29 Martie 2024, 11:36:20

Autor Subiect: Discutii libere - Autobuze din Bucuresti  (Citit de 144901 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

12 Martie 2009, 07:09:56
Răspuns #160

V3nt0R

  • Vizitator
Nimic mai simplu, din respect pentru credinta romanilor si pentru unii oameni superstitiosi, ar fi trebuit sa se sara peste aceste numere(vorbesc de 666) nu de 13.Cu numarul 13 nu am nimic, dar 666 reprezinta si altceva, care mie unul nu imi place de loc, din alte motive(insemneaza ceva care...)
Si ca sa nu fiu off-topic, pe 101 vad ca sunt mai multe Citaro 2 decat 1 in ultima vreme, majoritatea din lotul 4965 - 4979(aproape toate, plus doua Citaro 1), cel putin ieri si alaltaieri asa a fost...
memorat
12 Martie 2009, 09:30:26
Răspuns #161

B 06 DAN

  • ...is interested 'bout CARS...
  • Mesaje postate: 324
  • Gen: Bărbat
  • Lincoln Town Car (1981-prezent)
    • BucTrans - Bucharest Transportation
In legatura cu deschiderea/inchiderea trapei, sunt de acord cu ce a spus Iasmin, faptul ca soferii ar trebui sa le ajute pe insotitorii celor cu dizabilitati la deschiderea/inchiderea trapei.

Asta ai vazut-o tu, dar oricum asa se intampla. Trapa era deschisa / inchisa de cei care insoteau persoana invalida. NICIODATA de catre sofer.

Nu sunt de acord. Nu poti sa spui ca soferii nu le-au ajutat niciodata pe vreun insotitor unui pasager cu dizabilitati.

Vreau sa spun ca am vazut cu ochii mei un sofer de pe 330 (autobuzul era unul cu AC, parca #4645) care a coborat din cabina, ajutand pe unul sa deschida trapa si apoi la inchidere pentru coborarea unei persoane cu dizabilitati. Pacat ca, pe atunci, nu aveam aparatul la mine si nu pot sa va dau poze care ar putea confirma acest lucru.

Deci, printre n-spe mii de soferi exista cativa care au bunul simt sa le ajute pe pasagerii cu dizabilitati.
memorat
12 Martie 2009, 13:52:18
Răspuns #162

CRAZY BOY

  • Vizitator
Se pare ca de cateva zile RATB a aplicat pe capacele motoarelor la majoritatea autobuzelor Citaro un atipild care atentioneaza soferi din spatele autobuzului ca autobuzul are prioritate la plecarea din statie.
memorat
12 Martie 2009, 20:30:15
Răspuns #163

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Acest abtipild era de mult timp pe spatele troleibuzelor si al tramvaielor si daca nu ma insel si pe Citaro de la Pipera le-am vazut dar dupa cum se circula in Bucuresti stai linistit ca nimeni nu le va respecta!
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
12 Martie 2009, 21:34:31
Răspuns #164

CRAZY BOY

  • Vizitator
Si dupa un an doi acestea se vor sterge din cauza periilor.
memorat
17 Martie 2009, 19:31:59
Răspuns #165

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net

Stie cineva unde anume intoarce 112 la Mezes?(cumva in bucla de tramvai?)
Multumesc !
Astazi autobuzul a facut drepta dupa Autogara Chitila si a intors in spatele acesta iesind la intersectia urmatoare. Daca nu apareau camerele de filmat soferul incalca o gramada de legi rutiere, intoarcerea de pe loc, calcarea liniei continue, intrarea pe contrasens, etc. ;D ;D ;D

Priveste 2 scheme: schema 1 este cea pe care a executat-o soferul autobuzului 4207, iar schema 2 cea pe care o executau soferi cu Dafuri.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Martie 2009, 19:35:24
Răspuns #166

V3nt0R

  • Vizitator
Gata Iasmin, ti-a trecut teama de Bd.Laminorului?Apropo, zimi si mie(daca mai stii), ce statii sunt acolo...ca sunt curios e singura zona din Bucuresti unde nu am fost(Bd.Laminorului)...Cum sunt masinile pe 112?Curate, sau gen linia 139?

LE:Am gasit, in afara de Mezes si Facultativa mai este si Mihai Viteazul...
memorat
17 Martie 2009, 19:40:58
Răspuns #167

CRAZY BOY

  • Vizitator
Iasmine stai linistit ca atunci cand linia era la Floreasca soferi tot pe acolo intorceau(pe dupa autogara).
memorat
26 Martie 2009, 23:12:27
Răspuns #168

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Arcul de Triumf si autobuzul Citaro.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Martie 2009, 04:22:40
Răspuns #169

zofei.2006

  • Vizitator
INCEPAND CU LUNA MAI VA PROPUN SA URMARITI CU MARE ATENTIE DRUMURILE CATRE MARE SI MUNTE SI STATIUNILE. MAI BINE ORICAND AVETI DRUM CATRE MARE SAU MUNTE EXISTA POSIBILITATEA SA VEDETI UN CITARO SAU MAI MULTE ALE R.A.T.B. 8)
memorat
31 Martie 2009, 08:29:00
Răspuns #170

Citelis5396

  • Mesaje postate: 140
  • Gen: Bărbat
Toată lumea ştie că R.A.T.B. face excursii cu angajaţii la mare şi munte şi de aceea vor fi văzute Citaro pe mare şi munte.
memorat
31 Martie 2009, 10:42:45
Răspuns #171

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
INCEPAND CU LUNA MAI VA PROPUN SA URMARITI CU MARE ATENTIE DRUMURILE CATRE MARE SI MUNTE SI STATIUNILE. MAI BINE ORICAND AVETI DRUM CATRE MARE SAU MUNTE EXISTA POSIBILITATEA SA VEDETI UN CITARO SAU MAI MULTE ALE R.A.T.B. 8)
Si este vreo problema ca angajatii RATB vor pleca la munte sau la mare cu CITARO?
Cu respect si admiratie.
memorat
31 Martie 2009, 11:13:29
Răspuns #172

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Era nevoie să scrii 2 mesaje? Puteai să editezi.
Toată lumea ştie că R.A.T.B. face excursii cu angajaţii la mare şi munte şi de aceea vor fi văzute Citaro pe mare şi munte.

Si este vreo problema ca angajatii RATB vor pleca la munte sau la mare cu CITARO?

Fiecare autobaza are in subordine un autocar cu care poate organiza deplasari prin tara. Autobuzele Citaro sunt limitate la 78 Km pe ora si cred ca ar incurca traficul pe drumurile Nationale si Express din Tara.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Martie 2009, 11:16:27
Răspuns #173

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Sincer acum, eu zic ca nu incurca pe nimeni si nimic. Este tot masina, merge cu viteza la care a fost limitata...
Adica daca eu as fi sofer, si as intalni un asemenea autobuz ruland pe soselele patriei, l-as depasi frumos si gata.  ;D
memorat
31 Martie 2009, 11:49:42
Răspuns #174

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Sincer acum, eu zic ca nu incurca pe nimeni si nimic. Este tot masina, merge cu viteza la care a fost limitata...
Adica daca eu as fi sofer, si as intalni un asemenea autobuz ruland pe soselele patriei, l-as depasi frumos si gata.  ;D
Ai dreptate nu incurca pe nimeni il depasesti si gata .Si soferii RATB sunt siguri ca nu o sa ii prinda radaru ;D
Cu respect si admiratie.
memorat
31 Martie 2009, 13:20:44
Răspuns #175

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ai dreptate nu incurca pe nimeni il depasesti si gata .Si soferii RATB sunt siguri ca nu o sa ii prinda radaru ;D
Si amenda cine oi plateste?

Culmea culmilor: Sa vina o amenda pe DN1 in zona localitatilor Otopeni, in care un autobuz Mercedes Citaro a fost inregistrat in localitate cu viteza de 70 Km pe ora. ;D :D :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Aprilie 2009, 20:07:07
Răspuns #176

Cat Nerulu

  • Vizitator
Azi am vazut un autobuz Mercedes Citaro 1 pe linia 304! :o
memorat
09 Aprilie 2009, 20:14:09
Răspuns #177

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Azi am vazut un autobuz Mercedes Citaro 1 pe linia 304! :o
A fost cumva in trasarea traseului sau poate a fost chiar in traseu. Avea calatori.  ??? ??? Maine sau cel tarziu Sambata sa ne asteptam la Mercedesuri. Culmea eu astazi am vazut si Daful Hess #904 impreuna cu Daful Rocar #901.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Aprilie 2009, 22:06:15
Răspuns #178

zofei.2006

  • Vizitator
M-am interesat nu a fost niciunu pe linia 304  ??? .
memorat
09 Aprilie 2009, 22:12:42
Răspuns #179

V3nt0R

  • Vizitator
Ba sa stii ca a fost, astazi dupa-amiaza in jurul orei 17 l-am vazut plecand de la Piata Presei Libere, avea calatori si i-am vazut afisajul din spate cu 304.Dealtfel, si pe linia 450 erau Citaro 2...
memorat