28 Martie 2024, 21:10:35

Autor Subiect: Sa salvam Muzeul Aviatiei!  (Citit de 4368 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

19 Aprilie 2010, 22:46:52

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Muzeul Aviatiei este in pericol. Primarul Ontanu al sectourului 2 are intentia, materializata intr-o HCL, de a prelua terenul muzeului pentru a construi bloace ANL. Sa nu-l lasam. Blocuri se pot face oriunde. Muzeul nu are unde sa se duca si nici nu trebuie sa fie mutat.

memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

20 Aprilie 2010, 08:50:05
Răspuns #1

vlaicuandrei

  • Vizitator
De accord. E timpul sa isi gaseasca si el un domiciliu stabil dupa ce a fost prigonit atatia ani la rand, de la Baneasa la Otopeni. Deci NU ANL-urilor.
memorat
25 Aprilie 2010, 20:28:36
Răspuns #2

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Si Gigi a facut afaceri cu terenurile M.Ap.N.!!!! :-[ , si multe altele de care se pare ca n-am auzit. Muzeul se pare ca v-a disparea precum U.Av., oare ce se va alega de pistele de la Deveselu, Silistea, Alexeni, Ianca??????? :'( Oare nu ne luptam cu morile de vint???? :( precum s-a intimplat cu terenul vecin catedralei Sf. Iosif. Nu suntem prea mici pentru acest razboi??? Oricum speranta moare ultima si trebuie sa incercam !
memorat
28 Aprilie 2010, 19:41:59
Răspuns #3

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Minune sau nu dar primarul sectorului 2, ca urmare a unor presiuni sau nu, a promis ca va insista pe linga proprii consilieri sa anuleze dispozitia de demolare a Muzeului Aviatiei. Sa dea Dumnezeu sa faca asa ceva.  ??? Am preluat stirea din Libertatea de azi 28.04.2010. Daca mai aflu amanunte va voi tine la curent.
memorat
28 Aprilie 2010, 23:52:16
Răspuns #4

Silviu88

  • Vizitator
Inchidera muzeului este cea mai trista veste auzita in ultimul timp, sa speram ca "generalul de brigada" Ontanu sa reuseasca ceva prin demersul sau.
memorat
04 Iunie 2010, 17:54:55
Răspuns #5

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Revista de cultura "Cafeneaua literara" de la Pitesti intervine:

memorat
20 Iulie 2010, 10:28:33
Răspuns #6

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
In ciuda tuturor interventiilor si promisiunilor, guvernul va emite HG pentru cedarea unei mari parti din suprafata MAv catre anele. Cred ca nu merita sa mai discutam, ca nu avem cu cine.
memorat
26 August 2010, 13:03:09
Răspuns #7

vlaicuandrei

  • Vizitator
Am fost weekendul trecut la muzeu. Biletele au zis ca o sa le bage cat de curand, dar s-au apucat sa mute din exponate pentru a face loc "spagarilor" :(
memorat
08 Septembrie 2010, 17:42:26
Răspuns #8

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Trebuie sa va anunt ca blonda noastra nationala a reusit, impreuna cu primarele ontanu, sa salveze Muzeul Aviatiei din mana privatilor care voiau terenul sub pretul pietei. L-au luat eu gratis. Si bine au facut, pentru ca nu este igienic sa fie pastrat, in plin oras Bucuresti, un cimitir de avioane vechi si dezmembrate, cum a spus maria sa, generalul stanciu.

http://www.gandul.info//news/mapn-si-primaria-sectorului-2-vor-construi-peste-1-400-locuinte-pe-un-teren-de-langa-muzeul-aviatiei-7137190

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Muzeul_Aviatiei_va_fi_redus_la_jumatate_pentru_a_face_loc_unui_cartier_de_blocuri_0_331167391.html


Cand te gandesti pe langa ce pericol am trecut! Traiasca mafia!
memorat
09 Septembrie 2010, 19:55:00
Răspuns #9

vlaicuandrei

  • Vizitator
Adevarat. Curata nebunie ce vroiam noi frate :-X naiba, cum sa ai un muzeu in oras si mai ales muzeu intr-o platforma industriala de unde unii isi TRAG BANII ;) Fereasca sfantu' :-X acum lasand bataia de joc la o parte, stiti vorba aia "nu e tara de ca**t, ci oamenii de pe teritoriul ei". Problema e ca ar trebui schimbata, ca acum sunt de rah*t doar cei de sus :)
memorat
09 Septembrie 2010, 22:45:51
Răspuns #10

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Andrei, tu esti in apropiere, poti descrie cat a mai ramas din muzeu? Sper sa gasesc si eu bani sa ajung acolo cat de curand, dar "cat de curand" va fi dupa leafa urmatoare, in octombrie, pt ca in septembrie nu iau nici un ban. Traiasca guvernul!
memorat
10 Septembrie 2010, 10:54:21
Răspuns #11

vlaicuandrei

  • Vizitator
Ultima oara cand am fost, mutau din exponate. Mil8-urile din spate care dadeau inspre metrou Pipera le muta in fata la fel ca si IAR-ul Puma. In rest Mig-urile 21 din spate tot acolo au ramas, da le vor muta si pe acelea. In rest atunci nu se vedeau mari stricaciuni. Dar stai sa inceapa santierul :-X sa vezi atunci jeg ce se pune pe ele :(
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":