28 Martie 2024, 18:53:10

Autor Subiect: Istoria transportului in comun din judetul Brasov  (Citit de 3777 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

09 Octombrie 2008, 16:17:08

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Istoria transportului in comun din judetul Brasov
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

02 August 2009, 17:55:22
Răspuns #1

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Pacat ca nu se pot vedea imaginile.
Ca unul ca intre anii 1957 -1981 am folosit destul de intens ITBv-ul, recunosc, mai putin datele statistice, informatiile expuse. Mentiune: masina de Poiana se numea "senila", din cate mi-a povestit mama, pentru ca si inainte de razboi pe traseul ala ("drumul vechi al Poienii") circulau niste camioane, care in loc de roti motrice aveau senile. Eu am apucat sa urc la Poiana cu masinile cele verzi marca ZIL, tin minte cat ma blinda mamica mea sa nu racesc. Au functionat masinile astea, pentru putin timp, si pe drumul nou, dupa inaugurarea sa, fiind inlocuite, in rpima instanta, cu un fel de midibuze TV (tip de masina care a disparut de foarte multi ani). Dupa cativa ani au aparut Skodele alea frumoase, rosii (RTO ?)
memorat
02 August 2009, 22:10:10
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pacat ca nu se pot vedea imaginile.
Ca unul ca intre anii 1957 -1981 am folosit destul de intens ITBv-ul, recunosc, mai putin datele statistice, informatiile expuse. Mentiune: masina de Poiana se numea "senila", din cate mi-a povestit mama, pentru ca si inainte de razboi pe traseul ala ("drumul vechi al Poienii") circulau niste camioane, care in loc de roti motrice aveau senile. Eu am apucat sa urc la Poiana cu masinile cele verzi marca ZIL, tin minte cat ma blinda mamica mea sa nu racesc. Au functionat masinile astea, pentru putin timp, si pe drumul nou, dupa inaugurarea sa, fiind inlocuite, in rpima instanta, cu un fel de midibuze TV (tip de masina care a disparut de foarte multi ani). Dupa cativa ani au aparut Skodele alea frumoase, rosii (RTO ?)

In cel mai scurt timp se vor reincarca pe server.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":