19 Martie 2024, 06:45:41

Autor Subiect: Linii de tramvaie desfintate  (Citit de 12309 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

14 Aprilie 2013, 22:30:50
Răspuns #20

Adrian RATB

  • Vizitator
Pana prin 2002 cand linia 52 a fost desfintata. Pe bune, linia nu cred ca mai poate fi folosita...
Firele de tensiune inca exista, dezamagirea este ca linia de tramvai n-a mai fost folosita datorita masiniilor parcate si trecerea timpului.
memorat
14 Aprilie 2013, 22:57:45
Răspuns #21

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Firele de tensiune inca exista, dezamagirea este ca linia de tramvai n-a mai fost folosita datorita masiniilor parcate si trecerea timpului.
Daca mai exista firele de catenara, crezi ca mai se "pompeaza curent"?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 Iunie 2013, 21:43:14
Răspuns #22

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Vin si eu cu cateva poze din zona Piata Delfinului.Bunica mea mi-a spus ca acolo ar urma sa fie un tramvai care sa faca legatura cu Colentina.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
20 Iunie 2013, 11:25:13
Răspuns #23

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
De unde are bunica ta aceasta informatie cum ca pe acolo ar urma sa circule o linie de tramvai? Si care?
memorat
20 Iunie 2013, 11:52:41
Răspuns #24

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
De unde are bunica ta aceasta informatie cum ca pe acolo ar urma sa circule o linie de tramvai? Si care?
Linia e foarte veche, singura optiune era sa se continue calea de rulare a tramvaiului pe Doamna Ghica, dar cum podul a fost facut deja si pe mijloc este spatiu verde, nici vorba sa circule tramvai in veci pe acolo.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
21 Iunie 2013, 00:18:16
Răspuns #25

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Desi nu am mai postat pe forum de aproape jumatate de an, vad ca trebuie sa va lamuresc, din cate stiu si eu.
Nu am trait acele vremuri, dar am auzit despre ele, si am observat poze, pe alte forumuri de profil.

In Bucuresti, pe vremea comunismului, pe langa tramvaiele pentru publicul calator, tramvaiele utilitare si pluguri, mai exista o categorie.
Tramvaie de marfa, care aprovizionau pietele (anumite piete), printre care si delfinului.
Am preluat o poza de pe forumul TRAM CLUB
Link: http://tramclub.org/viewtopic.php?t=1144&sid=3f97798bfa883449266fbb41b46015fc
memorat
22 Iunie 2013, 12:31:54
Răspuns #26

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Desi nu am mai postat pe forum de aproape jumatate de an, vad ca trebuie sa va lamuresc, din cate stiu si eu.
Nu am trait acele vremuri, dar am auzit despre ele, si am observat poze, pe alte forumuri de profil.

In Bucuresti, pe vremea comunismului, pe langa tramvaiele pentru publicul calator, tramvaiele utilitare si pluguri, mai exista o categorie.
Tramvaie de marfa, care aprovizionau pietele (anumite piete), printre care si delfinului.
Am preluat o poza de pe forumul TRAM CLUB
Link: http://tramclub.org/viewtopic.php?t=1144&sid=3f97798bfa883449266fbb41b46015fc
Corect domnule DOCTOR SAT. O sa caut fotografiile pe care le-am relizat in urma cu vreo 2 ani de zile in acea zona:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
28 Iunie 2013, 21:20:48
Răspuns #27

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Acestea sunt chiar in spatele pietii astazi ele fiind scoase .
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
05 Iulie 2013, 08:07:03
Răspuns #28

Adrian RATB

  • Vizitator
Despre fosta linie de la Chisinau, stiti cumva ce tramvaie circulau aicea in vremuriile lor de glorie?
memorat
06 Iulie 2013, 19:43:21
Răspuns #29

georgica2704

  • Mesaje postate: 226
  • Gen: Bărbat
Acolo nu a intors linia 1 ( acesta mergea  pana in Cart Colentina , avea bucla de intoarcere unde face 682 stanga spre Andronache) , ci linia 52 care avea traseul Gara de Nord- Bucur Obor- Bd Ferdinad- Sos. Pantelimon- Baicului. Cu intoarcere prin Ziduri Mosi,  sos Colentina, Reinvierii, Lizeanu , Sos Stefan cel Mare- Gara de Nord  ;). In ultima perioada deja avea un interval jenant lumea deja prefera 85 desi la ore de varf facea mult mai mult ca 52.
Este posibil ca linia pe Baicului sa redevina activa cand vor incepe lucrarile si pe Sos. Pantelimon ,posibil 36 Pipera- Baicului.  8)
memorat
06 Iulie 2013, 23:56:33
Răspuns #30

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Este posibil ca linia pe Baicului sa redevina activa cand vor incepe lucrarile si pe Sos. Pantelimon ,posibil 36 Pipera- Baicului.  8)
O veste buna daca se adevereste.
Nu am mai fost din 2002 cu tramvaiul la Gara Obor.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 August 2013, 21:54:10
Răspuns #31

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
28 Octombrie 2013, 07:40:44
Răspuns #32

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Da, deoarece lumea n-ar mai trebui sa coboare la Ferdinand, si sa o ia pe jos pana la Gara Obor.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
12 Februarie 2014, 07:28:30
Răspuns #33

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Iata si fosta linie ce rula intre Baba Novac si Dristor...:
Recent am vazut tremvaie care intorceau aici.
memorat
12 Februarie 2014, 08:15:33
Răspuns #34

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Despre fosta linie de la Chisinau, stiti cumva ce tramvaie circulau aicea in vremuriile lor de glorie?
Pe acolo au circulat o vreme numai tramvaie de marfa, pe relatia statia de metrou Republica - Piata Delfinului. Adica veneau taranii de pe linia 801 cu trenul si luau tramvaiul de marfa pana la Delfinului. Parca erau vreo 2 curse dimineata si 2 seara, evident corelate cu mersul trenurilor.
Tramvaiele de marfa erau compuse dintr-un vagon motor - normal - si o remorca taiata de la jumatate, deci descoperita si evident scoase scaunele si inlocuite usile cu usi care se inchideau manual cu un opritor, ceva.
Nu prea stiu cat era biletul ( o persoana si 2 saci de marfa ) dar nu era chiar asa de ieftin.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":