28 Martie 2024, 18:21:17

Autor Subiect: Frecventa de circulatie a trenurilor de metrou din Bucuresti  (Citit de 21198 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07 Noiembrie 2008, 18:38:51

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Am observat astazi la orele de varf ca garniturile sosesc in mai putin de 1 minut.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

10 Noiembrie 2008, 20:19:09
Răspuns #1

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Stiti cumva ce s-a intamplat cu metroul astazi pe M1 intre orele18:10-18:30? Pentru ca vagoanele de metrou au venit la 20 de min distanta intre ele, iar dupa aceea au venit la cate 2 minute distanta!
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
18 Decembrie 2008, 22:46:44
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
S-a ajuns la o succesiune intre 2 trenuri pe M4 de 7 minute in ora de varf, tinand cont ca circula 5 trenuri dimineata si 4 dupa masa.

Bravo Metrorex.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 August 2009, 01:43:35
Răspuns #3

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Intre ora 15:42 -16:16 in Statia Timpuri Noi (16 August 2009) am stat o jumatate de ora notant timpul de sosire al trenurilor de metrou de pe celelalte magistrale, M1 si M3.

Priviti fluxul de circulatie:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 August 2009, 00:48:45
Răspuns #4

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
24 August 2009.

In jurul orei 16.40 am sosit in statia Dristor 2 cu metroul, tranzitand statia pana la Dristor 1, destinatia finala fiind 1 Decembrie 1918. Metroul a sosit in aproximativ 2 minute (M1, Pantelimon). In statia Nicolae Grigorescu am coborat asteptand metroul de Anghel Saligny. In acel moment cativa calatori au inceput sa se certe cu mecanicul, eu fiind departe si nu am inteles principalul motiv. Mentionez ca pe afisiajul trenului indica Pantelimon iar mecanicii anuntau ca trenul circula pana in statia "Republica". In cele din urma am reusit sa "interoghez" un calator mai turbulent. Am aflat ca spre directia Pantelimon/Republica trecuse 3 trenuri, unul dupa celalat. Peste 90 de secunde soseste si al 4. :o :-[ :'( :'(. La fel, cearta intre calatori si mecanici. La un momentdat am intervenit sa aplanez conflictul. Le-am solicitat conductorilor trenului sa informeze prin statie daca spre directia A. Saligny mai circula vreun tren. Acestia au raspuns ca statiile se folosesc pentru siguranta calatorilor. ::) :P Siguranta calatorilor. :D :D Ne-a trimis la plimbare sa sunam la telefonul de reclamatii. Dam bani pe abonamente/cartele si tot noi sa sunam la telefonul respectiv din banii nostri. Am solicitat din nou  mentionand ca siguranta calatorilor a fost incalcata pe motivul ca in spatele BM aflat in statie la o distanta de 5 metri un tren astepta sa intre in statie trecand peste semnalul rosu. Comform semnalizarilor si a sigurantei calatorilor acest tren precum si DVS ati incalcat niste legi de circulatie si nu cred ca doriti un control al AFERULUI. In cele din urma si-a a pus mana pe statie prin cabina:
Mecanic: Ce se intampla cu trenul spre directia A. Saligny ca de 4 trenuri nu a mai sosit nici unul dupa cum mi s-au adresat niste calatori nemultumiti.
Dispecer: Te rog sa ceri in numele Metrorexului scuze. In spatele Dvs. se afla un tren de A. Saligny. S-au introdus 4 trenuri, unul dupa celaltat pentru ca se defectase o rama de metrou pe M3 si circulatia a fost blocata pe M3 in statia Politehnica.

Am asteptat ca mecanicul sa iasa din cabina si sa transmita scuze publice calatorilor. Deci am asteptat degeaba. Usile s-au inchis si in cateva secunde a sosit si trenul de A. Saligny. In statia 1 Decembrie 1918 trenul nu mai sosise de aproximativ 21 minute. Am inteles de la "maimutele verde" ca acest tren fusese scos de pe M1. Pe sensul celalat un alt BM care nu mai sosise de vreo 18 minute.

Plecarea celui de al 4 Bm spre directia Pantelimon/Republica si intrarea metroului de A. Saligny.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 August 2009, 01:03:56
Răspuns #5

zofei.2006

  • Vizitator
memorat
27 August 2009, 01:22:16
Răspuns #6

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Made in Roamania  :( :( :( :( :( :( :( :( .
Seara am plecat cu metroul din statia 1 Decembrie 1918.

Garnitura a sosit la ora 20:27 (la aproximativ 13 min si 12 secunde fata de precedenta). Pana la ora 20:31 (17 min 29 sec). In statia N. Grigorescu 2 am sosit la ora 20.32 si 58 secunde (13 min si 26 sec).

PS: pana in statia Izvor si aceasta rama s-a defectat. :( >:( :-[
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Octombrie 2009, 09:45:19
Răspuns #7

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Intre ora 14.34 - 15.03 in Statia Eroilor (30 Septembrie 2009) am stat o jumatate de ora notant timpul de sosire al trenurilor de metrou de pe magistrale M1 si M3. In acesta noua statistica am inclus "Ora de sosire in statie". Ora respectiva o constituie momentul in care trenul de metrou a deschis usile. "Ora plecarii din statie" reprezinta ceasul cand trenul s-a pus in miscare, chiar daca el a stat cu usile inchise timp de vreo 45 de secunde cum s-a intamplat cu trenul 2106 - 1106 (Paris). In viitor ma voi dota cu un ceas personal care are si secundar tinand cont ca ceasurile de la peron nu au.

Atentie: in directia Anghel Saligny si Republica (Pantelimon) nu s-au intalnit 2 trenuri in statia Eroilor - linia 1 si 3.


Priviti fluxul de circulatie: (concluziile si comentariile le veti trage dumneavoastra)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Octombrie 2009, 01:43:52
Răspuns #8

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In jurul orei 15:18 in statia Petrache Poenaru am asteptat un tren de metrou cam vreo 14 minute. Pe la ora 14:16 ceasurile se resetase, trecand aproximativ 10 minute de la plecarea trenului anterior. La 15:20 a sosit trenul acesta fiind FULL.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Octombrie 2009, 01:07:47
Răspuns #9

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In jurul orei 15:18 in statia Petrache Poenaru am asteptat un tren de metrou cam vreo 14 minute. Pe la ora 14:16 ceasurile se resetase, trecand aproximativ 10 minute de la plecarea trenului anterior. La 15:20 a sosit trenul acesta fiind FULL.

Se poate sa se circule si la 5 minute, pe la ora 12:19.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 Octombrie 2009, 23:22:43
Răspuns #10

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
  • In jurul orei 17:53 am ajuns in statia Eroilor dinspre Politehnica. Coborand din vagonul 3 al trenului Iva Astra am vazut garata la linia 2 un metrou Bombardier Movia 346. Ajungand pe peronul mic de la Eroilor si vazand ca trenul inca se afla in statie cu usile deschise am vrut sa urc in acesta crezand ca ajunge la Gara de Nord - Dristor 2. Am consultat afisiajul de afara si am vazut ca rama Bombardier Haga (1117-2117) se deplasa spre Preciziei.
  • Trenul a parasit statia in cele din urma, dar nici nu trecuse 3 minute si la aceleasi peron soseste un tren Iva Astra. Doua trenuri spre Preiciziei unul dupa altul? :o :o La plecarea celui de al doilea tren spre Preciziei ceasurile spre Gara indicau 9 min si 50 sec.
  • A sosit in sfarsit si trenul de Gara de Nord - Dristor 2 la ma putin de 1 min si 25 sec de la plecarea trenului anterior (al 2 metrou spre Preciziei). Acesta era rama Bucuresti (1102-2102).
  • Bm anterior a fost urmat din nou de un tren Bm Movia circuland de data aceasta, ca si Haga pe M3. Lisabona (1119-2119) sosise la aproximativ 3 min si 50 secunde fata de trenul de GN - Dristor 2, si 6 min si 10 sec fata de anteriorul tren spre Militari (Preciziei).
  • In sfarsit am reusit sa ma urc si eu in trenul din gara, rama Berlin (2104-1104) care stationase in tunel din cauza trenului de Preciziei - rama Bm Lisabona (1119-2119) - care stationase vreo 2 minute la peronul 2 din statia Eroilor, pentru lamuriri vizionati filmuletul:

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 Octombrie 2009, 23:38:40
Răspuns #11

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]
  • In sfarsit am reusit sa ma urc si eu in trenul din gara, rama Berlin (2104-1104) care stationase in tunel din cauza trenului de Preciziei - rama Bm Lisabona (1119-2119) - care stationase vreo 2 minute la peronul 2 din statia Eroilor, pentru lamuriri vizionati filmuletul:

    [...]

Ajuns in Gara de Nord am mai stationat cateva minute pe peron. Urmatorul tren a sosit la 5 min si 10 sec. Surpriza: la nici un minut si 30 sec tunelul dinspre Basarab 1 se lumineaza zarindu-se un tren BM - Paris (1106-2106). Acesta a deschis usile la 2 min si 15 sec de la plecarea trenului anterior.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Noiembrie 2009, 02:05:11
Răspuns #12

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
In mod teoretic intervalul poate scadea si sub 60 sec.
memorat
12 Noiembrie 2009, 23:26:06
Răspuns #13

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pe M4, intre orele 6.50 si 8.00 trenurile care se deplaseaza spre 1 Mai dinspre statia Basarab 2 sunt pline ochi. Ar trebuii introduse si pe aceasta magistrala rame de 6 vagoane, dar numai in orele de varf.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Ianuarie 2010, 23:33:15
Răspuns #14

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ajuns in Gara de Nord am mai stationat cateva minute pe peron. Urmatorul tren a sosit la 5 min si 10 sec. Surpriza: la nici un minut si 30 sec tunelul dinspre Basarab 1 se lumineaza zarindu-se un tren BM - Paris (1106-2106). Acesta a deschis usile la 2 min si 15 sec de la plecarea trenului anterior.

Un nou record minim de succedare a trenurilor in statia Gara de Nord, sens spre Dristor 2. La ora 17:50 trenul a intrat in statie la circa 55 de secunde fata de precedentul metrou.
Atentie: cronometrul se reseteaza cand primul vagon de metrou paraseste statia.
Remarc totusi ca trenul de metrou care pleca din statie se afla pe la mijlocul peronului de la Gara de Nord, iar cel din spate trecuse de semnal cu circa 5 metri, aflandu-se la o distanta de 15 metri de statie.
Fara ATO nu se poate circula atat de "bine".
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Ianuarie 2010, 22:47:36
Răspuns #15

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Asta nu este nimic.
Pe Magistrala 2 unde treaba merge super, au fost vreo 3 sau 4 rame care au intrat una dupa alta la interval de 25, 30 de secunde in ora de varf.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
21 Ianuarie 2010, 00:03:15
Răspuns #16

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pe M2 frecventa de circulatie a trenurilor de metrou inregistrata intre orele 17:44 si 18:13 (20 Ianuarie 2010) era de doar minin 2 minute si maxim 7 minute, rezultand o succedare de aproximativ 3 minute intre trenuri.
Circulau 21 de trenuri Bombardier Movia, al 22 tren fiind rezerva pe M2 (2008-1008  Crizantema). Trenul rezerva stationeaza la linia 3 din statia Brancoveanu (adica in remiza).

Multumim Metrorex pentru munca depusa pentru marirea parcului trenuri de metrou ceea ce va rezulta un timp mai mic de asteptare a trenurilor de metrou.

Priviti statistica din Statia Piata Unirii 2, 20 Ianuarie 2010, intre orele 17.44 – 18.13, Magistrala 2.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
16 Iulie 2010, 18:46:32
Răspuns #17

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Statia Basarab 2 (M4), ora 7:58 in ziua de vineri, 16 Iulie 2010:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Septembrie 2010, 02:32:54
Răspuns #18

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ca sa reiau cuvintele magice ale userului Gabi23: "BATAIE de joc din partea Metrorexului"  :D :D

Ei bine, dupa ce o rama de metrou Iva Astra a stationat doar 3 SECUNDE in statia Grivita pe linia 2 mecanicul inchizandu-mi usile in fata mecanicul facand tot posibilul sa pierd trenul, am asistat o o faza destul de funny: "Urmatorul tren in directia 1 Mai va sosi peste 35 minute" (ora 21:50). Peste doua minute mesajul a fost updatat: "Urmatorul tren in directia 1 Mai va sosi peste 23 minute".
La 21:55: "Urmatorul tren in directia 1 Mai va sosi peste 35 minute". La intrarea trenului trenul trebuia sa vina peste 20 de minute. Situatia este destul de hazlie pe banii calatorilor.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Octombrie 2010, 00:53:36
Răspuns #19

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
memorat