28 Martie 2024, 15:24:49

Autor Subiect: Greva la RATB...  (Citit de 21555 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

01 Aprilie 2010, 19:09:31
Răspuns #20

Silviu88

  • Vizitator
Oprescu: Gata, "greva" s-a incheiat.
Soferii RATB: Nu iesim, nu iesim.   ;D
In legatura cu aceasta asa zisa "greva", mai degraba manipulare grosolana si categorisita ca "protest spontan", eu zic un singur lucru:toti soferii care nu au iesit la traseu sa fie trasi la raspundere penal si usor, usor scosi din sistem. Nu este posibil ca peste noapte sa paralizezi o capitala.
In al doilea rand in Romania nu exista lideri sindicali, ci doar vedete TV de ocazie si pamfletari de carton.
Al treilea lucru-aceasta "greva" inca nu si-a aratat liderii, ce surpriza.
M-am saturat sa aud mereu placa veche pe care o aud non-stop, ca soferii RATB se trezesc la ora 2 noaptea. Nu i-a obligat nimeni sa lucreze in domeniu. Un doctor rezident castiga 1500 lei, la fel ca un profesor debutant, dar in schimb un "invartitor de volan" si "organizator de proteste spontane" castiga 1900-2400 lei. Rusine asa zisilor soferi.
Reactia municipalitatii, una de cacao.
Din reactia liderilor sindicali reiese clar organizarea acestei "greve" de catre forte pe care sa zicem ca nu le cunoastem.
Cine nu e de acord cu mine poate sa ma caute la oua.... in piata.

memorat
01 Aprilie 2010, 19:14:33
Răspuns #21

Silviu88

  • Vizitator
La ora 19:13 prima masina a iesit pe poarta Autobazei Titan cu indicativul 102.
memorat
01 Aprilie 2010, 19:16:06
Răspuns #22

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Incep sa iasa autobuze la traseu din Autobaza Titan. Primul a fost un Citaro Euro 3, pe linia 102, urmat de un Euro 4, cu acces la Barajul Dunarii. Sarabanda autobuzelor continua, situatia revine la normal.
memorat
01 Aprilie 2010, 19:16:26
Răspuns #23

Lupu`

  • Vizitator
Sall Am vazut astazi la televizor GREVA RATB !! Stie cineva dc?
memorat
01 Aprilie 2010, 19:21:09
Răspuns #24

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Oprescu: Gata, "greva" s-a incheiat.
Soferii RATB: Nu iesim, nu iesim.   ;D
In legatura cu aceasta asa zisa "greva", mai degraba manipulare grosolana si categorisita ca "protest spontan", eu zic un singur lucru:toti soferii care nu au iesit la traseu sa fie trasi la raspundere penal si usor, usor scosi din sistem. Nu este posibil ca peste noapte sa paralizezi o capitala.
In al doilea rand in Romania nu exista lideri sindicali, ci doar vedete TV de ocazie si pamfletari de carton.
Al treilea lucru-aceasta "greva" inca nu si-a aratat liderii, ce surpriza.
M-am saturat sa aud mereu placa veche pe care o aud non-stop, ca soferii RATB se trezesc la ora 2 noaptea. Nu i-a obligat nimeni sa lucreze in domeniu. Un doctor rezident castiga 1500 lei, la fel ca un profesor debutant, dar in schimb un "invartitor de volan" si "organizator de proteste spontane" castiga 1900-2400 lei. Rusine asa zisilor soferi.
Reactia municipalitatii, una de cacao.
Din reactia liderilor sindicali reiese clar organizarea acestei "greve" de catre forte pe care sa zicem ca nu le cunoastem.
Cine nu e de acord cu mine poate sa ma caute la oua.... in piata.

Perfect de acord cu tine, Silviu.
memorat
01 Aprilie 2010, 19:23:45
Răspuns #25

Silviu88

  • Vizitator
Multumesc pentru sustinere, Adrian.  8)  
memorat
01 Aprilie 2010, 21:29:30
Răspuns #26

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Sall Am vazut astazi la televizor GREVA RATB !! Stie cineva dc?


Citeste posturile anterioare si o sa-ti dai seama de ce s-a facut greva!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Aprilie 2010, 22:24:36
Răspuns #27

SprinterXP

  • Vizitator
Din nou la activitate........
memorat
01 Aprilie 2010, 22:33:38
Răspuns #28

Elful

  • Vizitator
In legatura cu aceasta asa zisa "greva", mai degraba manipulare grosolana si categorisita ca "protest spontan", eu zic un singur lucru:toti soferii care nu au iesit la traseu sa fie trasi la raspundere penal si usor, usor scosi din sistem. Nu este posibil ca peste noapte sa paralizezi o capitala.
In al doilea rand in Romania nu exista lideri sindicali, ci doar vedete TV de ocazie si pamfletari de carton.
Al treilea lucru-aceasta "greva" inca nu si-a aratat liderii, ce surpriza.
M-am saturat sa aud mereu placa veche pe care o aud non-stop, ca soferii RATB se trezesc la ora 2 noaptea. Nu i-a obligat nimeni sa lucreze in domeniu. Un doctor rezident castiga 1500 lei, la fel ca un profesor debutant, dar in schimb un "invartitor de volan" si "organizator de proteste spontane" castiga 1900-2400 lei. Rusine asa zisilor soferi.

Eu nu te aprob si nici nu te voi "cauta la oua in piata". Ei doar si-au cerut drepturile si foarte bine ca au blocat orasul. Cu astfel de oameni se contruieste un oras. Crezi ca ei fac meseria asta ca vor? O fac pentru nu au altceva ce sa faca. Vorba unui mecanic CFR "Inainte ne era placere sa fim mecanici, acuma..." Cate greve a facut RATB in ultimii 10 ani? Asta e a doua. Metrorex, al carui lider sindical este un fost psd-ist, face greva numai cand sunt alegeri, vezi cazurile din 2009, 2004 etc. De vina sunt guvernantii care isi schimba masinile in fiecare an, gratuitatile la transporturi si cazari la hoteluri de 4-5 stele, primarul care spune ca nu are bani dar modernizeaza fantanile arteziene, ca de nu au mai fost modernizate de doi ani, ceasurile de aur pe care primaria intentioneaza sa le monteze in capitala, asfaltul care se schimba o data la trei luni si alte pagube. Pentru aceste pierderi tot soferii RATB sunt de vina ca au facut greva si ca bucurestenii nu au putut ajunge azi la munca la timp. Asa zisii doctori iau la spaga mai mult decat castigi tu intr-un an fi fara grija.
memorat
01 Aprilie 2010, 22:53:43
Răspuns #29

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Eu nu te aprob si nici nu te voi "cauta la oua in piata". Ei doar si-au cerut drepturile si foarte bine ca au blocat orasul. Cu astfel de oameni se contruieste un oras. Crezi ca ei fac meseria asta ca vor? O fac pentru nu au altceva ce sa faca. Vorba unui mecanic CFR "Inainte ne era placere sa fim mecanici, acuma..." Cate greve a facut RATB in ultimii 10 ani? Asta e a doua. Metrorex, al carui lider sindical este un fost psd-ist, face greva numai cand sunt alegeri, vezi cazurile din 2009, 2004 etc. De vina sunt guvernantii care isi schimba masinile in fiecare an, gratuitatile la transporturi si cazari la hoteluri de 4-5 stele, primarul care spune ca nu are bani dar modernizeaza fantanile arteziene, ca de nu au mai fost modernizate de doi ani, ceasurile de aur pe care primaria intentioneaza sa le monteze in capitala, asfaltul care se schimba o data la trei luni si alte pagube. Pentru aceste pierderi tot soferii RATB sunt de vina ca au facut greva si ca bucurestenii nu au putut ajunge azi la munca la timp. Asa zisii doctori iau la spaga mai mult decat castigi tu intr-un an fi fara grija.

Un oras se construieste cu oameni care il blocheaza? Aha, nu stiam...

Cat despre doctori, inainte sa-ti dai cu parerea, te invit mai bine sa iti petreci 6 ani in facultate, invatand pe branci, inca 6 de rezidentiat si studiu intens, sa faci apoi un master in mai multe domenii medicale, care iti va rapi cam tot atat timp, dupa sa incerci si un doctorat, care in medicina, e ca o trecere prin furcile caudine, toate acestea in timp ce incerci din rasputeri sa fii la inaltime zi de zi si, realmente, sa salvezi vieti omenesti intr-un sistem rudimentar. Dupa toate acestea, dupa ce ca esti obligat moral sa inveti o viata intreaga, vei astepta o rasplata, o recunoastere din partea statului. Din pacate, acel stat nu se numeste Romania...
memorat
01 Aprilie 2010, 23:23:25
Răspuns #30

Elful

  • Vizitator
Un oras se construieste cu oameni care il blocheaza?Aha, nu stiam...


Se vede ca nu stii la ce m-am referit. Nu la persoane care blocheaza un oras, ci la persoane care au ... (ai inteles cuvantul nu?) sa faca ceva, sa iasa in strada pentru drepturile lor, nu sa le fie calcata in picioare demnitatea pe care si asa o terfelesc aceli calatori zilnici.
memorat
02 Aprilie 2010, 07:48:05
Răspuns #31

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tinti minte... pstele de la cap se impute!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Aprilie 2010, 08:29:27
Răspuns #32

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Se vede ca nu stii la ce m-am referit. Nu la persoane care blocheaza un oras, ci la persoane care au ... (ai inteles cuvantul nu?) sa faca ceva, sa iasa in strada pentru drepturile lor, nu sa le fie calcata in picioare demnitatea pe care si asa o terfelesc aceli calatori zilnici.

Eu stiu la ce te-ai referit, problema este faptul ca ai realizat o alaturare nefericita a termenilor, gen "geanta de dama din piele". Pana una alta, si eu sunt calator RATB si respect soferii doar in masura in care sunt respectat. Pentru ca ei sunt cei ce trebuie sa ma respecte pe mine, avand in vedere ca isi iau salariul si din banii mei. Si asta cu terfelirea demnitatii nu tine la ora actuala;mai bine ar invata soferii sa nu mai fie smenari, sa plece cand trebuie de la capete de linie, sa deschida asa cum se cuvine usile in statie, sa fie amabili si nu morocanosi si sa nu ne ia pe toti de sus, caci majoritatea cam asta fac. Pana una alta, ei sunt in slujba noastra, a cetatenilor si trebuie sa se comporte ca atare. Asa ca ar fi bine sa nu le mai gasim atatea circumstante atenuante care sa le justifice protestul spontan ilegal de ieri. Ilegal, sa fim intelesi.  ;)
memorat
02 Aprilie 2010, 08:35:22
Răspuns #33

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ramane de vazut cine o sa ne plateasca abonamentele!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Aprilie 2010, 12:10:12
Răspuns #34

Silviu88

  • Vizitator
Draga Elfule  se vede ca din mesajul meu ai prins un lucru bun si anume ca liderii sindicali sunt adevarati papusari iar soferii RATB papusile. Ei au scos papusile in fata si au zis "protest spontan" aici e problema mea dreptul la greva e garantat de Constitutie si puteau sa faca greva 1 an nu ma deranja atat timp cat greva se desfasoara intr-un cadru legal, nu intr-un cadru de genu' adunatura de invartitori de volan stransi intr-o autobaza. Revendicarile lor de-a dreptul hilare pentru salariul pe care il au si ma repet nu le convine sa plece sunt o groaza de soferi la fel de "priceputi". In alta ordine de idei nu vei putea compara niciodata un mecanic de locomotiva cu un sofer sunt categorii profesionale total diferite daca esti pasionat cu adevarat ar trebui sa-ti revizuiesti comparatia dupa parerea mea ai jignit toti mecanicii de locomotiva din Romania. Sa nu mai vorbesc de conditiile de munca de la metrou care nu se compara cu aerul conditionat din cabina soferilor care asculta radio, manele si fumeaza nestingerit si nu mi se par foarte stresati. In legatura cu medicii care salveaza vieti ei nu au salariu mare din cauza unora ca tine care considera ca toti medicii sunt spagari si castiga foarte bine. Iti doresc o scurta vizita prin spitalul Municipal de exemplu unde cuvantul spaga la medicii tineri nu exista, pentru ei exista doar pacientul si satisfactia profesionala. Intradevar 70% din medici iau spaga ca sa nu moara de foame la propiu si dupa parerea ta toti medicii si profesorii ar trebui sa isi mai ia inca un loc de munca pentru ca in curand toti maturatorii si gunoierii vor avea studii superioare.  ;D
P.S. Cine nu e de acord cu mine stie unde sa ma caute.  8)
memorat
02 Aprilie 2010, 13:03:01
Răspuns #35

Elful

  • Vizitator
In alta ordine de idei nu vei putea compara niciodata un mecanic de locomotiva cu un sofer sunt categorii profesionale total diferite daca esti pasionat cu adevarat ar trebui sa-ti revizuiesti comparatia dupa parerea mea ai jignit toti mecanicii de locomotiva din Romania. Sa nu mai vorbesc de conditiile de munca de la metrou care nu se compara cu aerul conditionat din cabina soferilor care asculta radio, manele si fumeaza nestingerit si nu mi se par foarte stresati. In legatura cu medicii care salveaza vieti ei nu au salariu mare din cauza unora ca tine care considera ca toti medicii sunt spagari si castiga foarte bine. Iti doresc o scurta vizita prin spitalul Municipal de exemplu unde cuvantul spaga la medicii tineri nu exista, pentru ei exista doar pacientul si satisfactia profesionala.
Nu te aprob, dar nici nu te contrazic, sunt meserii mai dificile decat a unui sofer RATB, miner sau oamenii care muncesc pe santier, dar si meserii mult mai usoare asistent vanzari (ceea ce fac eu), agent call center, "parlamentar".
Ca si-n CFR si in alte institutii ale statului liderii sindicali sunt cei mai influenti oameni si de ei se leaga totul, chiar daca sunt asa cum sunt trebuie sa ai "saptele asigurat" sa il schimbi ca altfel te fura el.
Protestul a plecat de la premiza ca: de la 1 aprilie nu vor mai primi tichete de masa, prime de sarbatori si de concediu (care ar fi trebuit sa se scoata anul trecut prin vara), li s-a bagat concediu fara plata fortat cand "cica era criza", nu au voie sa aiba intazieri pe traseu si astfel mananca printre statii sau la semafor si alte. Ca a fost ilegal, poate, dar nu aveau nevoie de aprobare de la guvern atat timp cat se desfasora in incinta unei institutii. Comparatia intre mecanici si soferi nu am facut-o pentru a aduce jigniri, ci scopul informativ ca unele persoane poate au inceput sa indrageasca meseria si pentru asta au ajuns soferi, dar dupa momentele din ultimii ani iti vine sa te lasi de tot de ceea ce faci.
Din intamplare, nefericita, am avut ocazia sa trec pe la Municipal acum 1 luna cand tata a fost internat pentru ca are probleme la plamani. Medicul care s-a ocupat de tata avea doar 33 de ani. Asta inseamna ca era destul de "nou" ca medic primar si licenta si-a dat-o in Germania chiar la sfarsitul lunii februarie. Restul nu e nevoie sa il zic.
Singurul lucru care ar trebui sa fie facut in tara asta este o noua revolutie. Dar nu ai cu cine, dupa cunoscuta melodie a lui Guess Who "romanu'i facut sa-nece/ amaru' cu sange rece/ cand da de necaz/ petrece c-o bere la rece"; asa se prezinta situatia in Romania.
memorat
03 Aprilie 2010, 01:39:13
Răspuns #36

zofei.2006

  • Vizitator
Nu va convine ca au facut soferii RATB greva, puteti da RATB in judecata si sa va recuperati banii dati pe taxi sau pe alt mijloc de transport folosit in timpul grevei.
Oricum, tocmai ce s-au invatat sa faca greve spontane, daca nu se respecta promisiunile sa va asteptati la noi greve spontane, de data asta pe termen nelimitat.
memorat
03 Aprilie 2010, 02:41:45
Răspuns #37

zofei.2006

  • Vizitator
Urmeza schimbarea liderilor de sindicat si respectarea contractului colectiv de munca de catre conducerea RATB si Primaria Municipiului Bucuresti.
memorat
04 Aprilie 2010, 14:43:23
Răspuns #38

zofei.2006

  • Vizitator
Spontana este atunci cand liderii de sindicat nu au nicio contributie si poate sa fie greva cat doresc.
Sau pana cand justitia da verdictul ca este ilegala.

memorat
04 Aprilie 2010, 16:36:48
Răspuns #39

CRAZY BOY

  • Vizitator
RATB-ul facea greva cum trebuie de mult timp(aproape un an de zile de cand se doreste sa se faca greva), dar pentru ca liderii de sindicat sunt "vanduti", acestia nu au vrut sa faca greva. Soferii de la Floreasca au reusit cu greu sa schimbe liderii de sindicat. Si inca o chestie:se vede ca Nea' Aron a chiulit la ora de Ed. Antreprenoriala. Daca acesta dadea prima de paste nu se intampla nimic. Cand acesta a spus "Nu vreau sa va dau prima", soferii nu au mai suportat si au intrat in protest.
memorat