29 Martie 2024, 03:04:41

Autor Subiect: Mentenanta autobuzelor RATB (defectiuni, reparatii, modernizari, RG/RK)  (Citit de 54020 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

24 Iulie 2009, 18:29:57

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
Se pare ca 4252 a cazut la datorie.
Era tractat azi dimineata spre Autob. Titan.(scuzati calitatea pozelor :'()
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

25 Iulie 2009, 23:49:34
Răspuns #1

CRAZY BOY

  • Vizitator
Astazi 1231 a cazut la datorie la Institutul Oncologic.
memorat
19 Ianuarie 2010, 17:10:05
Răspuns #2

Gabi23

  • Vizitator
#4170 - Autobaza Alexandria - Era azi stationat vis-a-vis de Cimitirul Ghencea cu firma "Defect" si cu capacul din dreptul numarului de inmaticulare din fata scos asteptand tractarea catre garaj. A circulat pana atunci pe linia 385. Mi-a fost lene sa cobor din 635 sa ma duc sa vad din ce cauza s-a defectat  :D
memorat
20 Ianuarie 2010, 23:27:56
Răspuns #3

Marian Andrei

  • Mesaje postate: 42
Iarna trecuta de regula Mercedes au picat din cauza acumulatorilor, probabil si iarna asta se repeta povestea.
memorat
20 Ianuarie 2010, 23:29:54
Răspuns #4

CRAZY BOY

  • Vizitator
Acumulatori, generalul. De obicei acestea se defecteaza.
memorat
06 Februarie 2010, 01:05:35
Răspuns #5

ByOnu

  • Vizitator
Salut, ... de curiozitate, ce s-a intamplat mai exact cu #4235 care a avut un accident grav prin iulie 2008? (dar cu troleul?)  :)

...Imi amintesc si acum ca m-a sunat tata de la urgente in acea noapte, el a fost pasager in Citaro.

PS. imi cer scuze daca s-a mai raspuns deja la aceasta intrebare, insa nu pot sa verific pagina cu pagina ;).
Multumesc! :D
memorat
06 Februarie 2010, 01:22:05
Răspuns #6

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Troleibuzul #5229 a fost deja reparat. Mai multe informatii le gasesti in urmatorul post:
#5229, cel care s-a avariat anul trecut cu Autobuzul Citaro Euro 3 #4235 a fost reparat toamna trecuta la URAC.


Autobuzul Mercedes Citaro inca se afla la Evobus, reparatia finalizandu-se pana in luna Martie 2010.


Saracul. Tatal tau a primit ceva despabugiri din partea Regiei Autonome de Transport sau firma asiguratoare?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Februarie 2010, 15:10:21
Răspuns #7

CRAZY BOY

  • Vizitator
Lasa asta da soferul de pe autobuz ce a primit ca a ramas fara picioare?
memorat
07 Februarie 2010, 00:50:17
Răspuns #8

ByOnu

  • Vizitator
...Tatal tau a primit ceva despabugiri din partea Regiei Autonome de Transport sau firma asiguratoare?...

Nu, doar ca peste cateva zile a fost chemat la politie impreuna cu ceilalti calatori care au acceptat, pentru a depune declaractie; cam asta a fost tot. Oricum, impactul a fost destul de puternic, tata mi-a spus ca statea in partea cu cele 4 scaune, stiti voi acolo in spate, si a fost aruncat pana la mijlocul autobuzului.

Intradevar, cel mai grav tin minte ca a fost soferul (din ceea ce-am auzit din presa); a ramas fara un picior. Va dati seama ca nu poate sa mai conduca, si cine stie ce alte probleme o mai avea - totul din vina pustilor astia incostienti. Din fericire nu a murit nimeni.

Revenind la autobuz, din pozele pe care le-am vazut, a fost destul de sifonat, chiar se mai poate face ceva din el? Nu era mai bun pt. piese sau ceva? => se merita investitia?
memorat
07 Februarie 2010, 09:51:35
Răspuns #9

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu, doar ca peste cateva zile a fost chemat la politie impreuna cu ceilalti calatori care au acceptat, pentru a depune declaractie; cam asta a fost tot. Oricum, impactul a fost destul de puternic, tata mi-a spus ca statea in partea cu cele 4 scaune, stiti voi acolo in spate, si a fost aruncat pana la mijlocul autobuzului.

Intradevar, cel mai grav tin minte ca a fost soferul (din ceea ce-am auzit din presa); a ramas fara un picior. Va dati seama ca nu poate sa mai conduca, si cine stie ce alte probleme o mai avea - totul din vina pustilor astia incostienti. Din fericire nu a murit nimeni.

Revenind la autobuz, din pozele pe care le-am vazut, a fost destul de sifonat, chiar se mai poate face ceva din el? Nu era mai bun pt. piese sau ceva? => se merita investitia?
Se merita investitia de reparatie pentru ca RATB-ul nu si-a scos banii din achizitionarea acestuia. Daca se tampona dupa 8-9 ani de la achizitionarea lui se putea casa...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Martie 2010, 00:12:22
Răspuns #10

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Autobuzul 6278 era cumva  D E F E C T?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Martie 2010, 00:15:45
Răspuns #11

CRAZY BOY

  • Vizitator
memorat
25 Martie 2010, 00:30:01
Răspuns #12

zofei.2006

  • Vizitator
Doamne ce noroc pe capu lor ca nu functioneaza Thorebu ca asa mai se pot retrage si fara sa efectueze statii  :D :D :D :D.
memorat
25 Martie 2010, 00:33:30
Răspuns #13

CRAZY BOY

  • Vizitator
Hai ce deja nu intreci gluma Zofei. Ma am zis nu stii ce sa intamplat. Poate avea vro defectiune. Acum daca pune defect sau alceva pe afisaj trebuie neaparat sa se retraga la garaj si sa nu aiba nici un defect.
memorat
21 Aprilie 2010, 16:11:21
Răspuns #14

SprinterXP

  • Vizitator
#1216 cu firma de "DEFECT". Chiar s-o fi defectat #1216? :o
memorat
21 Aprilie 2010, 19:35:39
Răspuns #15

CRAZY BOY

  • Vizitator
memorat
22 Aprilie 2010, 18:44:10
Răspuns #16

zofei.2006

  • Vizitator
E scuza ca e defect sa nu mai efectueze statii pe aces sau retragere  8) 8) 8).
memorat
22 Aprilie 2010, 18:51:41
Răspuns #17

SprinterXP

  • Vizitator
E scuza ca e defect sa nu mai efectueze statii pe aces sau retragere  8) 8) 8).

Nici o linie a Autobazei Titan nu circula pe acces/retragere prin Str. Postavarului. ???
memorat
22 Aprilie 2010, 21:34:54
Răspuns #18

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
Nici o linie a Autobazei Titan nu circula pe acces/retragere prin Str. Postavarului. ???
Aici ai dreptate. :)
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
26 Aprilie 2010, 22:05:08
Răspuns #19

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Intorcandu-ma spre casa, in zona FLuviului am zarit "parcat" neregulamental autobuzului 4293 avand firma de  DEFECT. Imediat ce soferul a observat ca este fotograviat a devenit violent amenintandu-ma. Cert este faptul ca nu voi depune o reclamatie catre Serviciul ETA pe motivul ca cine stie daca soferul respectiv nu are vreo PILA prin RATB sau daca nu cumva chiar dansu este lideru' de SINDICAT de prin garaj. Spre finalul scandalului, soferul m-a amenintat ca ma da in judecata si chiar il astept cu bratele deschise.
Revenind la oile noastre, autobuzul respectiv bloca circulatia, iar traficul rutier se desfasura cu dificultate.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat