28 Martie 2024, 15:51:47

Autor Subiect: RATB - Stiri, noutati, perspective, discutii diverse  (Citit de 224201 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

11 Mai 2009, 14:30:42

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tara arde si baba se piaptana.


Toti mecanicii de la capete de linii sau din depouri au primit un telefon mobil gratuit de la Digi Mobil.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

11 Mai 2009, 14:54:16
Răspuns #1

CRAZY BOY

  • Vizitator
De fapt 75% din mecani au fost mutati ca controlori de bilete.
memorat
11 Mai 2009, 15:59:19
Răspuns #2

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
De fapt 75% din mecani au fost mutati ca controlori de bilete.
Pe o perioada de doua luni de zile.
Cu respect si admiratie.
memorat
12 Mai 2009, 16:04:19
Răspuns #3

zofei.2006

  • Vizitator
Iasmine tu visezi cu ochii deschisi. Mecanici la cap de linie nu mai sunt de anii buni .
Ce sa mai zic de salarile soferilor si vatmnailor de la R.A.T.B. in curand in ritmu asta ajung muritorii de foame. Sa vedeti cat au luat pe luna asta 14.5 milioane lei vechi, o nimica toata . Bataie de joc domnule  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( .
memorat
12 Mai 2009, 16:52:15
Răspuns #4

CRAZY BOY

  • Vizitator
Stati ca vine acum scandal mare ca vine renegocierea contractului colectiv de munca.
memorat
12 Mai 2009, 17:03:09
Răspuns #5

zofei.2006

  • Vizitator
Ce scandal daca nu se da cat se vrea vor trece la greva asta se planuieste.
memorat
12 Mai 2009, 17:04:34
Răspuns #6

zofei.2006

  • Vizitator
Tot asa imi aduca aminte pana sa vina la primarie Viorel Lis R.A.T.B. avea niste salarii de rahat, atunci chiar erau muritori de foame .
memorat
01 Iunie 2009, 16:42:32
Răspuns #7

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Din troleibuz in spital

Statia Nicolae Titulescu, sens Gara de Nord, linii: 65, 86, 97, 105. Firele troleibuzelor au fost mutate spre centrul carosabilului (mai multe fotografii le gasiti in acest post http://www.ro-trans.com/index.php/topic,387.msg14526.html#msg14526), iar troleibuzele fac statie in mijlocul intersectiei. Marii soferi ai capitalei depasesc troleibuzele prin dreapta troleibuzului, existand pericolul de accident. Idem si azi in jurul orei 10.45 cand am coborat din Irisbusul liniei 86. Coborand din vehicul, am pus piciorul pe astfalt imediat auzindu-se o frana brusca, uitandu-ma speriat in dreapta mea am observat un autoturism condus de o soferita care oprise la cativa cm de mine. E posibil asa ceva, sa cobori dintr-un mijloc de transport al Capitalei Europene Bucuresti si sa te calce un vehicul. Autobuzele pot efectua statia la bordura (uitativa in poza P1070644), dar nu toti soferii vreau.

Trebuie mutata statia 50 de metri dupa intersectie, sau aducerea catenarei mai aproape de bordura pentru a putea avea acces troleibuzele la trotuar.

Tot in aceeasi zona, infrastructura de troleibuz din sensul celalalt trece pe desupra noului trotuar conceput de inginerii care se ocupa la fabricarea pasajului Basarab.
   
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Iunie 2009, 18:04:31
Răspuns #8

zofei.2006

  • Vizitator
E ceva normal la noi, deja chestile astea au devint monotone. Nu mai intereseaza pe nimeni, las ca merge si asa  ;D .
memorat
01 Iunie 2009, 19:15:16
Răspuns #9

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Ceea ce se intampla in zona depaseste orice limita ,oricand vreun calator poate ajunge cum a spus si Iasmin direct in spital chiar nu se putea semnaliza statia RATB in vreun fel  >:(  >:(. Oricum nu va trece mult pana sa vedem si primul accident !!!!!
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
01 Iunie 2009, 21:59:36
Răspuns #10

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ceea ce se intampla in zona depaseste orice limita ,oricand vreun calator poate ajunge cum a spus si Iasmin direct in spital chiar nu se putea semnaliza statia RATB in vreun fel  >:(  >:(. Oricum nu va trece mult pana sa vedem si primul accident !!!!!
Am pus mana pe pix si hartie si pana la orele 23.00 voi termina de compus o scrisorica catre RATB. Nu voi uita sa atasez si fotografiile respective.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Iunie 2009, 15:57:07
Răspuns #11

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ceea ce se intampla in zona depaseste orice limita ,oricand vreun calator poate ajunge cum a spus si Iasmin direct in spital chiar nu se putea semnaliza statia RATB in vreun fel  >:(  >:(. Oricum nu va trece mult pana sa vedem si primul accident !!!!!
Am pus mana pe pix si hartie si pana la orele 23.00 voi termina de compus o scrisorica catre RATB. Nu voi uita sa atasez si fotografiile respective.
Am scris reclamatia.

Priviti si consecintele efectuarii statiei cat mai aproape de trotuar. Captatorii au sarit (primul filmulet a fost realizat la o secunda de la sarirea betelor de pe fire), iar soferul s-a chinuit aproape 3 minute sa repuna captatorii.





In fotografie 5220 dupa ce si-a repus captatorii pe fir.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
12 Iunie 2009, 14:24:16
Răspuns #12

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
Se pare ca Ratb-ul face investitii:
    

3 autoutilitare cu agregat termic de sudura




Procedură aplicată: Licitatie

Criteriu de selecţionare: Pretul cel mai mic

Dată limită: Marţi, 16 Iunie 2009 9:30

Dată selecţionare: Marţi, 16 Iunie 2009 10:00

Cod CPSA: 3414400-8

Locaţie: R.A.T.B. Serviciul Contracte cu sediul in Bd Dinicu Golescu 1, tel:3074120, fax:3074555; 3147136

Dispozitive control carduri




Procedură aplicată: Cerere de oferta

Criteriu de selecţionare: Pretul cel mai mic

Dată limită: Miercuri, 17 Iunie 2009 9:30

Dată selecţionare: Miercuri, 17 Iunie 2009 10:00

Cod CPSA: 30144400-4

Locaţie: R.A.T.B. Serviciul Contracte cu sediul in Bd Dinicu Golescu 1, tel:3074120, fax:3074555; 3147136




692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
13 Iunie 2009, 21:47:50
Răspuns #13

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
O hartie A4 gasita in parbrizul unui autobuz Euro 4 de pe linia 696. Ce inseamna aceasta?  ;D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
13 Iunie 2009, 22:44:58
Răspuns #14

V3nt0R

  • Vizitator
Tot ce stiu este ca eco=economie...deci este ceva legat de consum presupun...
memorat
13 Iunie 2009, 23:18:50
Răspuns #15

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tot ce stiu este ca eco=economie...deci este ceva legat de consum presupun...
Cred ca vroiau sa masoare cantitatea de motorina consumata si mai ales numaratul calatorilor. GPS funtiona la capacitate maxima.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
13 Iunie 2009, 23:37:30
Răspuns #16

CRAZY BOY

  • Vizitator
Cred ca este un test de consum. Probabil vor sa regandeasca consumul liniei.
PS.Nr. de Km. se da in fiecare seara la control canal.
memorat
14 Iunie 2009, 14:31:33
Răspuns #17

zofei.2006

  • Vizitator
Bucureşti. Circulaţia tramvaielor, blocată mai mult de o oră din cauza unui accident rutier
14 iunie 2009 11:27



O maşină distrusă, un şofer fugar şi circulaţia tramvaielor blocată mai bine de o oră. Totul s-a întâmplat în Bucureşti. Un autoturism fost proiectat într-un tramvai şi asta după ce a fost lovit la rândul său de o maşină de teren. În urma accidentului şoferul vinovat de accident s-a făcut nevăzut.

Şoferul unei maşini decapotabile se deplasa pe Şoseaua Ştefan cel Mare spre Piaţa Victoriei atunci când s-a trezit lovit de o maşină de teren. În urma impactului, maşina a fost proiectată într-un tramvai. Când a văzut ce grozăvie a făcut, şoferul jeep-ului a dat bir cu fugiţii.

Nervos la culme şoferul decapotabilei a început să ceara socoteală poliţiştilor. După ceartă, şoferului păgubit i s-a facut rău şi a chemat ambulanţa. Din cauza incidentului traficul în zonă a fost ingreunat mai bine de o oră.

Şoferul vinovat nu a fost încă identificat, dar poliţiştii au deschis o anchetă pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs accidentul şi depistarea vinovatului.

Antena 3



De ce trebuie sa dam vina intotdeauna pe celelalte masini din trafic spunand ca un jeep X i-a taiat calea proiectandu-l in tramvai. Bag mana in foc ca acest BMW se afla in niste curse ilegale cu jeepul respectiv si/sau decapotenta nu circula cu viteza legala. Dupa cum vedeti a facut praf un tramvai. BMW (dupa PROTV) costa aproximativ 60.000 E, iar tramvaiul, 500.000 E. Cine este mai important???? Un BMW care se plimba un mega-paracopitat de Dorobanti sau un tramvai al Regiei de Transport Public care transporta in fiecare zi sute de calatori?

Conform legilor din Republica Bananiera Rromania soferul jeep-ului are la dispozitie 24 de ore sa se prezinte la politie si sa anunte accidentul. Dupa cele 24 de ore i se va intocmii dosar penal. Traiasca nenea cu cap de CRETA si Politia Rromana.



Iasmine tramvaiul depaseste un milion de Euro.
memorat
14 Iunie 2009, 19:05:39
Răspuns #18

V3nt0R

  • Vizitator
Iasmine tramvaiul depaseste un milion de euro .
Un tramvai NU depaseste 200.000 euro.Un Flexity Bombardier ajunge deabia in jurul a 500.000 Euro.Mai studiati si voi piata baieti !
memorat
14 Iunie 2009, 19:23:49
Răspuns #19

CRAZY BOY

  • Vizitator
Eu nu prea cunosc preturile dar chiar ma mirasem sa coste un CH atata,era prea trasa de par. :D :D :D
memorat