28 Martie 2024, 19:29:21

Autor Subiect: Sistemul de afisaj, informare si anuntare vocala/vizuala a statiilor  (Citit de 94677 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

06 Octombrie 2009, 19:06:59
Răspuns #120

zofei.2006

  • Vizitator
La data de 06.10.2009 modificarea pentru linia 261 nu sa efectuat, am ramas mirat ca linia 133 are Fluviului in loc de Gara Basarab acum cand lucrarile sunt pe terminate.  :( :( :( :( :(
memorat
06 Octombrie 2009, 19:12:20
Răspuns #121

SprinterXP

  • Vizitator
La data de 06.10.2009 modificarea pentru linia 261 nu sa efectuat, am ramas mirat ca linia 133 are Fluviului in loc de Gara Basarab acuma cand lucrarile sunt pe terminate.  :( :( :( :( :(

La cat de vechi sunt afisajele de la Rocar de Simon, nu cred ca mai stie cineva sa le faca un update ::).
memorat
06 Octombrie 2009, 19:16:41
Răspuns #122

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
La data de 06.10.2009 modificarea pentru linia 261 nu sa efectuat, am ramas mirat ca linia 133 are Fluviului in loc de Gara Basarab acuma cand lucrarile sunt pe terminate.  :( :( :( :( :(

 :D :D :D Interesanta politica. Sa nu uiti sa faci reclamatie din nou la Regie ca sa le redenumesca din nou in Gara Basarab cand lucrarile se finalizeaza la pasaj.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Octombrie 2009, 19:19:17
Răspuns #123

zofei.2006

  • Vizitator
Cat sa mai astept pentru 261 pana se le mai fac o mica sau mare nota la RATB ?
memorat
06 Octombrie 2009, 19:23:37
Răspuns #124

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Noile afisaje si trasee pentru autobuzele Mercedes Benz Citaro Versiunile Euro 3 si Euro 4 + linili noi in memorie
Momentan acest tip de afisaj il au linile 178;304;331 Autobaza Militari si Autobaza Nordului.
To be continued  ;D ;D ;D .
Adauga pe lista si liniile 101, 102, 311, 335 si 682 ale autobazei Titan. ;) ;D

Si la Militari au aparut modificarile.

Foto: Afisiaj vechi Euro 3 si nou. Idem si la Euro 4.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Octombrie 2009, 12:06:14
Răspuns #125

CRAZY BOY

  • Vizitator
Acum odata cu Noile retrageri se anunta si statiile care se afla pe retragere.
Si desigur intre timp retragerile liniei 368 nu mai este prin Calea Dorobanti, ci prin Calea Floreasca.
memorat
14 Octombrie 2009, 00:59:53
Răspuns #126

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...] am ramas mirat ca linia 133 are Fluviului in loc de Gara Basarab acuma cand lucrarile sunt pe terminate.  :( :( :( :( :(

Dar daca tot s-au modificat afisiajele de ce nu s-a micsorat fontul.  ::)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Octombrie 2009, 01:08:42
Răspuns #127

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Devierile vehiculelor au fost introduse si in pe afisiajele electronice de afara. Coala A4 ar trebuii sa dispara.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Octombrie 2009, 01:12:57
Răspuns #128

zofei.2006

  • Vizitator
Poate pica firma si la nevoie este folositoare. :D :D :D
PS. pentru 205 s-a putut face ceva dar pentru 105 si restu de linii deviate de ce nu sa putut face ceva de genu asta sa se scape de A4?
memorat
16 Octombrie 2009, 18:58:37
Răspuns #129

SprinterXP

  • Vizitator
Astazi am gasit firmele liniei 261 modificate. ;) ;D
memorat
16 Octombrie 2009, 22:14:33
Răspuns #130

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu vedeti ca afisajul linie 261 nu mai este de actualitate ;).

Piata Presei
Jandarmeriei
:o :o


Ar trebuii scris Piata Presei - Complex Comercial Baneasa. Oricum in curand vor intra Mercedesurile.

Am semnalat pe forum "erata" din afisiajul liniei 261 inca din luna Mai 2009.

A urmat o reclamatie depusa de zofei.2006 pe siteul RATB pe 1 Septembrie 2009:
Nr.inreg:160478/01.09.2009

Stimate domnule Adrian Zofei

Modificarile aferente traseului liniei 261 au fost transmise responsabililor cu actualizarea softurilor din echipamentele de afisaj si speram ca incepand cu data de 1.09.2009 sa putem avea sistemul informativ actualizat in toate vehiculele liniei 261.  

Va multumim pentru sesizarea acestei probleme !

Cu stima,

Serviciul Relatii Publice

De cand ia fost realocat un capat nou liniei 261 nu au avut bunu simt sa modifice afisaju liniei. In loc de Jandarmeriei sa afiseje Complex Baneasa >:( >:( >:( >:( >:(.
M-am gandit ca daca sunt asa de nepasatori sa le dau un impuls sa-i trezesc si sa ocupe de acesta mica problema, care este cam incomoda.

Intre timp reporterii nostrii ne tineau la curent despre modificarile afisiajului acestei linii care nu realiza.

Referitor la reclamatia domnului zofei.2006 pe data de 25 Septembrie 2009 RATB-ul a trimis catre dansu un nou email:
Nr.inreg:160290/25.09.2009

 Stimate domnule Zofei Adrian Constantin

 

Referitor la  reclamatia dvs. va comunica ca  sistemul de afisare  este intretinut de  firma  â€˜ANZISOFT’ si am transmis solicitarea dvs. catre acestia din data de 26.08.2009.

 

Cu respect

              Serviciul Relatii Publice RATB
 


Pe 16 Octombrie 2009, dupa "lungi si dureroase razboaie" am trait sa vad si "minunea".  ;D


Totusi ramane de vazut cine este "ANZISOFT" (firma care se ocupa cu intretinerea si updatarea afisiajelor de pe autobuzele Rocar de Simon). Cautand pe Google am gasit un si site www.ANZISOFT.ro.
ANZISOFT este o firma care se ocupa cu vanzarea si reparatiile caselor de marcat din magazine,  :D :D nici decum cu afisiajele O-Peled de pe autobuzele Rocar de Simon. Sau poate ma insel eu?  :-X

Un scurt istoric preluat de pe siteul www.ANZISOFT.ro:
Citat
Începând din anul 1995, Anzi Soft a început dezvoltarea si livrarea către magazine a primelor soluţii informatice dedicate activitaţii de comerţ cu amanuntul. Odata cu schimbarea legislaţiei fiscale în anul 1999, Anzi Soft a devenit primul producator român de module fiscale, omologat de către Ministerul Finanţelor Publice, prin dezvoltarea unui modul fiscal propriu conferind astfel legalitate deplină soluţiilor sale.
Pe parcursul anilor, soluţiile fiscale oferite au fost îmbunătţite, înglobând atât cerinţele clienţilor cât şi experienţa acumulată de câtre echipa Anzi Soft. Totodată, s-a urmărit şi s-a reuşit în permaneţă diversificarea portofoliului de produse şi servicii şi mărirea numărului de clienţi pe întreg teritoriul României.

Ca o dovadă a creşterii calităţii produselor livrate, soluţiile fiscale performante de la Anzi Soft au cea mare perioadă de garanţie din piaţă.
De asemenea, în ultimii ani, datorită situaţiei financiare solide, Anzi Soft şi-a creditat în mod direct clienţii prin posibilitatea de achiziţionare în rate pe perioade de până la doi ani.
Actualmente, Anzi Soft oferă soluţii fiscale complexe care includ module fiscale responsabile de tipărirea bonurilor fiscale, numeroase componente software şi o gamă completă de
periferice specializate (cum ar fi: cititoare de cod de bare, cântare cu etichetare, imprimante de cod de bare, terminale mobile de inventariere etc.) şi consumabile. Soluţiile livrate de către echipa Anzi Soft sunt compatibile cu toate programele majore de gestiune.
Prezenţa activă şi neîntreruptă pe piaţa din România, clienţii prestigioşi şi echipa în creştere sunt garanţia faptului că Anzi Soft va continua să ofere soluţii fiscale cu un raport preţ/performanţă optim, servicii profesionale de cea mai înaltă calitate şi să fie un partener de încredere pe termen lung!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
18 Octombrie 2009, 00:56:06
Răspuns #131

zofei.2006

  • Vizitator
Da greu se misca, inca o victorie asupra nesimtirii si nepasarii  ;D ;D ;D .
memorat
18 Octombrie 2009, 01:29:19
Răspuns #132

CRAZY BOY

  • Vizitator
memorat
20 Octombrie 2009, 19:13:30
Răspuns #133

SprinterXP

  • Vizitator
Se pare ca #6216 de la autobaza Nordului nu este singurul autobuz Citaro Euro 4 cu probleme la LCD >:( :o, astazi l-am zarit pe #4678 cu fix aceeasi problema. :(
memorat
20 Octombrie 2009, 20:05:32
Răspuns #134

zofei.2006

  • Vizitator
memorat
26 Octombrie 2009, 23:23:00
Răspuns #135

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]
PS. pentru 205 s-a putut face ceva dar pentru 105 si restu de linii deviate de ce nu sa putut face ceva de genu asta sa se scape de A4?

Se vor tipari pe afisajele autobuzelor devierea traseelor numai la liniile care depasesc 45 de zile. Pana atunci sa ne delectam cu un afis din linia 300.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Octombrie 2009, 22:07:03
Răspuns #136

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Afisiajul linie 605 avea un joc, literele apropindu-se una de alta alternand cu schimbarea afisiajului (numai la cifra de linie, 605).
Exemplu: 605
            6 0 5

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Noiembrie 2009, 19:30:13
Răspuns #137

zofei.2006

  • Vizitator
Cred ca am prins afisajul, in timp ce se schimba  ;D ;D .
memorat
06 Noiembrie 2009, 12:49:40
Răspuns #138

zofei.2006

  • Vizitator
Pana si pe afisaju de la soferi arata mesaju: Votul ilegal inseamna inchisoare! O campanie a M.A.I.   ;D ;D ;D
Ce si soferi sunt coruptii   8) 8) .
memorat
06 Noiembrie 2009, 12:58:11
Răspuns #139

zofei.2006

  • Vizitator
Deci vad ca pentru linile 112 si 148 sa putut face in asa fel incat devierea sa fie afisata si sa nu fie nevoide A4 in geam. Imi place cand gandesc, dar nu se intampla tot timpul.
memorat