29 Martie 2024, 00:14:58

Autor Subiect: Incidente / Accidente  (Citit de 3594 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

01 Octombrie 2008, 09:07:06

Stakee

  • Vizitator
Incidente / Accidente
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

01 Octombrie 2008, 09:07:35
Răspuns #1

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Am vazut si auzit azi in mijloacele media concluziile unui incident aviatic din 2007, petrecut cu un MIG - 21 LANCER apartinind Bazei Aeriene Cimpia Turzii. Daca nu s-ar  fi filmat acele " obiecte ' care se lovesc de carlinga m-as fi indoit de concluzii, cu toate ca pe o parte ii cunosc personal, ca niste militari bine pregatiti. Am fost implicat si eu, cind mai eram activ in numeroase accidente, incidente, fenomene anormale sau paranormale, daca va intereseaza o sa le povestesc, dar eu vreu sa lansez o prima provocare de discutii si pareri personale pertinente : fenomenul OZN (paranormal sau nu), pareri pro sau contra. Dati friu imaginatiei . Succes.

Poftiti imaginile surprinse de camera din avion:http://stiri.rol.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=128803&Itemid=2 , in josul paginii.
memorat
01 Octombrie 2008, 09:07:45
Răspuns #2

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Se pare ca misterul a fost lamurit, s-a dat o explicatie cit de cit plauzibila. Niste resturi menajere din spatiu ( se pare ca tot de la expeditii umane ) au intrat in spatiul terrei si au lovit avionul.
memorat
22 Septembrie 2009, 16:05:21
Răspuns #3

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!

Avion militar, prăbuşit în timpul defilării forţelor armate din Iran
TEHERAN / 10:14, 22.09.2009

Un avion militar care participa la defilarea forţelor armate iraniene s-a prăbuşit la sud de Teheran, a anunţat marţi agenţia oficială IRNA.

"Un avion care efectua o manevră militară în timpul unei defilări a forţelor armate, s-a prăbuşit în apropiere de satul Vali Abad", la sud de Teheran, a anunţat IRNA, fără a oferi detalii în legătură cu modelul aeronavei şi motivul accidentului.

O escadrilă de avioane de luptă Saegheh, de fabricaţie iraniană, participă la defilarea care comemorează în fiecare an începutul războiului dintre Iran şi Irak, din perioada 1980-1988.

Preşedintele Mahmoud Ahmadinejad, prezent la parada militară, a susţinut un discurs în deschiderea acesteia.
 sursa www.mediafax.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
26 Iulie 2010, 18:44:13
Răspuns #4

Adrian Dorofte

  • Vizitator


Un elicopter militar israelian s-a prăbuşit la graniţa judeţelor Braşov şi Dâmboviţa. Şapte persoane au murit.

Un elicopter aparţinând forţelor aeriene israeliene s-a prăbuşit, luni după-amiază, la graniţa dintre judeţele Braşov şi Dâmboviţa. Elicopterul făcea parte dintr-o misiune de pregătire. Şase ofiţeri israelieni, aflaţi la bord, şi un ofiţer român au murit. Este vorba despre un elicopter CH 53, aflat în dotarea forţelor armate israeliene şi modernizat.

Potrivit unui comunicat MapN, la ora 15:20, elicopterul a pierdut legătura radio cu centrul de Raportare Control al exerciţiului aerian, ulterior "epava" aparatului de zbor fiind localizată din aer în zona Fundata - Zărneşti. Ministerul Apărării a precizat că s-a pus în aplicare imediat operaţiunea de căutare-salvare. La aceasta iau parte un elicopter de evacuare medicală MEDEVAC aparţinând Forţelor Aeriene Române şi două elicoptere israeliene.

În jurul orei 17:45 echipele de căutare-salvare au localizat din aer "epava" elicopterului israelian care a fost dat dispărut, în zona Fundata-Zărneşti din judeţul Braşov.

"Mă aflam în Poiana Ţapului, în parc, unde zburau trei elicoptere, ultimul dintre ele s-a dus înspre Leaota, munţii Bucegi. Al treilea s-a lăsat brusc şi a ieşit fum din el. Ne-am tot uitat după el şi nu l-am mai văzut. Era ora 15.30 când s-a întâmplat incidentul", a declarat Cristi Vlad, un martor al accidentului.

Elicopterul CH 53 este un aparat de zbor israelian, de transport, care participa, la exerciţiul comun aerian româno-israelian Blue Sky 2010. Exerciţiul se desfăşoară în perioada 18-29 iulie la aerodromul Boboc şi aare ca obiect executarea de misiuni de căutare, salvare şi evacuare medicală.

Deocamdată nu se cunosc împrejurările în care s-a produs accidentul. Ministrul Apărării, Gabriel Oprea, a dispus formarea şi trimiterea la faţa locului a unei echipe care să cerceteze cauzele producerii acestui accident, şi a cerut sesizarea parchetului General în acest caz.

Săptămâna trecută un elicopter israelian CH 53 care participa la exerciţiul comun aerian româno-israelian Blue Sky 2010, a aterizat de urgenţă în zona localităţii Priboiu, din cauza unei defecţiuni tehnice.

www.antena3.ro
memorat
23 August 2012, 12:20:08
Răspuns #5

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Sursa Antena 3 :

Tragedie la Craiova. Un avion s-a prăbuşit într-o zonă cu locuinţe. Un pilot a murit, altul se află în stare gravă

Un avion de tip IAR 99 Şoim s-a prăbuşit la Craiova, în timpul unui zbor de antrenament. Unul dintre piloţi a murit şi cel de-al doilea a reuşit să se catapulteze.

Avionul s-a prăbuÅŸit în apropierea Aeroportului Craiova,  într-o zonă cu case. Potrivit primelor informaÅ£ii, avionul făcea zboruri de probă. ÃŽn momentul impactului, aparatul de zbor a luat foc.

Mai multe echipaje ale SMURD, ale pompierilor ÅŸi ale Jandarmeriei au fost trimise la locul accidentului.

Aparatul IAR 99 Şoim este produs de Avioane Craiova SA, fiind folosit în principal pentru antrenamente, putând asigura şi misiuni de atac la sol, precum şi misiuni de recunoaştere.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":