28 Martie 2024, 17:03:12

Autor Subiect: Incidente-Accidente in judetul Timis  (Citit de 5091 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

24 Septembrie 2009, 02:45:23

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Aici vor fi postate stirile legate de accidente in care a fost implicat Ratt-ul
Cu respect si admiratie.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

24 Septembrie 2009, 02:51:08
Răspuns #1

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Timişoara: Autorităţile din Timişoara nu sunt capabile să găsească vinovatul în cazul accidentului de tramvai de ieri
După ce a deraiat, tramvaiul a mai mers 100 de metri pe asfalt. Foto: Sebastian Tătaru

Reprezentanţii RATT încă nu au stabilit cauza pentru care tramvaiul a sărit de pe şine, după care a mai rulat aproximativ 100 de metri.


„Deocamdată, suntem în timpul anchetei şi sperăm ca în cel mai scurt timp să putem identifica problema care a dus la deraierea tramvaiului. Deocamdată luăm în calcul toate posibilităţile. Poate fi o problemă tehnică care a apărut pe traseu, dar şi viteza excesivă a vatmanului. Nu vrem să îl acuzăm deocamdată pe acesta, până nu avem ancheta finalizată”, a spus Cosmin Bradu, purtătorul de cuvânt al Regiei Autonome de Transporturi.

Vatmanul se disculpă

În urma accidentului de aseară, o tânără de 17 de ani a ajuns la Spitalul Judeţean, dar se află în afara oricărui pericol. Aceasta a suferit câteva lovituri în momentul în care vagonul s-a lovit de un stâlp de electricitate. Vatmanul Traian Ciubotaru a spus că nu şi-a dat seama că vagonul din spate a sărit de pe liniile de tramvai.
„Nu îmi explic ce s-a întâmplat. Am virat la o curbă şi nu am simţit nimic până când vagonul s-a lovit de stâlp. Am mers cu vagonul deraiat aproximativ 100 de metri şi nu mi-am dat seama, pentru că tramvaiul merge pe asfalt la fel ca pe şine”, a declarat Ciubotaru.

Vatmanului a rămas fără permis

Poliţia Rutieră a reţinut permisul vatmanului Traian Ciubotaru şi a început urmărirea penală pentru a stabili dacă acesta este responsabil pentru accident. „Până la soluţionarea cazului am reţinut permisul vatmanului. Există mai multe ipoteze. Poate că a existat o problemă la macaz, poate o altă problemă tehnică la vagon sau s-a datorat neglijenţei vatmanului. Cei de la RATT trebuie să stabilească acest lucru. Până la urmă cineva trebuie să plătească”, a declarat Cristian Ceama, de la Poliţia Rutieră.

Pagube pentru RATT

Toate pagubele cauzate de accidentul de la Banatul sunt ale celor de la Regia Autonomă de Transporturi. Pe lângă vagonul tramvaiului distrus complet, cât şi cablul rupt şi stâlpul electric dărâmat sunt ale celor de la RATT. Nimeni nu a depus plângere împotriva regionalei. Fata de 17 ani, care a fost transportă la spital s-a ales doar cu un cucui şi nu a rămas internată. Aceasta nu a dorit să depună plângere sau să ceară daune.

Altă victimă a tramvaielor

Cel mai grav accident în care a fost implicat un tramvai RATT a avut loc în 2001. Tânăra Angela Banciov a ajuns în stare gravă la spital, după ce vagonul tramvaiului a sărit de pe ÅŸine ÅŸi a proiectat-o peste podul din PiaÅ£a Maria. Victima a căzut de la o înălÅ£ime de cinci metri. JustiÅ£ia i-a dat dreptate fetei la mult timp după accident, iar acum aceasta este angajată la RATT.                                                     sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Septembrie 2009, 02:55:38
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Septembrie 2009, 02:58:03
Răspuns #3

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Timisoara: trei raniti, trei masini lovite si un troleibuz sifonat
Un sofer corigent la depasiri a lovit troleibuzul si inca doua autoturisme, atunci cand a vrut sa treaca de un vehicul. Si-a incheiat seara la spital, in bratele medicilor. Va afla mai tarziu si verdictul politistilor, care verifica totul.
Soferul masinii care a provocat accidentul s-a angajat intr-o depasire, a intrat pe contrasens si a lovit troleibuzul care venea din fata.
Avea viteza foarte mare, spun chiar politistii, care vorbesc de 100 km/h. In urma impactului, a fost aruncat de troleibuz in alte doua masini, care se aflau in spate.
Soferul vitezoman a fost scos din masina sa de echipele de urgenta, apoi preluat de o ambulanta si dus la spital.
Tot de ingrijiri medicale au avut nevoie si cel care se afla in dreapta sa si un pasager dintr-un alt autoturism. Calatorii din troleibuz nu au patit nimic.
sursa www.stirileprotv.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Septembrie 2009, 03:02:33
Răspuns #4

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Citat din: Chagall - forum RATT,  http://www.ratt.ro/forum2/index.php?showtopic=65&st=580
Intr-adevar, constructiv raspuns...
Presupun ca nu pui la indoiala pagubele produse de accidentul de ieri seara (vagon distrus, nereparabil, stalp de metal rupt, asfalt distrus etc.).
Nu stiu daca ai observat, dar prin stalpul doborat se alimenta cu curent intreg traseul pe un perimetru de cel putin 4km. Am incercuit cu rosu firele de alimentare ce vin de la RENEL (Statia Victoria). Toate aceste pagube nu sunt deloc de neglijat si lasa un gol destul de mare in bugetul RATT.

In momentul de fata, interesul nostru este sa aflam cauzele producerii accidentului (defectiune tehnica sau eroare umana) pentru a preintampina pe viitor astfel de incidente. Sper ca pana aici esti de-acord cu mine domnule FAN.

Luand in considerare faptul ca infrastructura de pe acel traseu a fost recent modernizata, iar tramvaiul in cauza se afla intr-o stare tehnica buna in momentul accidentului, toate indiciile duc la vinovatia vatmanului. Probabil de aici incolo n-o sa mai fim pe aceeasi lungime de unda si de aceea o sa vin cu "argumente" solide in acest sens.
Iata ce declara unul dintre martorii accidentului: "A venit foarte tare, încă de la AEM. Am crezut că sare de pe şină... Şi chiar a sărit. Se vede urma, că vagonul din spate a rulat destul de mult pe lângă linie. Culmea, a sărit direct în stâlp, iar partea din faţă a vagonului a fost pur şi simplu spartă. Oamenii au căzut claie peste grămadă. Era un vacarm de nedescris. Au venit ambulanţele, iar medicii au consultat mai mulţi călători, care intraseră în panică. Au luat o fată, care avea ceva răni".
In cazul in care vatmanul va fi gasit vinovat pentru acest accident, risca desfacerea contractului de munca, imputarea pagubelor provocate de pe urma accidentului si daune morale celor raniti in accident.

Am preluat de pe Forumul Oficial al RATT-ului un mesaj postat de utilizatorul Chagall, http://www.ratt.ro/forum2/index.php?showtopic=65&st=580.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Septembrie 2009, 03:05:28
Răspuns #5

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Timisoara: trei raniti, trei masini lovite si un troleibuz sifonat
Un sofer corigent la depasiri a lovit troleibuzul si inca doua autoturisme, atunci cand a vrut sa treaca de un vehicul. Si-a incheiat seara la spital, in bratele medicilor. Va afla mai tarziu si verdictul politistilor, care verifica totul.
Soferul masinii care a provocat accidentul s-a angajat intr-o depasire, a intrat pe contrasens si a lovit troleibuzul care venea din fata.
Avea viteza foarte mare, spun chiar politistii, care vorbesc de 100 km/h. In urma impactului, a fost aruncat de troleibuz in alte doua masini, care se aflau in spate.
Soferul vitezoman a fost scos din masina sa de echipele de urgenta, apoi preluat de o ambulanta si dus la spital.
Tot de ingrijiri medicale au avut nevoie si cel care se afla in dreapta sa si un pasager dintr-un alt autoturism. Calatorii din troleibuz nu au patit nimic.
sursa www.stirileprotv.ro
In ultimele 24 de ore RATT-ul a avut parte de cateva zile negre, mai multe vehiculele fiind grav avariate. Nici RATB-ul nu a scapat de ghinioane.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 Septembrie 2009, 01:32:38
Răspuns #6

Viktor

  • Mesaje postate: 110
  • Gen: Bărbat
Da asa e. In ultumul Ratt-ul e urmarit de ghinioane. Cei de la conducere ii dore in cot. Ei organizeaza consuri iar regia e in prag de faliment. Nici ca le pasa. Lu' Ciuhandu numa banii ia trebuit de noi. In rest, Dumnezeu cu mila. :(

Viktor
memorat
04 Octombrie 2009, 01:10:58
Răspuns #7

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Jeep ramas fara o roata dupa impactul cu un tramvai
Sambata, 03 10 2009, 15:16

Circulatia tramvaielor in zona centrala a Timisoarei a fost blocata azi, pret de cateva zeci de minute, din cauza unui accident produs intre un tramvai plin cu calatori si un Jeep. In urma impactului, autoturismul de teren a indoit un indicator si a ramas fara o roata.
Accidentul a avut loc pe strada 16 Decembrie 1989, imediat dupa podul Traian, inspre Piata Maria. Tramvaiul plin cu calatori circula pe linia 1 si venea dinspre centru. Jeepul venea dinspre Piata Maria si voia sa intoarca prin dreptul Regionalei CFR.

"Soferul a fost vinovat. Nu are voie sa intoarca aici si pe deasupra a mai trecut si pe rosu" - spune un martor.

"Nu exista niciun indicator, marcaj care sa oblige soferii sa o ia tot inainte. Ce nu este interzis, este permis. In plus, dupa parerea mea, vatmanul este vinovat. A observat Jeepul inca de pe pod. Cine stie ce si-o fi zis - da-l incolo de autoturism, si asa e mare, ce conteaza daca intru in el. De multe ori asa gandesc vatmanii. Inloc sa incerce sa reduca viteza si sa evite accidentele, ei mai rau accelereaza. Nu cred ca a trecut soferul pe rosu. Cand au verde tramvaiele, au si masinile" - spune un alt martor.

Din fericire, nimeni nu a fost ranit. Tramvaiul s-a ales cu cateva zgarieturi. Jeepul insa are avarii serioase. A fost ridicat cu un utilaj special si dus direct in atelierul de reparatii.                                    sursa www.agenda.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
05 Octombrie 2009, 22:51:23
Răspuns #8

Vali R.A.T.T

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
Cum arata in prezent 3044 care va sta luni bune pe la Iveco. :'(
memorat
05 Octombrie 2009, 23:35:17
Răspuns #9

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cum arata in prezent 3044 care va sta luni bune pe la Iveco. :'(

De ce s-a lovit?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Octombrie 2009, 10:43:41
Răspuns #10

Vali R.A.T.T

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
memorat
03 Noiembrie 2009, 11:05:47
Răspuns #11

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Circulaţia tramvaielor, blocată de un accident la Continental
Un autoturism Daewoo Espero a fost lovit de un tramvai, duminică la prânz, la intersecţia de la Hotelul Continental din Timişoara.
Bărbatul aflat la volan unui Daewoo Espero se deplasa pe bulevardul I. C. Brătianu, spre Bastion. La intersecţia cu bulevardul Revoluţiei, conducătorul auto a redus viteza, întrucât nu funcţionau semafoarele. Cum nu a văzut niciun semn de „stop” sau „cedează trecerea”, a pătruns în intersecţie. A fost lovit în plin de un tramvai care venea din stânga sa. Maşina a fost târâtă câţiva metri, până în scuarul de la trecerea de pietoni, unde a rămas blocată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, dar călătorii din mijlocul de transport au fost serios zdruncinaţi. Agenţii de circulaţie prezenţi la locul accidentului au precizat că, din primele cercetări, şoferul nu a acordat prioritate de trecere tramvaiului care se afla în mers.

Echipele de intervenţie de la RATT au reuşit cu greu să scoată autoturismul din zona liniilor, pentru că avea roata din stânga faţă ruptă.

Din cauza accidentului din zona centrală, circulaÅ£ia tramvaielor a fost paralizată timp de aproximativ jumătate de oră.                                                  sursa www.tion.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
27 Noiembrie 2009, 20:17:17
Răspuns #12

zofei.2006

  • Vizitator
Ranita dupa ce a cazut din tramvai

O femeie in varsta de 80 de ani a fost ranita, ieri, dupa ce a cazut dintr-un tramvai, in zona pietei Badea Cartan din Timisoara. Martorii spun ca vatmanul a uitat o usa deschisa si a luat o curba cu viteza. Anchetatori i-au incheiat dosar penal.

click
memorat
28 Mai 2010, 18:50:12
Răspuns #13

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
In orasul Timisoara, miercuri 26.05.2010 a avut loc un grav accident, cu 16 calatori care au necesitat ingrijiri medicale, in care au fost implicate 2 tramvaie, care s-au ciocnit frontal. Din primele cercetari a rezultat ca unul dintre vatmani nu a fost atent la macaz, lucru care a generat ciocnirea frontala. ::)
memorat
12 Februarie 2012, 11:37:18
Răspuns #14

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Un tramvai a luat foc la Timisoara


 Un tramvai a luat foc pe linia 8 in zona AEM
La Timişoara iau foc tramvaiele în mers… Două autospeciale de pompieri au intervenit, sâmbătă după-amiaza, pentru a stinge un incendiu izbucnit la un vagon de pe linia 8 în zona AEM.

Vatmanul a povestit că mergea şi a văzut că iasă puţin fum din spate, şi-a anunţat colegii, mai ales că erau călători în tramvai, şi, după ce i-a lăsat să coboare pe oameni într-o staţie, s-a retras pentru a putea fi stins incendiul pe o linie din intersecţia de la AEM. Nimeni nu a fost rănit. Pompierii au intervenit cu două maşini pentru a stinge incendiul.
„Din primele date, se pare că a fost un scurtcircuit la niște cabluri. 20 de minute a fost afectată circulația pentru că am fost debranșați pentru a putea interveni pompierii. Circulaţia tramvaielor a fost reluată ulterior”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Regiei Autonome de Transport Timişoara, Cosmin Bradu.
Reprezentanţii Inspectorului pentru Situaţii de Urgenţă Banat şi specialiştii RATT urmează să stabilească exact din ce cauză a izbucnit incendiul.
sursa www.tion.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Martie 2012, 19:29:05
Răspuns #15

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":