19 Martie 2024, 13:39:47

Autor Subiect: Fara clasa  (Citit de 3897 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

03 Octombrie 2008, 21:14:10

Stakee

  • Vizitator
Fara clasa (Ganz: BC 1-15-Sageata Verde)
memorat
Advertisement

27 Septembrie 2009, 16:05:59
Răspuns #1

ByOnu

  • Vizitator
Salut ... am gasit o poza pe internet cu o locomotiva/automotor pe care nu am mai vazut-o ... poate stie cineva cum se numeste, si ce este mai exact :)
Mi se pare ca arata super interesant :D


(BTW: daca va uitati la sine vedeti ca sta chiar "pe muchie de cutit" :P)
memorat
27 Septembrie 2009, 19:11:43
Răspuns #2

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Mie personal mi-se pare o lucrare in Photoshop EXCELENTA, dar posibil sa fie si in realitate, desi ma indoesc. 8)
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
27 Septembrie 2009, 23:01:27
Răspuns #3

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Eu stiu cam asa.

Ca acesta este un vagon clasa business, ex-DB, cumparat la mana a doua.

Ceea ce vedeti voi si ziceti ca este automotor, de fapt este replica postului de comanda a locomotivei impingatoare. Spun asta, deoarece in Germania si Austria predomina sistemul de tractiune Push&Pull care presupune existenta unei singure locomotive care atunci cand lucreaza in sistem Push (impinge) utilizeaza cabina pe care o vedeti si in poza, iar atunci cand lucreaza in sistem Pull (trage), utilizeaza unul dintre cele doua posturi de comanda ale locomotivei.

Noi cum nu avem locmotive care sa aiba un sistem universal de cuplare cu rame push&pull si nici vagoane dotate cu un post de comanda suplimentar, acest tren cand circula este tras ca un tren normal.

P.S.: Sa nu imi faceti referire la acel automotor regional care a fost facut pe sistemul push&pull, pentru ca acela este doar un exemplu unic.
memorat
02 Aprilie 2010, 16:01:45
Răspuns #4

vlaicuandrei

  • Vizitator
Asa este :) cand l-au luat de la DB putea sa fie inca folosit ca post de comanda, dar din lipsa dotarilor la noi, s-a modificat si s-a transformat intr-un gel de salon, cupeu, separeu, cum vreti sa ii ziceti, care dispune de o privire panoramica. Sunt tare curios unde se afla, ca nu l-am vazut decat de 2 ori de cand a fost adus.
@Cristian, la ce automotor regional care a fost facut pe sistemul push&pull te referi?
memorat
05 Aprilie 2010, 11:53:27
Răspuns #5

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Si acesta acuma unde se gaseste?





memorat
12 Mai 2010, 16:28:56
Răspuns #6

vlaicuandrei

  • Vizitator
Cred ca in Grivita, nu stiu...
memorat
Advertisement