus parerea, am spus cum as proceda eu, si cum procedez orcum.
Nu te mai chinuii sa ma aduci pe "calea cea dreapta", ca nu ai sanse.

Si te rog eu, lasa subiectul sa continuie natural, fara sa te mai legi de mine.
memorat
16 Iulie 2011, 20:34:49
Răspuns #127

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Tinand cont ca ieri a fost greva spontana la R.A.T.B, azi controlorii erau la treaba, pusi pe fapte mari, sa dea amenzi.
Ieri, greva m-a prins in Lacul Tei ( pe pe la taicamiu ), si am dat 20 lei la taxiu, cand puteam sa dau decat 2 lei si 60 bani, la ratb.

Azi, pe langa ca am alergat sa prind tramvaiul, printre masini, de era sa dea un un disperat cu bmw-u peste mine, am reusit sa il prind.
Am de mers 3 statii, de la Toporasi la Sura Mare, cu un tramvai v-3-a pe linia 4.
La statia Muzeul Bacovia, s-au urcat controlorii vre-o 5, eram o prada sigura, pentru ca din rautate, defapt din dorinta de a recupera suma de bani care am cheltuit-o la taxiu, din cauza ca au facut astia greva, NU mi-am validat portofelul electronic.

Discutie:  (NECENZURATA) CO = Controlor, EU = Eu.

CO - Biletul sau titlul de calatorie, la control va rog.
Eu - Imediat sa-l caut... ( si m-am fofilat, gen ca nu-l gasesc prin portofel )
CO - Dati-mi portofelul cu totul, sa-l pun la validator.
Eu - Poftiti.
CO - Pai vad ca nu v-ati achitat taxa de calatorie, va rog sa veniti in spatele tramvaiului, va voi da o amenda... mica...
EU - Ce tupeu aveti, nesimtiti dracu, dupa ce ca ieri ati facut grava puli, si a trebuit sa dau 20 lei la taxiu, in loc sa dau 2,60 lei la ratb, acum imi dati amenda? ( cu voce foarte tare, si rastita, poate mi se alatura alti calatorii )
CO - Da... ( cu jumatate de gura )
EU - Hai da-o in p**a mea de treaba, va bateti joc de noi, futu-va in gura de jepcari.
................................
        Odata ajunsi in spate....

CO - Auzi, da si tu 10 lei de un suc, si gata...
EU - Ahh... ce tupeu aveti, sa mor yo....
EU - Pai de ce nu ai spus asa de la inceput, vam mai injurat si degeaba.

I-am bagat 10 lei intr-o borseta de mana, si am coborat spunand...
EU - Inecavati cu sucu ala, jepcari puli mele.

Oare am procedat corect? oare controlorul a procedat corect.
Ideea este ca nu-mi place deloc cum a iesit, trebuia sa imi mentin calmul, sa ma fofilez mai mult, sa nu-i dau portofelul, si eventual sa-i dau un pumn in mecla, si s-o rup la fuga, ca orcum erau maxim 12 persoane in tot tramvaiul + ei 5 controlorii.

Imi cer scuze, pentru faptul ca am scris necenzurat, daca se doreste a se cenzura, sa se cenzureze, nu ma supar.
memorat
16 Iulie 2011, 22:55:39
Răspuns #128

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Doctore ce sa-ti spun... Nu trebuia sa te pierzi cu firea, atat! In rest, gandirea (nu neaparat cea corecta) a fost buna!

Adica dupa faza de ieri cand in PLINA CANICULA au avut ideea nefericita sa se retraga la autobaze/depouri fara sa anunte si lasand lumea in strada sa astepte dupa fundul lor, acum mai au si pretentii!

Ca eu ma si gandeam asa. Doamne fereste sa fi lesinat in strada persoane care erau chiar rude cu ale soferilor si ele sa ajunga si in reportajele televiziunii ca poate asa si-ar fi bagat unghia in gat si ar fi realizat ca nu trebuie sa se gandeasca NUMAI LA EI!
memorat
02 August 2011, 02:28:03
Răspuns #129

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Urmele unui compostor cu tus care au fost "inmormantate" de RATB prin anii 2005 (VAG #268 - linia 32 - Depoul Alexandria).
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Decembrie 2011, 03:32:17
Răspuns #130

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Biletele la control! Autobuzele care merg la complexurile comerciale au fost luate cu asalt de controlorii RATB

Nu vă urcaţi în autobuz fără să aveţi abonament sau card de călătorii (Fotografii: Dan Bistriţeanu)
Andreea Dancu

Atenţie când plecaţi la cumpărături! Nu vă urcaţi în autobuz fără să aveţi abonament sau card de călătorii, altfel riscaţi să fiţi amendaţi. Controlorii RATB au luat cu asalt liniile care ajung la complexurile comerciale.

În perioada aceasta, bucureştenii se înghesuie să meargă la cumpărături. Astfel că, toate drumurile duc la mall şi la hipermarket.

Şi pentru că ieri a început weekendul, goana după cadouri şi d-ale gurii s-a înteţit.

Cei care nu au avut maşină s-au înghesuit în autobuzele 131 şi 335, care au capătul exact în faţa Complexului Băneasa Shopping City.

Mulţi dintre ei fără să plătească călătoria. „N-am bani, naşule, de bilet! Sunt şi eu amărât", s-a scuzat Sandu.

Autobuzul 335 îi duce pe bucureşteni direct la Băneasa Shopping City. O călătorie costă 1,3 lei
Aceeaşi motivaţie a găsit-o şi Daniel, cu toate că se pregătea să ajungă la mall. „Nu e prima dată când sunt prins de controlori aşa, dar nu am bani", a spus tânărul, de 23 de ani.

Pe lângă ei au fost prinşi circulând fraudulos alte cinci persoane, în drum spre cumpărături. Amenda se ridică la 50 de lei.

„În primele zece luni au fost sancţionate 129.168 de persoane şi s-au dat amenzi de 10.858.950 de lei. Faţă de anul trecut, numărul lor a scăzut cu 30.000", ne-a precizat Brânduşa Răeceanu, purtător de cuvânt la RATB.

Potrivit aceleiaşi surse, liniile pe care se înregistrează un mare număr de călători frauduloşi sunt: 102, 41, 25, 32, 335, 11, 336, 104, 780, 105.

http://www.click.ro/news/bucuresti/Biletele-Autobuzele-complexurile-controlorii-RATB_0_1300670036.html#
memorat
11 Decembrie 2011, 21:45:21
Răspuns #131

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Raman la pura mea intrebare. De ce mai taxam restuu bilet?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Ianuarie 2012, 15:04:24
Răspuns #132

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
ANUL NOU 2012: se scumpesc biletele la transportul în comun?

Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România (UNTRR) consideră necesară o majorare imediată a tarifelor de transport cu minimum 1%, având în vedere ponderea costului motorinei în operaţiunile de transport rutier.

"Ţinând seama de faptul că ponderea costului cu transportul rutier în valoarea finală a produselor poate reprezenta de cele mai multe ori maxim 5% din valoarea finală a produselor pe raft, estimăm că datorită creşterii preţului la carburant, nu este justificată o creştere mai mare de 0,1% a preţurilor finale ale produselor, orice majorare suplimentară fiind datorată altor cauze, care nu implică transportul rutier", se arată într-un comunicat al UNTRR.
Majorarea accizei la motorină de la 1 ianuarie 2012 poate justifica o creştere a preţului motorinei de maxim 2% (8,53-10 bani pe litru), susţine Uniunea Naţională a Transportatorilor Rutieri din România.

"Acciza la motorină a crescut de la 1 ianuarie cu 4,46% în euro, de la 302,51 euro/1000 litri la 316,03 euro/1000 litri, iar datorită diferenţei de curs dintre ratele oficiale de schimb Euro/leu pentru calculul accizelor, comunicat de Banca Centrală Europeană în prima zi lucrătoare a lunii octombrie pentru anul următor şi publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, se va înregistra o creştere de la 4,2555 lei pentru 1 euro în 2011 la 4,3001 lei pentru 1 euro în 2012, adică 0,8%. Astfel va rezulta o creştere în lei a accizei de 5,27%", precizează UNTRR.

În anul 2011 până în decembrie, transportatorii rutieri au înregistrat o creştere a preţului la carburanţi (motorină) în România cu circa 20%, în baza diferitelor justificări mai mult sau mai puţin plauzibile, se mai spune în comunicat.


http://www.gandul.info/news/anul-nou-2012-se-scumpesc-biletele-la-transportul-in-comun-9121943
memorat
08 Ianuarie 2012, 21:17:52
Răspuns #133

CHITARA 213

  • Vizitator
Totul despre biletul unic de transport


O idee genială, care nu ne aparţine, ne poate duce în rândul capitalelor civilizate din Europa. Bucureştenii şi ilfovenii sunt foarte aproape de a avea acces la toate mijloacele de transport (autobuze, troleibuze, tramvaie, microbuze şi metrou) cu acelaşi titlu de transport.
Reprezentanţii Autorităţii Metropolitane de Transport Bucureşti spun că de la 1 iunie 2012 se va crea un sistem unic de tarifare pentru toţi operatorii de transport, publici sau privaţi. Acest lucru înseamnă că toţi posesorii de carduri Activ sau de abonamente Metrorex vor putea circula cu orice mijloc de transport din Bucureşti şi Ilfov.

Cardurile sau cartelele vor putea fi cumpărate de la clasicele centre de emitere a cardurilor şi cartelelor, de la tonomate amplasate în gări şi chiar din aeroporturi.

„Este posibil să fie de la 1 iunie, în condiţiile în care strategia de integrare tarifară cred că poate fi pusă pe masa doamnei ministru a transporturilor până la sfârşitul lunii februarie. Ar mai rămâne câteva luni în care să vedem cum funcţionează acest sistem şi să-l testăm", a declarat Adrian Criţ, directorul Autorităţii Metropolitane de Transport, citat de Mediafax.

Acesta a precizat că, în aceste condiţii, toţi patronii de maxi-taxi din Ilfov care vor să transporte călători trebuie să se doteze cu „sisteme electronice de plată",pentru „o transparenţă totală a veniturilor". Pentru implementarea sistemului unic de tarifare, specialiştii Autorităţii Metropolitane de Transport au două variante. Click! le prezintă mai jos.


Varianta 1

Primul model care a fost discutat şi care pare a fi preferat de autorităţi este cel al taxării accesului la autobuze, metrou şi microbuze în funcţie de timpul petrecut în transportul în comun.

Acest lucru înseamnă că dacă ai cumpărat o cartelă (sau card) care e valabilă o oră şi ai validat-o la ora 9.00, atunci ai dreptul să circuli cu orice mijloc de transport în intervalul de o oră.

După expirarea acestui timp, adică la ora 10.00, trebuie să cumperi altă cartelă dacă vrei să continui călătoria. Acest sistem funcţionează de mai mulţi ani, cu succes, în oraşe europene precum Viena, Praga, Lisabona, Amsterdam şi Roma.

În teorie, această idee nu sună prea bine. În practică, ea poate avea succes în măsura în care RATB, Metrorex şi operatorii privaţi din Bucureşti şi Ilfov reuşesc să-şi optimizeze rutele şi să creeze staţii unde să cobori şi să iei rapid alt mijloc de transport.

Varianta 2

Fiindcă întotdeauna există şi un plan B, specialiştii iau în calcul să introducă mai multe tipuri de abonamente şi titluri de transport. Acestea vor costa în funcţie de zona în care vor circula mijloacele de transport.

Pentru a exemplifica, imaginează-ţi zona metropolitană Bucureşti-Ilfov „umplută" cu patru cercuri concentrice. Ei bine, cu 5 lei, să zicem, vei avea acces la orice vehicul RATB, metrou şi maxi-taxi care circulă în cel mic, aflat în zona centrală a Capitalei.

Cu 8 lei poţi merge în limita indicată de cel de-al doilea, cu 12 lei poţi călători în jurul întregului oraş, iar cu 16 lei vei putea merge cu orice vehicul până în judeţul Ilfov.

Sistemul e deja funcţional în oraşe europene ca Munchen, Madrid, Frankfurt şi Barcelona. Varianta aceasta are şi un defect: pentru un drum centru-aeroport (dacă e în afara oraşului, cum e cazul aeroportului din Munchen) eşti obligat să plăteşti cel mai scump tip de bilet (cel aferent cercului 4).

Doina Anca Vasilescu, 56 de ani: „Merg des cu RATB-ul aşa că îmi vine în ajutor decizia de a introduce un tichet unic. Era mai bine să se gândească mai demult la asta pentru că nu mai aveam portofelele pline de atâta hârtie inutilă".

Mihaela TeOdorescu, 22 de ani: „Mă bucur pentru că va fi mult mai bine pentru călători. Este mult mai accesibil aşa, nu trebuie să mai încarc de-o mie de ori cardul. Sper să fie un preţ convenabil, pentru a-şi permite toată lumea".

Călătoria va fi mai scumpă decât acum

Reprezentanţii Autorităţii Metropolitane de Transport, ai RATB şi Metrorex nu au stabilit încă preţul călătoriei şi al abonamentelor după aplicarea acestui sistem unic.

„Va fi un cost mediu, echilibrat, puţin mai ridicat decât în prezent, dar care va fi avantajos pentru călători”, ne-a spus Gheorghe Udrişte, directorul Metrorex. În prezent călătoria cu RATB e 1,3 lei, cea cu metroul e 2 lei, iar pe maxi-taxi biletul costă între 1,5 şi 2,5 lei.

http://www.click.ro/news/bucuresti/biletul-unic-transport_0_1316868460.html#
memorat
10 Ianuarie 2012, 19:23:59
Răspuns #134

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Validator in Bucur LF #404 --- 05-01-2012:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Ianuarie 2012, 21:55:29
Răspuns #135

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Asadar, acum daca traversez orasul cu 2 / 3 mijloace de transport ma costa aproximativ 4 lei, ok ? Dupa noua formula aceeasi traversare ma poate costa si 8 lei, ok ? Si atunci unde-i ideea "geniala" ?
memorat
10 Ianuarie 2012, 22:50:09
Răspuns #136

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Sistemul cu validare pe un anumit timp este o idee destul de buna. Este folosit si in Arad, fiind montate automate pentru bilete in aproape toate statiile mai centrale. Dar, este posibila si cumpararea de bilete clasice, pentru o calatorie, de la cabinele de la cap de linie.

memorat
11 Ianuarie 2012, 00:17:51
Răspuns #137

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Asadar, acum daca traversez orasul cu 2 / 3 mijloace de transport ma costa aproximativ 4 lei, ok ? Dupa noua formula aceeasi traversare ma poate costa si 8 lei, ok ? Si atunci unde-i ideea "geniala" ?
Trebuie sa scumpeasca pretul calatoriei si nu gasesc un pretext: nu uitati atuul anului 2012: AN ELECTORAL.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Februarie 2012, 12:54:11
Răspuns #138

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Martie 2012, 11:39:03
Răspuns #139

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Abonamente RATB cu număr limitat de călătorii

Bucureştenii nu vor mai putea circula după bunul plac pe mijloacele de transport în comun. Pe o linie urbană, numărul de călătorii va fi de cel mult 200, iar pe două linii, de 120.
Cei care aleg să îşi încarce portofelul electronic cu 50 de lei, adică cu un abonament lunar, vor putea circula cu autobuzul de maximum 200 de ori în cele 30 de zile.

Pe de altă parte, cei care vor opta pentru un abonament valabil pe două linii urbane vor putea taxa maximum 120 de călătorii.

"Hotărârea a fost luată în Consiliul de Administraţie al Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB). Propunerea va fi supusă aprobării Consiliului general al Capitalei. Nu era normal să ai un număr nelimitat de călătorii", a explicat, pentru EVZ, directorul general al Regiei, Viorel Popescu.
Maximum 6-7 călătorii pe zi

Un simplu calcul a aratăt că, dacă o persoană circulă cu mijloacele de transport în fiecare zi, aceasta poate efectua maximum 6,6 călătorii. În opinia directorului Popescu, bucureşteanul va fi obligat, prin această măsură, să valideze şi să fie mai responsabil.

"Practic, acum omul nu validează cardul pentru că nu este obligat. Astfel, noi nu ştim şi nu putem face o statistică reală a numărului călătorilor. Eu cred că 200 de călătorii pe lună sunt suficente", este de părere Viorel Popescu.

FACILITATE

Abonametul de o zi, plătit şi prin SMS

Membrii Consiliului de Administraţie (CA) de la RATB au decis ca abonamentul de o zi să poată fi plătit ca şi până acum, dar şi printr-un simplu mesaj de pe telefonul mobil.

Dacă propunerea, care a trecut de CA joi, va fi validată şi de Consiliul General al Capitalei, călătorul va fi taxat cu maximum 9,6 lei atunci când va trimite SMS pentru a cumpăra dreptul de a circula cu RATB-ul o zi.

Opt lei va însemna valoarea abonamentului, iar tariful perceput de operatorul mobil va fi de maximum 1,6 lei, a precizat, pentru EVZ, directorul general al RATB, Viorel Popescu.

"Sistemul va fi funcţional în câteva luni, urmând ca, după ce avem avizul aleşilor generali, să demarăm discuţiile cu operatorii de telefonie mobilă. Aceştia nu pot percepe mai mult de 1,6 lei pentru un SMS", a mai spus Popescu.

Potrivit acestuia, sistemul de plată cu ajutorul telefonului mobil va fi implementat într-o primă fază pentru abonamentele de o zi, urmând ca pe viitor să se poată plăti şi călătoria, abonamentul sau alte pachete de călătorie ale Regiei.

Cert este că, pentru a se putea pune în aplicare acest sistem, mijloacele de transport vor trebui conectate la un soft special.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/abonamente-ratb-cu-numar-limitat-de-calatorii-970777.html#ixzz1ohl7dZdK


Asta nu se cheama dictatura,odata ce platesc pot sa ma plimb,sa merg cu mijloacele de transport in comun cat vreau,cand vreau si la ce ora vreau?!Ce-i aia limitat?

memorat