29 Martie 2024, 16:28:42

Autor Subiect: Incidente/Accidente Feroviare  (Citit de 42288 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07 Octombrie 2008, 21:45:14

MihalceaCristian

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
    • http://www.feroviar-fans.cabanova.ro
10.05.2008 - Se cauta "Acarul Paun"

Ora 16:00 Acceleratul 1661 compus din 4 vagoane etajate (modernizate) de tip Bmee si un vagon clasa I  pleaca din Gara de Nord a Bucurestiului, cu destinatia Iasi. La bord se aflau aproximativ 200 de calatori ( conform Realitatea TV).
Ora 16:43 Trenul ajunge in Ploiesti Sud si asteapta semalul de plecare. Urmatoarea statie trebuia sa fie Mizil. Din pacate nu a mai ajuns acolo, deoarece la doar 13 km de Ploiesti, la Valea Calugareasca, un rai al hotilor de fier vechi, trenul A1661 deraiaza. Era ora 17:00.
    A distrus 2 linii de cale ferata, sistemul de alimentare electrica de 27000 v. , terasamentul, si mai ales o viata.
O viata luata prea devreme tinand cont ca personana care a suferit acest cumplit accident avea doar 17 ani.
Era fiica sefului garii din Focsani.
   
     
PAREREA MEA

Din cate stiu eu, transportul feroviar din Romania se clasa in primele 4 din Europa la capitolul <<Siguranta Calatorilor>>. Am dovedit inca odata, ca pana nu se intampla ceva tragic nu deschidem ochii.


Cu doar 24 de ore inainte ca acceleratul sa deraieze, am trecut cu trenul personal 5011 (Ploiesti Sud – Comanesti) exact pe acel “fir” pe care a trecut si A1661. Pot spune ca am avut un "noroc chior". Se putea intampla chair atunci. O alta observatie pe care vreau sa o fac este ca in data de 19.04.2008 am fost primit la bordul unei locomotive electrice. Aceasta era tot cu P5011 si mergea tot pe linia cu pricina. Ce ma surprins este faptul ca in momentul in care am trecut peste macazul de abatere in linia 4 a garii Valea Calugareasca, locomotiva a inceput sa trepideze si sa se “salte” foarte tare; tinand cont de faptul ca la celelalte gari de pe parcurs nu sa mai intamplat acest lucru.  Aveam viteza de 30 km/h deoarece trebuia sa oprim in Valea Calugareasca, o gara pustie, in care era decat Impegatul de miscare, nici urma de vreun pasager. Pana si dupa Valea Calugareasca se circula cu viteza ordonata de indicatoare de 70km/h. (Linie slabita)

Nu sunt in masura sa trag concluzii si nu vreau sa supar pe nimeni, dar as vrea sa enumar 4 cauze posibile ale accidentului:

1. Tinand cont de faptul ca in multe din zile A1661 are o intarziere de aproximativ 10 minute (de cele mai multe ori am filmat acest tren in Ploiesti Sud si din cauza intarzierii lui P5011 pleaca intarziat cu 8min), se poate ca mecanicul sa fi trecut peste limita de viteza, pentru a recupera timpul pierdut.
2. Viteza care a fost delcarata presei este de 61 km/h. (DACA) Macazul era in pozitie LINIE DIRECTA - LINIE ABATUTA (sau unul din ace era deplasat; atat cat sa prinda o roata), intervenea, in caz ca trebuia sa se abata o Viteza Ordonata sau Stabilita. Acest lucru nu sa intamplat si trenul a intrat in abatere cu 61km/h, viteza la care acel tip de macaz nu rezista. Sa nu uitam de legile fizicii!
3.Furt de CALE sau ELEMENTE DE CALE ce au dus la deteriorarea, ruperea  si/sau desprinderea caii sau a macazului. Fac aceasta afirmatie deoarece stiu ca in zona se afla fostul combinat chimic ROMFOSTOCHIM, in care de foarte multe ori hotii au dat navala. Mai sunt si vagoanele lasate prada hotilor de catre domnii de la CFR Marfa. Aceste vagoane le-au fost furati saborii, arcurile si toate piesele care au fost prinse in suruburi sau nituri. Absolut toate sunt deraiate din lipsa pieselor de sustinere.
4. Acele trepidatii de care am amintit mai sus sa fie oare cauza...?
IATA CATEVA POZE REALIZATE DE MINE IN PRIMA ZI DUPA ACCIDENT:

<LDE 60-0971-8 a CFR Marfa ajuta la repunerea pe sine a unui vagon etajat model Bmee>




<Operatiunea de ridicare a Bmee-ului>








<Vagonul Cls I, in care si-a pierdut viata fata Sefului garii din Focsani>




<Locomotiva 41-0872-6>






<Pantograful locomotivei electrice doborat de catenara in momentul deraierii>


<Macaraua sosita special pentru ridicarea vagoanelor si a locomotivei>




<CE A RAMAS IN URMA... catenara, sine, terasament; toate rupte respectiv distruse>








Eu sper ca se vor lua masuri....
Cristian™
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

07 Octombrie 2008, 21:47:44
Răspuns #1

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un film facut la cateva minute la producerea nenorocirii.



Adolescenta care a decedat in accident era fata unui sef de echipa din Cfr. Pentru mai multe informatii http://www.youtube.com/watch?v=tY6he3CytIY
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Octombrie 2008, 21:48:04
Răspuns #2

MihalceaCristian

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
    • http://www.feroviar-fans.cabanova.ro
Deci, sa inteleg ca era vorba de sef de echipa sau sef de statie?
Cristian™
memorat
07 Octombrie 2008, 21:48:19
Răspuns #3

Stakee

  • Vizitator
Studenta care a murit in accidentul feroviar a suferit o plaga la frunte de la o bucata de linie ce a intrat in vagon. N-a murit pe loc din pacate(zic asta deoarce a avut o moarte lenta chinuitoare).

Citat din: MihalceaCristian
Deci , sa inteleg ca era vb de sef de echipa sau sef de statie?

Era fica impegatului de miscare din statia Focsani.
memorat
07 Octombrie 2008, 21:48:58
Răspuns #4

DaNger

  • Vizitator
Socant! Cand am vazut asta la televizor am ramas stupefiat si mai ales cand am auzit de acea tanara domnisoara, accidentul seamna putin cu cel de la DB 2001 sau 2002 cand de pe rotile vagonului s-a desprins o bucata de metal pentru amortizare strapungand vagonul. Din fericire nu era nimeni in compartiment .... dar si asa au fost pierdute si acolo multe vieti omenesti

Sincere Regrete Pentru accidentul de la Valea Calugareasca si Rusine Angajatilor CFR  :(
memorat
07 Octombrie 2008, 21:49:21
Răspuns #5

Stakee

  • Vizitator
Citat din: DaNger
Rusine Angajatilor CFR  :(

Rusine si hotilor de fier vechi!
memorat
07 Octombrie 2008, 21:50:19
Răspuns #6

MihalceaCristian

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
    • http://www.feroviar-fans.cabanova.ro
Ati observat ca in poza 16 se vede foarte clar (imprimat pe traverse) traiectoria trenului?

Mie mi s-au pus multe intrebari legate de traverse. Si pe toti apropiatii mei ii auzeam spunand ca ar fi fost bine ca traversele de lemn de la macaze sa fie inlocuite cu traverse de beton... GRESIT...  :x  pt ca, traversele de Lemn amortizeaza mult mai bine socul, iar daca s-ar fi montat traverse de beton acestea trebuiau schimbate din saptamana in saptamana... Priviti poza 17.
Cristian™
memorat
07 Octombrie 2008, 21:50:45
Răspuns #7

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Noiembrie 2008, 06:21:01
Răspuns #8

Rosshhu

  • Mesaje postate: 15
  • Gen: Bărbat
   Arad: nebunia unui sofer de TIR a provocat un accident foarte grav!!In data de 3.11.2008 in apropiere de Arad Acc. 1821 tras de locomotiva 40-0612-8 a intrat intr-un tir care a fortat trecerea la nivel cu calea ferata de pe soseaua de centura a Aradului!
   



Mecanicul locomotivei a ramas prins intre fiare dupa impact si a fost scos cu greu de un echipaj de la descarcerare.

Soferul tirului a scapat in schimb teafar, la fel si calatorii din tren, care s-au speriat teribil.

Mecanicul de locomotiva este in continuare la spital, in stare grava. Barbatul de 44 de ani este din Petrosani, iar medicii au hotarat sa il opereze de urgenta.

Are o fractura de bazin si una la piciorul stang. Politistii spun ca soferul tirului, un cetatean slovac de 37 de ani, va fi cercetat pentru vatamare corporala pentru ca nu a respectat semnalul acustic si luminos aflat in stare de functionare la trecerea de cale ferata.

Marti dimineata, mai multi muncitori de la regionala de cai ferate au reparat instalatia acustica si luminoasa de langa trecerea de cale ferata, distrusa in urma accidentului.

Din fericire, trenul nu a deraiat, dar calatorii au tras o spaima sora cu moartea. Circulatia pe soseaua de centura a Aradului a fost blocata mai bine de doua ore, iar traficul a fost deviat pe rute ocolitoare.

http://stirileprotv.ro/bin/player/embed.php/60189073
memorat
24 Aprilie 2009, 10:30:05
Răspuns #9

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Impact violent! A intrat cu masina direct intr-un tren.
Accident neobisnuit vineri dimineta la cativa kilometri de Iasi.
Un barbat a murit, iar alte cinci persoane au fost ranite dupa ce masina in care se aflau s-a izbit de un tren.
Soferul autoturismului, spun martorii, a intrat cu viteza in primul vagon care, in urma impactului, a deraiat de pe sine.
Printre raniti se numara si doi copii, de 4 si 6 ani, care au suferit traumatisme cranio-cerebrale. Martorii spun ca soferul autoturismului a depasit o coloana de masini care erau oprite.
Barbatul a murit pe loc. Cei cinci raniti au fost transportati la spital, de echipajele de ambulanta.                                                         sursa www.stirileprotv.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
30 Aprilie 2009, 22:59:27
Răspuns #10

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
S-a urcat pe un vagon si s-a electrocutat grav
| 30 Aprilie 2009 - 15:43 |
Un copil de 13 ani din comuna Baciu a fost gasit astazi, in jurul orei 11, electrocutat in triajul statiei CFR Baciu. Politistii sectiei regionale de politie Transporturi au fost sesizati prin numarul de urgenta 112 ca minorul a fost electrocutat dupa ce s-a urcat pe un vagon cisterna. 
Conform unui comunicat de presa emis de reprezentantii Politiei, in urma cercetarilor s-a constatat ca baiatul s-a urcat pe un vagon cisterna dezafectat, care se afla garat pe linia numarul V in triajul statiei, sub linia de contact de 27.000 volti, si s-a electrocutat.
Minorul a fost transportat la UPU (Unitatea de Primiri Urgente - n. red.) pentru a i se acorda primul ajutor si se afla in stare grava, cu arsuri de gradul I, II si III, si cu necroza pe 90 % din suprafata corpului.                                                                             sursa www.citynews.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
05 Mai 2009, 23:47:50
Răspuns #11

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
A INTRAT CU MASINA IN TREN
luni, 04 mai 2009
Cinci tineri din Bacau au ajuns in stare grava la spital, ieri, dupa ce masina in care se aflau a iesit de pe carosabil si s-a izbit de un tren de marfa stationat. Tinerii, cu varste cuprinse intre 24 si 29 de ani, se intorceau de la discoteca in momentul in care soferul a pierdut controlul masinii si a intrat sub un vagon.
sursa www.cancan.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
14 Mai 2009, 10:07:21
Răspuns #12

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
A scapat cu viata dupa ce a prins acceleratul!
14/05/2009 09:20:52
Un barbat care nu a oprit la trecerea la nivel cu calea ferata a scapat cu viata
ca prin urechile acului, dupa ce un tren accelerat a trecut prin acea zona.
Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie, Claudia Creta, a declarat ca "pe drumul DN 17D, in localitatea Ilva Mica, Silviu P., de 29 ani, din comuna Sant, sat Valea Mare
, posesor al permisului de conducere categoriile B+E,C+E, in timp ce conducea un autoturism nu a oprit la trecerea de nivel cu calea ferata, semnalizata luminos si acustic, si a fost surprins de trenul accelerat numarul 1841 Ilva Mica – Rodna Veche".
Din accident au rezultat avarii la autoturism in valoare de 2.000 lei. Conducatorul auto a fost testat alcootest rezultatul fiind negativ.                                       sursa www.bistriteanul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
16 Iunie 2009, 11:25:19
Răspuns #13

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Incendiu la locomotiva unui tren personal
16 Iunie 2009
Locomotiva trenului personal care circula pe ruta Craiova-Pitesti a luat foc luni, in statia CFR Falfani, din localitatea Stolnici, fara a se inregistra insa victime sau pagube materiale insemnate.
Potrivit sefului Politiei Feroviare Arges, comisarul Alexandru Doroftei, generatorul electric al locomotivei a luat foc din cauza temperaturii foarte ridicate. Incendiul a fost stins, inainte de sosirea pompierilor, de personalul care deservea locomotiva.
"Situatia a fost remediata rapid, nu s-au inregistrat pagube importante si nici intarzieri ale trenurilor care circulau pe acea ruta", a declarat comisarul Doroftei.

Sursa: Agerpres
Cu respect si admiratie.
memorat
20 Iulie 2009, 18:05:29
Răspuns #14

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Accident mortal pe calea ferata
 Sambata, 18 Iulie 2009
Politia Transporturi Feroviare Ghimes Faget a fost sesizata de impiegatul de miscare din Halta CFR Palanca despre faptul ca locomotiva trenului rapid Satu Mare - Mangalia a accidentat mortal o femeie. Cadavrul femeii a fost gasit intre CFR Palanca si CFR Brusturoasa, la 10 m de axul caii ferate. Femeia a fost identificata in persoana Lucretiei Gabor, 61 ani, din comuna Palanca. Politistii spun ca nu sint suspiciuni cu privire la decesul femeii, aceasta neasigurindu-se la trecerea peste calea ferata. Victima suferea de afectiuni psihice.                                         www.ziaruldebacau.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
05 August 2009, 13:05:31
Răspuns #15

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!

A sărit din tren

Un bărbat, de 41 de ani, din Târgu -Jiu a ajuns la spital în stare gravă după ce s-a aruncat dintr-un tren, aflat în mişcare, în zona punctului de oprire Petroşani -Triaj. În urma căzăturii, omul a suferit răni grave la piciorul drept, fiind internat la Spitalul Municipal Petroşani pentru îngrijiri medicale.
sursa www.servuspress.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
17 August 2009, 19:53:34
Răspuns #16

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Mopedist accidentat mortal de tren
În cursul zilei de sâmbătă, 15 august, un bărbat de 49 de ani, a decedat în urma unui accident de circulaţie. Ioan S. din Ciuguzel, în timp ce se deplasa pe un moped pe direcţia Aiud - Lopadea, a făcut un gest necugetat care l-a costat viaţa. Bărbatul a depăşit    coloana de maşini oprite la barieră cu scopul de a traversa calea ferată. A ocolit bariera lăsată şi în secunda următoare a fost lovit de un tren personal. Mopedistul a decedat pe loc, cadavrul său fiind transportat la morgă în vederea efectuării necropsiei.                                                                                                                   sursa www.ziarulunirea.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
17 August 2009, 22:11:40
Răspuns #17

CRAZY BOY

  • Vizitator
Am vazut la stiri faza.E demna de cascadori rasului,....dar un ras morbid.
memorat
31 August 2009, 12:34:13
Răspuns #18

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un alt accident de tren. Locomotiva implicata in accident este un GM, clasa 65, 65-1219-8.


Tragedie pe calea ferată. Maşină lovită în plin de tren


Tragedie pe calea ferată, luni dimineaţă, în judeţul Timiş. Trei oameni au murit după ce maşina în care se aflau a fost lovită în plin de un tren personal. De vină este chiar şoferul autoturismului, care nu a oprit la trecerea de cale ferată.

http://videonews.ro/action/viewvideo/23064/Tragedie-pe-calea-ferata-Masina-lovita-in-plin-de-tren/
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 August 2009, 12:40:09
Răspuns #19

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tot aceeasi stire prezeetata de Realitatea TV (LINK). Accidentul feroviar a avut loc in Loc. Satul Nou.



Accident grav în Timiş: Trei persoane au murit după ce un tren a lovit maşina în care se aflau.

   
Tragedie pe calea ferată, în judeţul Timiş. Trei persoane, de sex feminin, au murit şi o a patra a fost grav rănită după ce maşina în care se aflau a fost lovită de un tren. Maşina se pare că circula cu o viteză foarte mare şi nu a auzit semnalele de avertisment ale autotrenului. Accidentul a avut loc în localitatea Satu Nou, iar circulaţia pe drumul naţional 6, care leagă Timişoara de Cenad a fost deviată.


După o oră şi jumătate, trenul a fost repus în funcţiune, dar imediat al treilea vagon a luat foc. Trenul a fost oprit din nou, iar focul a fost stins după ce pomierii au ajuns la fața locului. Nu se ştie încă dacă vagonul a luat foc din cauza accidentului. În tren se aflau numai patru mecanici, fără ca acesta să transporte vreun pasager.

O a patra persoană, şoferul maşinii, cetăţean italian, a fost transportată de urgenţă la spital. Medicii se străduiesc stabilizeze starea bărbatului după ce acesta a fost lovit la cap şi a suferit numeroase alte traumatisme. Medicii spun că a avut noroc pentru că a purtat centură de siguranţă şi pentru că trenul a lovit partea dreaptă a maşinii. Maşina avea numere de înmatriculare de Italia.

Alexandru Husaru, purtător de cuvânt al ISU Timiş, a declarat că incendiul a fost provocat de accident, din cauza unei scurgeri de ulei. Pompierii au reuşit să stingă focul. Autotrenul aparţinea unei companii private, deci toate pagubele vor fi suportate de firmă sau de compania asiguratoare.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat