28 Martie 2024, 16:56:21

Autor Subiect: Modernizarea liniei de tramvai 5  (Citit de 8601 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

05 Iunie 2009, 11:49:17

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
La 1 iunie au inceput lucrarile de modernizare a liniei 5 de tramvai. Prima etapa a modernizarii va fi pe Strada Tunari intre Soseaua Stefan cel Mare si Piata Galati. Lucrarile ar trebui sa dureze 10 luni. Oare vor reusi sa termine in termen?  ??? La data cand am realizat fotografiile (2 iunie 2009) incepuse deja demontarea sinelor din longrine doar intre Sos. Stefan cel Mare si Strada Mihai Eminescu. De obicei la o astfel de lucrare incepe cu demontarea retelei de contact pana nu apuca sa demonteze sinele si sa scoata longrinele. Am observat doar ca momentan au deconectat niste fire la separatoarele din apropierea Pietei Galati. Banuiesc ca e mai dificil sa intre sa demonteze reteaua de contact dupa scoaterea longrinelor.
memorat
Advertisement

05 Iunie 2009, 18:57:18
Răspuns #1

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Cred ca aceasta lucrare nu va fii terminat in timp reala pentru ca asa este la noi in tarisoara.Vad ca circulatia automobilelor in zona este inchisa total asta inseamna un haos in plus pe straziile laterale,cumva aceasta lucare este facuta de Euroconstruct 94? ::) ::)
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
13 Iunie 2009, 09:44:49
Răspuns #2

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
A fost demontata reteaua de contact si a inceput scoaterea longrinelor intre Sos. Stefan cel Mare si Mihai Eminescu
memorat
13 Iunie 2009, 10:02:38
Răspuns #3

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Au fost scoase toate longrinele intre Soseaua Stefan cel Mare si Str. Mihai Eminescu; au inceput deja masuratorile si pregatirea terenului pentru noua cale de rulare. Lucrarea este proiectata de SC Consitrans Bucuresti SRL si executata de SC Euroconstruct Trading '98 SRL. Am observat si utilaje al firmei Swietelsky.
memorat
13 Iunie 2009, 10:15:54
Răspuns #4

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Intre Str. Mihai Eminescu si Piata Galati (Gemeni) a fost demontata doar reteaua de contact, probabil pentru a nu bloca definitiv circulatie in zona. Pe Str. Alecu Russo inca se mai observa "urme" ale fostei retele de troleibuz demontate prin anii '84. Ma intreb ce se va intampla oare cu circulatia cand vor incepe lucrarile la portinea da linie de pe B-dul Dacia intre Str. Alecu Russo si Piata Galati, portiune pe care se circula in paralel cu liniile de troleibuz 79, 86  ??? 
memorat
15 Septembrie 2009, 11:41:46
Răspuns #5

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Stadiul lucrarilor la data de 14 septembrie 2009. Dupa ce aproape o vara intreaga s-a lucrat la refacerea canalizarii, abia acum a inceput "pregatirea terenului" pentru linia de tramvai. Pe Strada Alecu Russo nu s-a mai miscat nimic. Cand am realizat fotografiile se lucra intens in Piata Gemeni.
memorat
02 Noiembrie 2009, 09:06:22
Răspuns #6

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Stadiul lucrarilor pe 23 octombrie 2009. In sfarsit a inceput montarea sinei.
memorat
20 Noiembrie 2009, 09:19:45
Răspuns #7

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Continua lucrarile de modernizare a caii de rulare a tramvaiului 5. Imaginile urmatoare sunt realizate in perioada 6-11 noiembrie 2009.
memorat
20 Noiembrie 2009, 09:24:09
Răspuns #8

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Au inceput lucrarile si pe Strada Alecu Russo intre Strada Mihai Eminescu si Bulevardul Dacia. Interesant va fi cum se vor descurca pe Bulevardul Dacia intre Alecu Russo si Piata Gemeni... La ce circulatie e acolo...  :-\
memorat
13 Decembrie 2009, 21:48:06
Răspuns #9

vlaicuandrei

  • Vizitator
La Piata Gemeni, ii schimba si macazul, il trec pe unde trecea 16-le din cate am vazut si face de acolo jonctiunea. Ideea in sine nu stiu cat de buna este, dar ceva, ceva trebuie sa stie ei. Au inceput niste lucrari si pe la pod la Fabrica de glucoza si au terminat deja pe o parte linia  8)
memorat
14 Decembrie 2009, 10:24:24
Răspuns #10

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Spre Sos. Stefan cel Mare au inceput sa toarne asfaltul intre sine, lucrarile "merg" destul de repede, dar banuiesc ca - odata cu apropierea Sarbatorilor de iarna si mai ales ca se anunta ca de miercuri va ninge si pe aici prin Bucuresti - acestea vor stagna din nou. Imi amintesc ca tot asa s-a intamplat si cu lucrarile la calea de rulare a tramvaiului 34 cand a fost acea ninsoare din 3 ianuarie 2008. Stiu ca lucrarile au stagnat mult timp, mai ales ca era si dupa Anul Nou... >:( 
memorat
25 Februarie 2010, 18:16:03
Răspuns #11

vlaicuandrei

  • Vizitator
Intrebare intrebatoare, asta doar daca s-au auzit zvonuri,ca de informatiile oficiale imi e mai frica decat de zvonuri :D oare vor schimba vreodata si linia de la Stefan cel Mare la Aeroportul Baneasa? Pentru ca este intr-o stare deplorabila, mai ales acum dupa ploile si zapezile astea.
memorat
25 Februarie 2010, 19:50:12
Răspuns #12

CRAZY BOY

  • Vizitator
Din cate stiu este in planuri anul acesta.
memorat
13 Aprilie 2010, 15:05:45
Răspuns #13

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Din pacate lucrarile avanseaza destul de lent, iar daca vor "ataca" si portiunea intre Soseaua Stefan cel Mare si Aeroportul Baneasa sunt slabe sanse sa revedem tramvaiul 5 pe traseu anul acesta. Oricum pe portiunea de cale intre Soseaua Stefan cel Mare si Piata Gemeni nu se va putea circula daca vor incepe lucrarile intre Soseaua Stefan cel Mare si Aeroport. 
memorat
13 Aprilie 2010, 19:55:43
Răspuns #14

vlaicuandrei

  • Vizitator
Vai de capul meu :-X am terminat liceul, termin si primul an de facultate ( cu putin noroc :D ) si tot nu e gata portiunea aia :(.
memorat
18 Aprilie 2010, 09:42:44
Răspuns #15

Trainspotter Europe

  • Mesaje postate: 1131
CE vorbesti frate, cel putin 2 [doi] ani o sa mai dureze lucrarile, apoi sa speram ca vor incepe pe Barbu Vacarescu pentru ca si acolo e jale, linia e praf si pulbere, tramvaiul mai are putin si sare de pe sine. Deci pestre vreo 10 ani asa si tramvaiul 5 cred ca va circula cum trebuie...sau nu.
memorat
18 Aprilie 2010, 11:33:36
Răspuns #16

CRAZY BOY

  • Vizitator
Dupa mine unu daca rezolva marea problema pe care o au in zona Piata Gemeni restul va fi o nimica toata.
memorat
02 August 2010, 15:32:11
Răspuns #17

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Santierul liniei 5 situat pe Bd. Dacia avanseaza pe zi ce trece. Momentan circulatia vehiculelor se desfasoara cu dificultate.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 August 2010, 15:39:31
Răspuns #18

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Continuam prezentarea lucrarilor de infrastructura a liniei 5: intram pe str. Alecu Russo.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 August 2010, 15:54:23
Răspuns #19

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Intram pe str. Tunari. Momentan a mai ramas de modernizat doar portiunea situata intre Bd. Mihai Eminescu - st. Alecu Russo. Sistemul rutier de pe str. Tuneri (intre Mihai Eminescu si Stefan cel Mare) a fost finalizat de cateva luni bune.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat