28 Martie 2024, 10:25:51

Autor Subiect: Aspecte neplacute/placute. Carcoteli.... // Asa DA, asa NU  (Citit de 21467 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

17 Iunie 2009, 22:20:09

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement

24 Septembrie 2009, 02:53:04
Răspuns #1

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Haideti ca sparg eu gheata:

La vagonul 2 de dormit al A1821, Bucuresti - Arad & Venetia, am vazut un compartiment cu un geam intors. Halal conditii ne ofera CFR-ul...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Noiembrie 2009, 20:41:15
Răspuns #2

vlaicuandrei

  • Vizitator
Pai sincer avand in vedere ca directia de vagoane de la Cfr nu mai are director de vreun an si nimanui nu ii pasa de ce se intampla pentru ca un lucru stricat e mai usor de vandut decat unul functional....nu ma mira nimic...maine-poimaine o sa vedem vagoane de personal pe ic si tot asa... :D
memorat
30 Noiembrie 2009, 20:51:42
Răspuns #3

AlexYo

  • Vizitator
Haideti ca sparg eu gheata:

La vagonul 2 de dormit al A1821, Bucuresti - Arad & Venetia, am vazut un compartiment cu un geam intors. Halalt conditii ne ofera CFR-ul...

Sa stii ca la vagoanele noi, conditiile sunt MULT mai bune decat la DB, OBB, MAV, FS, SNCF. Acel vagon de dormit era un MU 1973 care a avut parte doar de vopsitorii . Iti dai seama ca cineva tot se va ocupa odata de acea problema. Totusi este urat ca apar asa vagoane pe internationale. Strica imaginea CFR-ului.
memorat
30 Ianuarie 2010, 12:52:26
Răspuns #4

vlaicuandrei

  • Vizitator
Am eu o chestie, la care este placut de neplacuta prostia afisata :D Poza este facuta pe un vagon clasa 26-16.
memorat
31 Ianuarie 2010, 23:11:40
Răspuns #5

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Personalul 7023, Bucuresti Nord - Wien West BF.?  :o :o :o
Incredibil, doar in Romania poti sa observi astfel de perle.  ;D :D Cate luni face pana in Viena? :D ::)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Februarie 2010, 10:46:57
Răspuns #6

vlaicuandrei

  • Vizitator
Personalul 7023, Bucuresti Nord - Wiena West BF.?  :o :o :o
Incredibil, doar in Romania poti sa observi astfel de perle.  ;D :D Cate luni face pana in Viena? :D ::)

CFR INFRASTRUCTURA....mereu surprinzatoare compania asta :D (de ei tin tabelele astea la fel ca toata gara si toaaaatee liniile noastre de "mare viteza") 8)
memorat
20 Martie 2010, 09:33:02
Răspuns #7

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cateva locomotive EA aveau la inceput un fel de toaleta, compusa dintr-un pisoar!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 Martie 2010, 22:44:09
Răspuns #8

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Toate drumurile duc la Sighisoara?  ???
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
28 Martie 2010, 20:33:53
Răspuns #9

vlaicuandrei

  • Vizitator
Pai a devenit un gen de "toate drumurile duc la Roma" :D si nici macar nu a inceput festivalul medieval :D.
memorat
18 Aprilie 2010, 23:51:39
Răspuns #10

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Cum in fiecare saptamana circul cu trenul pe ruta Bucuresti-Brasov, astazi, asteptand plecarea spre Capitala cu R 832, am fost extrem de surprins sa vad ca la ora 14:00, in Gara Brasov, a sosit R 347 Dacia Express, cu o intarziere de, ATENTIE, 2 ore si 40 de minute. Ca urmare, R 832 a plecat cu vreo 2-3 minute intarziere, pentru ca 347-le avea prioritate la plecare si in plus, trebuia sa ia un oarecare avans.

Frumos, nu? >:( >:( >:(
memorat
19 Aprilie 2010, 14:55:36
Răspuns #11

zofei.2006

  • Vizitator
003-1 se defectese si se mesterea de zor la el, cred ca au cazut capete ca a intarziat R 471- 472 Bucuresti Nord - Budapesta Keleti, via Satu Mare.
memorat
02 Mai 2010, 18:50:21
Răspuns #12

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Pe cei de la departamentul de PR al CFR Calatori ii dor degetele si mainile, altfel nu inteleg de ce oare nu au anuntat printr-un comunicat oficial de presa despre modificarea orarelor de circulatie a rapidelor 346 Dacia Express (Wien Westbf.) si 827/836 (Sibiu/Cluj Napoca). Mai nou, R 346 pleaca la ora 15:15 din Bucuresti Nord, iar R 827/836 la ora 16:00. Practic, e un fel de viceversa. Dar tot trebuia anuntat.

P.S.: Nu stiu exact de cand a intervenit schimbarea, insa eu unul am observat-o astazi cand veneam dinspre Brasov cu R 832. Ma asteptam sa mai zabovim o vreme in Campina pentru a lasa cale libera lui 827/836 dinspre Ploiesti, pentru ca intre Campina si Floresti Prahova se circula pe un singur fir si de regula, 832-ul mai intotdeauna intarzie grosolan. Insa astazi nu a fost cazul sa mai stam in Campina dupa celalalt tren, ci am plecat. Ma asteptam sa vad 827/836-le asteptandu-ne la Floresti, insa nimic. Am vazut IDM-ul iesind din gara pentru a semnaliza permisiunea de trecere a celuilalt tren, insa in cele din urma, nu a trecut trenul la care ma asteptam ci Dacia. In schimb, 827/836 tocmai pleca din Ploiesti Vest cand am ajuns eu acolo.

Schimbarea poate fi vizualizata online pe Infofer.
memorat
08 Iulie 2010, 00:21:55
Răspuns #13

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Trenurile "Dragonul Rosu" fac zilnic cate 4 curse intre Bucuresti Nord - Bucur Obor si retur. Pana la trenul de pranz (plecare din Bucuresti Nord la ora 13:12) vagonul incepe sa devina o pubela de gunoi:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 August 2010, 22:02:04
Răspuns #14

Elful

  • Vizitator
  Salutare.
  Aseara, la casa de bilete din Ploiesti Vest nu mi-am putut cumpara bilet de tren, pentru A1746 la reducere, pe motiv ca stampila universitatii este patrata si nu rotunda, iar doamna de la ghiseu mi-a spus ca s-a dat dispozitie de la minister sa nu se mai accepte astfel de legitimatii cu astfel de stampile. Aceeasi legitimatie am folosit-o si cu o saptamana in urma la P3001 si A1746 in Nord si in Predeal. Am fost apoi in Ploiesti Sud si acolo mi-am putut lua bilet fara probleme la A1656, nemaicontand forma stampilei de pe legitimatie.
  Stie cineva ceva despre asta?
memorat
17 August 2010, 23:21:19
Răspuns #15

Silviu88

  • Vizitator
Trebuia sa o iei tare pe proasta aia si sa-i zici ca vrei sa vorbesti cu seful de tura sau vreun sefut ca imediat se putea sa ai bilet la reducere.
memorat
18 August 2010, 09:17:44
Răspuns #16

vlaicuandrei

  • Vizitator
Nu primeai nimic. Asa e legea. Cele care ti-au dat bilet pana acum, erau de pe alta planeta(chestie care sincer nu ma mira). Toate facultatile din Romania au stampila ROTUNDA si nu PATRATA, deci chestia asta nu are nici o treaba cu CFR-ul, ci are cu facultatea.
memorat
18 August 2010, 09:25:10
Răspuns #17

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu primeai nimic. Asa e legea. Cele care ti-au dat bilet pana acum, erau de pe alta planeta(chestie care sincer nu ma mira). Toate facultatile din Romania au stampila ROTUNDA si nu PATRATA, deci chestia asta nu are nici o treaba cu CFR-ul, ci are cu facultatea.
Si ce lege este?!? Spuneti-o ca sa o cautam pe net. Este usor sa spui exista o lege (sa speram ca este si scrisa) decat sa eliberezi un bilet redus.
Nu vi se pare ca casierita respectiva (care doarme cu legile sub perna) incearca sa "construiasca" o filiera mita catre nas. In acest caz de fata m-as fi dus la nas si i-as fi dat dansului cei 9,7 lei de pe bilet dac statul nu doreste sa ii primeasca. De aceea se dezvolta bine privatii (inclusiv la marfa).


Trebuia sa o iei tare pe proasta aia si sa-ai zici ca vrei sa vorbesti cu seful de tura sau vreun sefut ca imediat se putea sa ai belet la reducere.
Crezi ca mai exista vreun "sefut" la ora 19:15 ??? ?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 August 2010, 10:13:54
Răspuns #18

vlaicuandrei

  • Vizitator
Si ce lege este?!? Spuneti-o ca sa o cautam pe net. Este usor sa spui exista o lege (sa speram ca este si scrisa) decat sa eliberezi un bilet redus.
Nu vi se pare ca casierita respectiva (care doarme cu legile sub perna) incearca sa "construiasca" o filiera mita catre nas. In acest caz de fata m-as fi dus la nas si i-as fi dat dansului cei 9,7 lei de pe bilet dac statul nu doreste sa ii primeasca. De aceea se dezvolta bine privatii (inclusiv la marfa).

Ai de gand sa mergi pe incredere si sa accepti ce am zis, ok, nu ai de gand, nu mai este problema mea. Cand toti iti zic ca asa este, le accepti parerea mai ales fiind in necunostiinta de cauza. E ca in vorba aia romaneasca: "cand 2 iti zic ca esti beat, te duci si te culci". Nu pot fi toti prosti si doar unii destepti.
memorat
19 August 2010, 13:26:06
Răspuns #19

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ai de gand sa mergi pe incredere si sa accepti ce am zis, ok, nu ai de gand, nu mai este problema mea. Cand toti iti zic ca asa este, le accepti parerea mai ales fiind in necunostiinta de cauza. E ca in vorba aia romaneasca: "cand 2 iti zic ca esti beat, te duci si te culci". Nu pot fi toti prosti si doar unii destepti.
Daca astazi am purtat discutia cu un sef de tren (care elibereaza si dansul bilete in tren) si a spus ca nu exista o astfel de directiva (cu stampila patrata, de culoare roz/albastru sau alte bazaconii de acest gen).
Ieri am vb cu un prieteni de la comercialul garii de nord si dansul a dezmintit acesta lege.
Eu tot cred ca, in curand, vom fi nevoiti de sistem sa platim calatoria direct la "nasi".
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat