28 Martie 2024, 22:38:54

Autor Subiect: Sistemul de afisaj, informare si anuntare vocala/vizuala a statiilor  (Citit de 94689 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

03 Iunie 2009, 22:09:20
Răspuns #60

Cat Nerulu

  • Vizitator
Ce tip afişaje au tramvaiele #163, #169, #249, #329 (am observat că nu sunt nici Ameli, nici Hannover)? ??? :o
memorat
09 Iunie 2009, 23:18:03
Răspuns #61

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
ACCES LA DAMAROI:D :D :D.

Cata incultura din vina Thorebului. Si vina cade ca de obicei pe tastatura: e uman sa greseti (cum se scuza unii), e uman sa corectezi greseala. E Thoreb, ce vreti... :( :-[ :-[
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Iunie 2009, 11:32:39
Răspuns #62

V3nt0R

  • Vizitator
Nu trebuie uitat nici afisajul liniei 178 care circula intre Sala Paltului si Master S.A.
memorat
10 Iunie 2009, 22:40:14
Răspuns #63

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pana la urma, m-am decis sa scriu despre ultimele gafe facute de Thoreb. Ati calatorit cu autobuzele autobazei Floreasca? Va este cunoscut acest anunt voca: "Urmeaza statia stimati calatori, pretul calatoriei se regaseste in serviciul prestat de RATB..." sau "Urmeaza statia de la 16 ianuarie 2009 Regia Autonoma de Transport Bucuresti..." Cand s-a dorit incarcarea liniei 143 in firma s-a produs o bulibaseala in memorie, si LCD-urile se blocheaza iar statie nu mai sunt anuntate vocal. Am reusit sa prind un autobuz Euro 4 in care LCD functiona la capacitate de 60 la suta.


Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
11 Iunie 2009, 13:22:00
Răspuns #64

CRAZY BOY

  • Vizitator
Si sunt defecte anuntate de acum 2 luni jumate care nu au fost remediate. In urma acestor defecte autobuzu nu face legatura cu satelitu si astfel anuntul statiilor merge pe sitemul de avarie, pe acest sistem pot aparea erori de distanta si asfel statiile sunt anuntate anapoda.
memorat
11 Iunie 2009, 16:20:19
Răspuns #65

zofei.2006

  • Vizitator
Pe linia 304 GPS este inutil pentru ca unele statii nu exista + sunt inregistrate la cateva sute de metrii de cele reale.
Singura schimbare ce s-a facut la acesta linie este doar corectarea distantei pana in statie doar la masinile EURO 4 din seria 62xx la restu tot eronat arata. Bataie de joc atat pot sa spun pe forum.
memorat
11 Iunie 2009, 23:06:35
Răspuns #66

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
La toate vagoanele V3A-93M Faur (cu firma pe film) transferate in toamna trecuta de la Alexandria in Titan li s-au vopsit in negru diapozitivul liniei depoului insciptionandu-se noile trasee.

PS: Tot mai sfant e cartonul respectiv. >:(
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Iunie 2009, 17:02:36
Răspuns #67

AlexYo

  • Vizitator
La toate vagoanele V3A-93M Faur (cu firma pe film) transferate in toamna trecuta de la Alexandria in Titan li s-au vopsit in negru diapozitivul liniei depoului insciptionandu-se noile trasee.

PS: Tot mai sfant e cartonul respectiv. >:(

Decat sa puna un cartonas cat o carte de joc in coltul aprbrizului ca in Constanta... e mult mai bine asa. Afisajul din fata are un contrast puternic.. este citet.. Afisajele standard ( cele electronice care nu sunt Hannover sau Ameli ) sunt mult mai putin citete.. vedeti si voi ce au ajuns cele de pe DAF-uri :D
memorat
21 Iunie 2009, 20:05:07
Răspuns #68

V3nt0R

  • Vizitator
Dar cele de pe DAF-uri nu sunt nici Hannover, nici Ameli, acestea sunt doar cele portocalii, cele de pe DAF se numesc Lawo Iluminator si sunt mult mai vechi !
memorat
22 Iunie 2009, 11:38:03
Răspuns #69

AlexYo

  • Vizitator
Dar cele de pe DAF-uri nu sunt nici Hannover, nici Ameli, acestea sunt doar cele portocalii, cele de pe DAF se numesc Lawo Iluminator si sunt mult mai vechi !
Dar sunt asemanatoare cu cele care se gasesc pe tramvaie ( nu portocalii ci vrezi ) si incep sa dea rateuri
memorat
22 Iunie 2009, 11:58:47
Răspuns #70

zofei.2006

  • Vizitator
Totu tine de electronistu din depou sau garaj, daca se vrea nu mai exista probleme. Nu mai ziceti ca sunt vechi, Citaro Euro 4 credeti ca nu are probleme cu afisaju  ??? ??? ??? ??? ??? .
memorat
28 Iulie 2009, 21:58:00
Răspuns #71

zofei.2006

  • Vizitator
Si ca de obicei afisaju din interoru masini #6216 nu au fost remediat inca se arata reclamele si treseu pe fond verde. Am ajus sa cred ca exista un experiment cu fondu verde, daca nu se remediaza de atata timp. ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
memorat
28 Iulie 2009, 22:16:52
Răspuns #72

zofei.2006

  • Vizitator
Cred ca ii doare mana sa testeze corect afisaju la Euro 3 . >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
memorat
13 August 2009, 10:35:25
Răspuns #73

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un afisaj nemodern si neecologic de retragere la depou.  ;D ;D Majoritatea firmelor pe film nu au cadru de retragere la depou.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 August 2009, 00:10:23
Răspuns #74

zofei.2006

  • Vizitator
Cred ca ii doare mana sa testeze corect afisaju la Euro 4 .  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
memorat
15 August 2009, 00:39:19
Răspuns #75

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cred ca ii doare mana sa testeze corect afisaju la Euro 4 .  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
La toate Mercedesurile de la Nordului au accesul la Damaroia. Multe afisiaje eronate sunt.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 August 2009, 02:40:13
Răspuns #76

zofei.2006

  • Vizitator
Afisajele din memoria autobuzelor Mercedes Benz Citaro versiunea Euro 4 .
memorat
15 August 2009, 02:41:50
Răspuns #77

zofei.2006

  • Vizitator
memorat
15 August 2009, 12:45:49
Răspuns #78

AlexYo

  • Vizitator
Doar de curiozitate... cat costa un astfel de panou de afisaj?

Imi raspunde si mie cineva ? ??? ??? ??? ;D
memorat
15 August 2009, 17:06:50
Răspuns #79

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Imi raspunde si mie cineva ? ??? ??? ??? ;D
Pui niste intrebari penibile. Pretul respectiv difera de la luna la luna, de la licitatie la licitatie. Pt. mai multe informatii intra aici: http://www.hanoverdisplays.com/intro.php.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat