28 Martie 2024, 12:46:47

Autor Subiect: Siemens ULF in Oradea  (Citit de 10747 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

09 Octombrie 2008, 15:52:02

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Prima bucata de Siemens ULF a fost adusa in Oradea pe data de 17 aprilie. Acesta a fost pe teste, timp de o saptamana, iar pe 23 aprilie a fost pusa in circulatie.

Intre 23-30 aprilie, pe ULF-ul #50 s-a putut calatori gratis, asa ca nu am ratat ocazia, am facut o mica intalnire intre pasionati si am mers o tura cu ea.

Iata pozele mele facute ieri despre noul pULFulet:









memorat
Advertisement

09 Octombrie 2008, 15:52:25
Răspuns #1

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
A doua bucata de ULF (#51) a fost programata pe 25 aprilie. Nu stiu din ce cauza, dar aceasta nu a venit, dar a sosit pe 5 mai, iar pe 7 mai deja era pusa in circulatie! Din pacate despre ea nu am inca poze, dar in cazul ca o sa reusesc, am sa postez si aici :wink:

Toate cele bune!
memorat
09 Octombrie 2008, 15:52:55
Răspuns #2

Stakee

  • Vizitator

Aceste tramvaie au cumva borduri de conducere pe ambele parti? Ca vad doar un singur pantograf.
memorat
09 Octombrie 2008, 15:53:27
Răspuns #3

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Bordul principal se afla unde este si pantograful. DAR! In spatele tramvaiul dupa ultimele scaune, poti sa deschizi o mica usa, unde se afla o maneta cu care poti conduce tramvaiul cand mergi in marsarier :D
memorat
09 Octombrie 2008, 15:53:49
Răspuns #4

ecxstasy_23

  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • http://www.iet-oradea.forumz.ro
Am si eu cateva poze cu noul tramvai:







Chiar astazi am facut o plimbare cu el din capat de la Nufarul pana la biserica Emanuel ce bine a fost, afara era asa de cald si inauntru are conditionat  :D  dupa cateva statii au urcat si controlorii care mai pazeau tramvaiul sa nu urce tigani, ca de obicei usa din spate era cea mai aglomerata  de vreo 3-4  sa auzit avertizarea sonora "eliberati usa va rog"  :P  chiar e frumos si comod, ar fi o idee buna sa discutam mai mult despre dotarile lui, ce ziceti de sistemul de deschidere al usilor?
memorat
09 Octombrie 2008, 15:54:19
Răspuns #5

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Salut ecxstasy_23!

Eu prima data am calatorit cu ULF-ul 50 in al doilea zi dupa ce a fost pusa in circulatie. Am organizat o intalnire intre pasionatii de tren si tramvaie din Oradea, si am mers o tura pe ULF. Am urcat in spate, eram chiar dupa usa. Si in fiecare statie s-au urcat foarte multi....nu era o statie, la care la plecare sa nu zica vatmanul urmatorul: "da' feriti si voi linia galbena ca sa pot inchide usile". :lol:

Am reusit sa prind si ULF-ul #51! Faza era ciudata, prima data venea 50-ul apoi 51  :!:

ULF #50:



ULF #51:



Numai bine! :wink:
memorat
09 Octombrie 2008, 15:55:01
Răspuns #6

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Superbe tramvaie. Sa dea domnul sa fie folosite civilizat
memorat
09 Octombrie 2008, 15:56:00
Răspuns #7

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Pana acuma pare ca se foloseste civilizat. In fiecare ULF sunt 2 persoane  de paza.


Apropo..nu demult un ULF a fost lovita de o masina intr-o intersectie. Unii zic ca a fost 50-ul, altii ca 51-ul, asa ca nu se stie exact care este lovita, si cu toate ca una a fost lovita, ambele sunt pe traseu si circula de la 8 dimineata la 8 seara  :)
memorat
09 Octombrie 2008, 15:57:12
Răspuns #8

Sytrus

  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
A sosit cel de-al treilea ULF care este deja pe traseu. Eu am sa incerc sa il prind, toti cei din Oradea sunt rugati sa il pozeze daca il va
memorat
09 Octombrie 2008, 15:57:46
Răspuns #9

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Dar nu asa era ca soseste pe 30 mai?  :?:  :?:  :?: 

Azi am fost afara de multe ori si nu a venit 52-ul, doar 50 si 51 era afara.
memorat
09 Octombrie 2008, 15:58:35
Răspuns #10

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Revin cu niste poze noi despre ULF-urile din Oradea. Din pacate despre #52 am doar o singura poza, ca nu am reusit sa-l prind de mai multe ori :(

#50

La gara:

In cap linie Nufarul

In remiza:



Mergand spre gara:



#51:
Tot la gara:

Coborand spre Decebal de la Olosig:





#52 la gara
memorat
26 Octombrie 2008, 12:17:10
Răspuns #11

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
ULF-urile 53 si 54 vor veni in luna noiembrie. Dar din pacate nu stiu cat de sigur e informatia asta. Pana acum termenul de-a aduce ULF-urile 53 si 54 s-a modificat de vreo 3 ori.  :o
memorat
26 Octombrie 2008, 12:32:06
Răspuns #12

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Pana acum cei de la OTL au fost foarte exacti in aducerea ULFurilor sau poate era in preajma campaniei electrorale si poate de asta le-au adus asa de repede ???Oricum aceste tramvaie criticate de primarul Ilie Bolojan aduc o pata frumoasa de culoare orasului ;) si chiar mi-as dori sa vad mai multe ULF pe straziile oradene,primul oras care (in afara de Bucuresti) doreste ca reteaua sa de tramvaie sa fie una asemanatoare marilor orase din occident!
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
01 Decembrie 2008, 11:15:31
Răspuns #13

pisti91

  • Mesaje postate: 35
  • Gen: Bărbat
    • Vehicule
Pe data de 27 noiembrie, a sosit si al patrulea tramvai Siemens ULF: #53! Inca se afla la probe, dar acesta va fi primul ULF care va circula pe linia 1.
memorat
04 Martie 2009, 20:27:08
Răspuns #14

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Pana la ora actuala au sosit urmatoarele ULF 50-57 ramanand sa mai vina 58 si 59 si gata cu visul frumos pentru ca va veni si data scadenta in care va incepe sa se plateasca ratele pentru vagoanele de tramvai.Oricum laudabila ideea orasului de la malul Crisului pentru achizitionarea de tramvaie noi-noute.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
27 Aprilie 2009, 17:29:54
Răspuns #15

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Ia ziceti baieti, au scos toate Siemens-urile pe traseu ? Au venit cele 2 care trebuiau sa vina ?
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
27 Aprilie 2009, 20:56:40
Răspuns #16

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Conform userului gabi 737 de pe Tramclub au sosit toate Siemensurile ULF adica si cele doua 58 si 59.Fiind toate in traseu nu ramane decat sa vedem cum se vor descurca  in viitor aceste bijuterii occidentale.Si daca nu ma insel Oradea este primul oras din tara unde s-au cumparat tramvaie noi-noute (Bucurestiul face exceptie deoarece aici termenul folosit este modernizare).
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
31 Iulie 2009, 01:02:52
Răspuns #17

zofei.2006

  • Vizitator
ULF #50
memorat
03 Noiembrie 2009, 22:46:59
Răspuns #18

ByOnu

  • Vizitator
Super interesant!! Un oras destul de curat si civilizat. Oare ce o sa se intample cu bietul nostru Bucur LF?! ...
Sper sa fie pastrate, deoarece spre deosebire de Bucuresti, este un bun public folosit cu respect si cu cap;

Mai exact: cate sunt? 9? (#50-#59); mai multe/mai putine ?
Si, inca un mic detaliu, nu se intelege ce scrie pe partea stanga a lui #50 sau #51 ... ce spune? "Sunt cel mai nou tramvai..."

Succes!, Onu
memorat
15 Februarie 2010, 23:17:30
Răspuns #19

fzcsm

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
    • FzCsMTrains
Niste poze cu Simens ULF din Oradea facute de mine.Am fotografiat si bordul.
memorat