28 Martie 2024, 14:14:34

Autor Subiect: Piata Unirii din Bucuresti  (Citit de 6400 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

03 Februarie 2010, 10:38:42

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Piata Unirii din Bucuresti

V-a prezint o galerie foto personala cu Piata Unirii din Capitala Romaniei la data de 02 Februarie 2010 in jurul orei 17:40 (poze realizate de pe trepied).
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement

03 Februarie 2010, 10:39:21
Răspuns #1

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 10:39:33
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 10:39:50
Răspuns #3

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 10:40:02
Răspuns #4

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 10:40:13
Răspuns #5

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 10:40:32
Răspuns #6

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuare...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Februarie 2010, 17:44:06
Răspuns #7

vlaicuandrei

  • Vizitator
Pozele sunt facute de pe magazinul Unirea (de langa reclama de la Mc de pe acoperis) scuzati calitatea pozelor, dar nu prea imi vine "escaladez" cu aparatul foto pe acolo :D
memorat
08 Februarie 2010, 19:17:53
Răspuns #8

AlexYo

  • Mesaje postate: 512
Pozele sunt facute de pe magazinul Unirea (de langa reclama de la Mc de pe acoperis) scuzati calitatea pozelor, dar nu prea imi vine "escaladez" cu aparatul foto pe acolo :D
Imi poti spune si mie cum ai reusit sa urci pe acoperisul magazinului?
Sau erai la ultimul etaj al parcarii?
n'am semnatura :)
memorat
08 Februarie 2010, 20:40:07
Răspuns #9

vlaicuandrei

  • Vizitator
Pai de la ultimul etaj al parcarii, este in capat o mica pasarela cu niste scari ca cele de la scarile rulante de la metrou, care trece peste spatiul dintre parcare si magazin. De acolo faci stanga si dai de un gard de sarma pe care poti sa il ocolesti pe partea stanga a lui pe un gen de acoperis. Dupa aceea faci dreapta dupa ce treci si ai o scara de incendiu pe care te sui un etaj iar dupa aia trebuie sa traversezi pe o grinda de beton catre adevaratul acoperis al magazinului. Si daca tot vrei sa ajungi "in top" mai ai o scara de incendiu ca sa ajungi langa reclama de la Mc. Acum tine minte ca eu am fost ultima oara acolo de zilele Bucurestiului....in ce stare sunt acum locurile alea nu stiu, si am impresia ca nici nu mai ai voie sa urci sus de tot din parcare :)
memorat
08 Februarie 2010, 21:26:37
Răspuns #10

AlexYo

  • Mesaje postate: 512
Pai de la ultimul etaj al parcarii, este in capat o mica pasarela cu niste scari ca cele de la scarile rulante de la metrou, care trece peste spatiul dintre parcare si magazin. De acolo faci stanga si dai de un gard de sarma pe care poti sa il ocolesti pe partea stanga a lui pe un gen de acoperis. Dupa aceea faci dreapta dupa ce treci si ai o scara de incendiu pe care te sui un etaj iar dupa aia trebuie sa traversezi pe o grinda de beton catre adevaratul acoperis al magazinului. Si daca tot vrei sa ajungi "in top" mai ai o scara de incendiu ca sa ajungi langa reclama de la Mc. Acum tine minte ca eu am fost ultima oara acolo de zilele Bucurestiului....in ce stare sunt acum locurile alea nu stiu, si am impresia ca nici nu mai ai voie sa urci sus de tot din parcare :)

Ok, mersi! O sa incerc cat de curand  8)
n'am semnatura :)
memorat
08 Februarie 2010, 21:53:47
Răspuns #11

vlaicuandrei

  • Vizitator
Vezi sa nu te ia jandarmii, cum am patit eu ultima oara, ca e plin de camere pe acolo :) eu am reusit sa scap de declaratii si alte chestii birocratice cu sfanta spaga :D dar nu stiu de cate ori merge, ca eu eram client vechi la ei.
memorat
08 Februarie 2010, 21:56:41
Răspuns #12

V3nt0R

  • Vizitator
Ok, mersi! O sa incerc cat de curand  8)

Nu este deloc periculos, iar de jandarmi poti scapa daca cotizezi cu o sticla de bere sau cu 50 de mii...

Bine, s-ar putea sa vina buldogii care pazesc iesirea pe etaj si sa te impinga pe pamant, da' nu cred ca e o problema, supravietuiesti tu :) .
memorat
08 Februarie 2010, 21:59:01
Răspuns #13

zofei.2006

  • Vizitator
Ma V3nt0Re, te doare capul, la cat de rai sunt paznicii aia, trebuie sa te pui direct in genunchi ... de aici incolo, te lasi condus de sentimente ! 8)
memorat
08 Februarie 2010, 22:10:05
Răspuns #14

CRAZY BOY

  • Vizitator
Alex, am auzit ca paznicilor de la Unirea le place culoarea roz. Acum daca intelegi, si tii la "spatele" tau, ar fi mai bine sa stai pe uscat, si sa pozezi de la sol !
memorat
02 Martie 2010, 19:18:09
Răspuns #15

Trainspotter Europe

  • Mesaje postate: 1131
Piata Unirii Bucuresti
memorat
03 Noiembrie 2012, 15:35:00
Răspuns #16

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Una din cele mai aglomerate zone ale oraşului, transformată în şantier. Cum arată Piaţa Unirii
   

Procesul de reabilitare a trotuarelor din Centrul Capitalei a ajuns şi în Piaţa Unirii. Trotuarele din zonă, unele cu o vechime de peste 20 de ani, au fost dezafectate, iar una dintre cele mai circulate zone ale oraşului arată pentru moment ca un şantier. Perioada de efectuare a lucrărilor nu este tocmai fericită, având în vedere ploile.
SpaÅ£iile pietonale din PiaÅ£a Unirii se află în plin proces de reabilitare. Mormane de moloz, nisip ÅŸi pavaj zac pe trotuarele decopertate, iar muncitorii lucrează de zor pentru finalizarea lucrărilor care îngreunează, temporar, circulaÅ£ia a sute de mii de pietoni care traversează zilnic zona. Muncitorii au reuÅŸit să paveze parÅ£ial trotuarele pentru a permite trecerea pietonilor, însă procesul de reabilitare se află abia la început.  ÃŽntre timp, continuă È™i lucrările din zona PieÈ›ei Universității È™i a Teatrului NaÈ›ional.

Vizionaţi mai multe imagini cu zona Pieţei Unirii în Galeria FOTO

Pentru detalii despre reabilitarea zonei Magheru - Piaţa Universităţii vizionaţi acest material al B365.ro

Covorul asflatic de pe trotuare au fost înlocuite cu dale albe de piatră. Dalele sunt asemănătoare, doar de o dimensiune redusă, cu cele pe care le vedem acum ÅŸi în PiaÅ£a Universităţii ÅŸi pe Bulevardele Magheru ÅŸi Bălcescu, Calea Victoriei între Cercul Militar ÅŸi PiaÅ£a NaÅ£iunilor Unite ÅŸi în nou-inaugurata Piaţă a Regelui. Astfel, se pare că spaÅ£iile pietonale din Centrul Capitalei vor căpăta după procesul de reabilitare un aspect unitar . 
În faţa magazinului Unirea, trotuarul a fost schimbat deja parţial, dar pe două treimi din lăţimea spaţiului pietonii trebuie să facă slalom printre mormanele de dale vechi, materiale de construcţii, şanţuri şi balize.
Două dintre benzile de circulaţie ale bulevardului au fost închise şi un mini-refugiu a fost amenajat în noul capăt al trotuarului.
Spaţiile verzi de pe Bulevardul Unirii sunt cuprinse şi ele în procesul de reabilitare, în unele zone fiind brăzdate de gropi adânci.
Pe spaţiul verde din faţa magazinului H&M, printre gunoaiele rezultate din reabilitarea stradală şi-a găsit un loc de dormit şi un om al străzii, în plin centru al oraşului, ziua în amiaza mare.
Reabilitarea cuprinde şi trotuarul din dreptul staţiei de metrou Unirii 1, unde până nu de mult obişnuiau să-şi facă facă veacul zeci de bişniţari. Trotuarul din zonă, vechi de zeci de ani, se afla într-o stare foarte proastă, fiind spart şi surpat în mai multe locuri. Până acum, vechiul trotuar a fost spart în totalitate şi a fost înlocuit, parţial, de dale de piatră.

Procesul de reabilitare continuă şi după colţul intersecţiei cu Splaiul Independenţie, înspre Palatul de Justiţie.

Lucrările au cuprins şi parcul din mijlocul Pieţei Unirii, brăzdat acum de un şanţ adânc şi gros de un metru şi de un şantier


http://b365.realitatea.net/reabilitarea-trotuarelor-a-ajuns-si-in-piata-unirii-cum-arata-acum-inter_184410.html
memorat
Advertisement