19 Aprilie 2024, 01:12:46

Autor Subiect: Accidente, Incidente in trafic  (Citit de 101718 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

23 Noiembrie 2009, 19:18:21
Răspuns #500

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Sâmbata, 20 noiembrie, la ora 20:30, pe D.N. 2F, in interiorul localitatii Traian, Lucian L., de 42 ani, în timp ce conducea un autoturism, pe fondul neasigurarii corespunzatoare la schimbarea directiei de mers a intrat in coliziune cu un autoturism condus de Cosmin D., de 24 ani, care la rândul sau a intrat în coliziune cu alte doua autoturisme, care erau parcate regulamentar in afara partii carosabile. In urma accidentului a rezultat vatamarea corporala a Craitei L., de 40 ani, ocupanta a locului din dreapta fata in autoturismul condus de Lucian L., care a fost diagnosticata cu „traumatism cranian, plaga taiata mandibulara, plaga taiata antebrat drept si plaga escoriata copasa dreapta”, si a lui Daniel M., de 27 de ani, ocupant al locului din dreapta fata in autotuirismul condus de Cosmin D., caruia i s-a stabilt diagnosticul “traumatism cranian si plaga contuza parietala stânga.” Conducatorii auto au fost testati cu aparatul etilotest, r pentru conducatorul auto Cosmin D. a fost de 0,25 mg/l alcool pur in aerul expirat. Ambilor conducatori auto li s-au recoltat probe biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. S-a întocmit dosar penal sub aspectul savârsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.                                       sursa www.observatordebacau.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
23 Noiembrie 2009, 19:30:16
Răspuns #501

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Maşini distruse în centrul oraşului

Două maşini s-au ciocnit sâmbătă după-amiază, în centrul municipiului. Accidentul a avut loc la intersecţia dintre străzile Marchian şi Teatrului, când Dacia condusă de Gheorghe L. de 66 de ani, din Botoşani a pătruns pe drumul cu prioritate fără să se asigure şi a izbit cu violenţă un Tico ce rula regulamentar. În urma accidentului, ambele maşini au fost avariate, iar şoferul autoturismului Tico, Răzvan B. de 20 de ani, a suferit leziuni uşoare, lovindu-se cu capul de parbriz. Bărbatul a fost dus cu ambulanţa la Spitalul Judeţean, însă nu a avut nevoie de internare.

Poliţiştii ajunşi la faţa locului au stabilit că de vină pentru producerea accidentului a fost şoferul Daciei. "Accidentul a avut loc pe fondul neacordării de prioritate, din partea conducătorului Gheorghe L", a precizat Gabriel Turculeţ, agent în cadrul Serviciului Poliţiei Rutiere. Oamenii legii au mai menţionat că, în momentul producerii evenimentului rutier, niciunul dintre şoferi nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice.

Bătrână accidentată din cauza neatenţiei

O femeie de 79 de ani, din BroscăuÅ£i a fost internată sâmbătă la Spitalul JudeÅ£ean, cu mai multe traumatisme, după ce a fost lovită de o autoutilitară. Potrivit poliÅ£iÅŸtilor, Leonora C. s-a angajat în traversarea drumului judeÅ£ean din sat prin loc nepermis ÅŸi fără să se asigure. IonuÅ£ M. de 29 de ani, ÅŸoferul maÅŸinii, nu a mai putut evita impactul, deÅŸi a frânat brusc. Din primele cercetări efectuate s-a stabilit că în momentul producerii accidentului conducătorul auto nu se afla sub influenÅ£a alcoolului, accidentul fiind provocat din culpa victimei.    sursa www.monitorulbt.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Noiembrie 2009, 16:40:25
Răspuns #502

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Manţog este vinovat de accidentul produs, în urma căruia a murit un om

    * MarÅ£i 24 nov 2009
Lui Ionel Manţog i s-a întocmit dosar penal, pentru vătămare corporală din culpă, urmând ca, după necropsia bărbatului, să se stabilească dacă acesta a decedat din cauza infarctului sau din cauza accidentului.

Conform primelor cercetări, Ionel ManÅ£og s-a angajat într-o depăşire neregulamentară, având viteză mare. BMW-ul condus de către directorul economic al Complexului Energetic Turceni a intrat într-o ambulanţă care avea semnalele luminoase aprinse. „Din primele cercetări efectuate la faÅ£a locului se pare că acest eveniment s-a produs din cauza unei depăşiri neregulamentare, conducătorul auto s-a angajat într-o depăşire ÅŸi a intrat în coloziune cu acea amulanţă care venea către Târgu-Jiu, cu semnalele luminoase in funcÅ£iune. ÃŽn urma acestui eveniment  rutier  au rezultat 4 răniÅ£i ÅŸi o persoană decedată. S-a procedat la testarea celor doi conducători auto cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Colegii mei continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care a avut loc evenimentul rutier ÅŸi cauzele producerii lui”, spune purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Ionel ManÅ£og.La faÅ£a locului a venit ÅŸi un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu pentru a efectua primele cercetări.
„Pocni ambulanţa şi o ridică de un metru“

O bătrână, în vârstă de 76 de ani, din comuna Câlnic, a văzut întreaga scenă a accidentului rutier în care a fost implicat Ionel Manţog. „Cel cu maşina mică zbura pe drum. M-am speriat îngrozitor. Când ajunse în dreptul salvării, o pocni şi o ridică de un metru în sus, după care se rostogoli în şanţ. Să-mi vină rău când am văzut ce se întâmplă. Să-mi vină rău în mijlocul curţii. Am sărit cu lumânările că am crezut că sunt morţi toţi. Strigai la oameni: «Săriţi că murir㻓, a spus Angela Draica, de 67 de ani, singurul martor al accidentului rutier.
sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Noiembrie 2009, 18:08:04
Răspuns #503

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Târgu-Jiu: Maşină făcută zob la Pişteşti
    * MarÅ£i 24 nov 2009
Şoferul unui autoturism Volkswagen a intrat în plin într-o maşină Dacia Papuc, aflată în faţa sa. Chiar dacă a circulat regulamentar, şoferul de la volanul Daciei a fost rănit grav, fiind transportat de urgenţă la Spitalul din Târgu-Jiu. Accidentul rutier s-a produs pe DN 67, pe raza localităţii Pişteştii din Deal, în jurul orei 16.00.

Viteza şi graba au făcut din nou victime pe şoselele din Gorj. Un bărbat de 36 de ani, aflat la volanul unui autoturism Volkswagen, încărcat cu miere şi ciuperci, a intrat în depăşirea unei Dacii Papuc însa nu a reuşit să revina la timp pe banda lui de mers şi a intrat în plin în maşina din faţa sa, fiind determinat să recurgă la această manevră din cauza faptului că din sens opus venea un alt autoturism. Accidentul a avut loc pe DN 67, pe raza localităţii Pişteştii din Deal. Ambii şoferi au fost transportaţi la spital cu vătămări corporale însă rănit grav a fost bărbatul de 62 de ani, din Târgu-Jiu, care a condus regulamentar Dacia Papuc, autoturismul fiind făcut zob.Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a circumstanţelor în care s-a produs acest eveniment rutier. Târgujianul de 36 de ani este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.
sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Noiembrie 2009, 18:37:22
Răspuns #504

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Târgu-Jiu: Bătrân ucis într-un accident rutier

    * MarÅ£i 24 nov 2009
Până la această oră s-au produs patru accidente rutiere grave, pe raza judeţului Gorj. Primul accident mortal a avut loc în această dimineaţă, pe DJ 661, pe raza comunei Albeni.

Mihai Florea, un bătrân în vârstă de 83 de ani, din comuna Albeni, a fost accidentat grav de un autoturism condus de o consăteană. Bărbatul a fost transportat de urgenţă la Spitalul din Târgu-CărbuneÅŸti însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaÅ£a. Din primele cercetări efectuate la faÅ£a locului a rezultat faptul că bătrânul a fost lovit în timp ce se deplasa neregulamentar pe partea carosabilă. ÅžoferiÅ£a, în vârstă de 42 de ani, nu se afla sub influenÅ£a băuturilor alcoolice. Verificările continuă pentru stabilirea cu exactitate a cauzelor ÅŸi împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.                                                                                 sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Noiembrie 2009, 19:24:42
Răspuns #505

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
A luat „la ţintă” cu motocicleta maşinile aflate pe o stradă din Deva
    * MarÅ£i 24 nov 2009
Un tânăr din Deva a fost rănit după ce s-a izbit violent cu motocicleta pe care o conducea de o maşină parcată.

Accidentul de circulaţie s-a petrecut aseară, pe Bulevardul Decebal din Deva, în zona Pieţei Arras. Conducătorul motocicletei, în vârstă de 24 de ani, nu a păstrat o distanţă suficientă faţă de maşina care de deplasa în faţa lui şi s-a ciocnit cu aceasta.

Tânărul aflat pe motocicletă s-a dezechilibrat ÅŸi a ricoÅŸat într-un autoturism parcat pe marginea străzii. Paramedicii sosiÅ£i la faÅ£a locului i-au acordat primul ajutor ÅŸi l-au transportat la spital, iar în prezent, deveanul se află în afara oricărui pericol.                                                   sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
24 Noiembrie 2009, 20:07:59
Răspuns #506

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Târgu-Jiu: Maşină făcută zob la Pişteşti
    * MarÅ£i 24 nov 2009
Şoferul unui autoturism Volkswagen a intrat în plin într-o maşină Dacia Papuc, aflată în faţa sa. Chiar dacă a circulat regulamentar, şoferul de la volanul Daciei a fost rănit grav, fiind transportat de urgenţă la Spitalul din Târgu-Jiu. Accidentul rutier s-a produs pe DN 67, pe raza localităţii Pişteştii din Deal, în jurul orei 16.00.

Viteza şi graba au făcut din nou victime pe şoselele din Gorj. Un bărbat de 36 de ani, aflat la volanul unui autoturism Volkswagen, încărcat cu miere şi ciuperci, a intrat în depăşirea unei Dacii Papuc însa nu a reuşit să revina la timp pe banda lui de mers şi a intrat în plin în maşina din faţa sa, fiind determinat să recurgă la această manevră din cauza faptului că din sens opus venea un alt autoturism. Accidentul a avut loc pe DN 67, pe raza localităţii Pişteştii din Deal. Ambii şoferi au fost transportaţi la spital cu vătămări corporale însă rănit grav a fost bărbatul de 62 de ani, din Târgu-Jiu, care a condus regulamentar Dacia Papuc, autoturismul fiind făcut zob.Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a circumstanţelor în care s-a produs acest eveniment rutier. Târgujianul de 36 de ani este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.
sursa www.adevarul.ro
Târgu-Jiu: Incredibil! Cu ochii după două maşini lovite, un tânăr a intrat cu mopedul în autoturismul din faţa sa
    * MarÅ£i 24 nov 2009
Curios să vadă autoturismul Dacia Papuc, făcut zob în urma unui accident rutier, un tânăr de 19 ani a intrat cu motoscuterul într-o altă Dacie, din faţa sa. Tamponarea s-a produs în timp ce poliţiştii rutieri efectuau cercetări în cazul accidentului de pe DN 67, pe raza localităţii Pişteşti, în urma căruia un bărbat de 62 de ani a ajuns la spital cu răni grave.

Åžoferul Daciei 1310 circula regulamentar în trafic iar la un moment dat a redus viteza întrucât polliÅ£iÅŸtii efectuau măsurători la accidentul de la PiÅŸteÅŸtii din Deal. Manevra l-a luat prin surprindere pe un mopedist care s-a oprit cu motoscuterul direct în maÅŸina din faÅ£a sa. "A venit cu viteză de pe coasta de la PiÅŸteÅŸti ÅŸi se uita la maÅŸinile implicate în accident. Eu eram staÅ£ionat. Totul s-a petrecut pe banda alăturată", a declarat Ionel Petrea, unul dintre ÅŸoferii care au văzut această tamponare. Din  fericire, tânărul de 19 ani a scăpat doar cu o sperietură zdravănă, cu toate că s-a răsturnat pe carosabil. Nu a scăpat însă ÅŸi de amendă întrucât poliÅ£iÅŸtii erau deja la faÅ£a locului. Dacia 1310 a fost avariată uÅŸor.                                              sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
25 Noiembrie 2009, 19:38:27
Răspuns #507

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Manţog este vinovat de accidentul produs, în urma căruia a murit un om

    * MarÅ£i 24 nov 2009
Lui Ionel Manţog i s-a întocmit dosar penal, pentru vătămare corporală din culpă, urmând ca, după necropsia bărbatului, să se stabilească dacă acesta a decedat din cauza infarctului sau din cauza accidentului.

Conform primelor cercetări, Ionel ManÅ£og s-a angajat într-o depăşire neregulamentară, având viteză mare. BMW-ul condus de către directorul economic al Complexului Energetic Turceni a intrat într-o ambulanţă care avea semnalele luminoase aprinse. „Din primele cercetări efectuate la faÅ£a locului se pare că acest eveniment s-a produs din cauza unei depăşiri neregulamentare, conducătorul auto s-a angajat într-o depăşire ÅŸi a intrat în coloziune cu acea amulanţă care venea către Târgu-Jiu, cu semnalele luminoase in funcÅ£iune. ÃŽn urma acestui eveniment  rutier  au rezultat 4 răniÅ£i ÅŸi o persoană decedată. S-a procedat la testarea celor doi conducători auto cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Colegii mei continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care a avut loc evenimentul rutier ÅŸi cauzele producerii lui”, spune purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Ionel ManÅ£og.La faÅ£a locului a venit ÅŸi un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu-Jiu pentru a efectua primele cercetări.
„Pocni ambulanţa şi o ridică de un metru“

O bătrână, în vârstă de 76 de ani, din comuna Câlnic, a văzut întreaga scenă a accidentului rutier în care a fost implicat Ionel Manţog. „Cel cu maşina mică zbura pe drum. M-am speriat îngrozitor. Când ajunse în dreptul salvării, o pocni şi o ridică de un metru în sus, după care se rostogoli în şanţ. Să-mi vină rău când am văzut ce se întâmplă. Să-mi vină rău în mijlocul curţii. Am sărit cu lumânările că am crezut că sunt morţi toţi. Strigai la oameni: «Săriţi că murir㻓, a spus Angela Draica, de 67 de ani, singurul martor al accidentului rutier.
sursa www.adevarul.ro
Asistentul rănit grav în accidentul provocat de Ionel Manţog are şanse minime să trăiască

Rudele asistentului, rănit grav în urma evenimentului rutier produs ieri în comuna Câlnic, au anunÅ£at că starea de sănătate a acestuia s-a înrăutăţit. Jeana Prejbeanu, ÅŸefa Serviciului de Ambulanţă Gorj, a plecat în această seară spre Spitalul Floreasca din capitală, acolo unde este internat Dumitru Vâlceanu, de 34 de ani.  Prejbeanu a declarat că asistentul medical este internat la SecÅ£ia Terapie Intensivă, în stare foarte gravă. „Nu se ÅŸtie dacă are ÅŸanse să supravieÅ£uiască. Am plecat la BucureÅŸti cu două ambulanÅ£e cu pacienÅ£i, cu această ocazie voi sta de vorbă cu medicul care se ocupă de asistent , să văd dacă are nevoie de sânge sau de altceva. Dacă se va întâmpla ceva rău, noi vom fi alături de familie“. ÃŽn ambulanÅ£a în care a intrat autoturismul condus de ManÅ£og au mai fost patru persoane, printre care un pacient ce suferise înainte un infarct. Acesta din urmă a decedat.
sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
25 Noiembrie 2009, 22:46:25
Răspuns #508

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 26 noiembrie 2009

Judeţul Mehedinţi:
• DN 6- Drobeta-Turnu Severin – Şimian -Ghelmegioaia – Prunişor -Faţa Cremenii – Tâmna – Strehaia - Lunca Banului – Butoieşti;
• DN 57- Orşova.
RADARE
Judeţul Sălaj:
• DN 1C(E58) Perii Vadului – Ileanda – Dăbâceni – Glod - Bârsău-Mare – Gâlgău – Căpâlna;
• DN 1F(E81) Sâncraiu Almaşului – Sutor – Zimbor – Sânmihaiu Almaşului – Poarta Sălajului – Românaşi – Borla – Sălăjeni – Sărmăşag – Bobota;
• Zalău.
RADARE
Judeţul Giurgiu:
• DN 5 Remuş – Daia – Uzunu – Adunaţii Copăceni;
• DN 6 Mihăileşti - Stâlpu;
• Municipiul Giurgiu – Şoseaua Bucureşti.
RADARE
Judeţul Vrancea:
• DN 2 Urecheşti – Popeşti – Dumbrăveni – Obrejiţa – Slobozia Bradului – Goleşti – centura Focşani – Bizigheşti – Garoafa – Haret – Călimăneşti – Pufeşti – Domneşti;
• DN 2L Panciu – Străoane.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
25 Noiembrie 2009 19:08

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. au fost înregistrate în cursul zilei de 24 noiembrie 2009:
• Accidente – 30;
• Morţi – 4 în judeţele Buzău, Călăraşi, Dâmboviţa, Gorj(3), Olt şi Bucureşti;
• Răniţi grav – 22.
Vinovăţie:
• 22 situaţii- conducătorii auto;
• 8 situaţii- pietonii.
Principalele cauze generatoare:
• viteza neadaptată;
conducerea imprudentă;
• traversarea neregulamentară.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
28 Noiembrie 2009, 20:50:51
Răspuns #509

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 29 noiembrie 2009

Judeţul Sălaj:
• DN1C(E58) Perii Vadului – Ileanda – Dăbâceni – Glod - Bârsău-Mare – Gâlgău - Căpâlna
• DN1F(E81) Sâncraiu Almaşului – Sutor – Zimbor – Sânmihaiu Almaşului – Poarta Sălajului – Românaşi – Borla – Sălăjeni – Sărmăşag – Bobota
RADARE
Judeţul Vaslui:
• DN24 Satu Nou – Văleni – Soleşti – Codăieşti - Munteni de Jos – Băcăoani - Crasna
• DN15D-DN2F Ştefan cel Mare – Vultureşti – Laza - Ivăneşti
• DE 581 Bârlad – Bădeana – Tutova – Zorleni - Costeşti
• DE581-DN28 Huşi – Râşeşti – Albiţa - Drânceni
• DN24A Stănileşti - Lunca Banului – Berezeni – Bârlad – Zorleni – Popeni
RADARE
Judeţul Tulcea:
• DN22 (E 87) Tulcea – Baia – Isaccea
• DN22A Tulcea – Topolog
RADARE
Judeţul Olt:
• E574 Coloneşti – Jitaru - Găneasa
• DN64 Brâncoveni – Piatra-Olt – Găneasa - Dobrosloveni
• DN54 Vişina – Gârcov

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
28 Noiembrie 2009 18:45

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. s-au înregistrat în cursul zilei de 27 noiembrie 2009 un număr de 37 accidente rutiere grave, în urma cărora au rezultat 7 morti iar 33 de persoane au fost grav rănite.
Repartizarea accidentelor, din care au rezultat morţi, pe judeţe se prezintă astfel:
• Suceva – 1 mort,
• Mureş – 1 mort,
• Argeş – 2 morţi,
• Brăila – 1 mort,
• Călăraşi – 1 mort,
• Bucureşti – 1 mort.
Principalele cauze generatoare:
• traversarea neregulamentară;
• neadaptarea vitezei la condiţiile de drum,
• consumul de alcool.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
29 Noiembrie 2009, 17:37:00
Răspuns #510

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Slobozia: Doi morţi şi şase răniţi, dintre care doi grav, într-un accident pe DN2
29 Noiembrie 2009 12:27

Două persoane au murit şi alte şase au fost rănite, dintre care două grav, într-un accident petrecut, duminică, la Urziceni, pe DN2, în urma unui carambol în care au fost implicate trei autoturisme, după ce una din maşini a intrat pe contrasens, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Judeţean de Poliţie Ialomiţa, un autoturism Opel înmatriculat în judeţul Vrancea, în care se aflau două persoane, a intrat pe contrasens şi s-a lovit frontal cu un autoturism Skoda cu număr de Vrancea, în care erau două persoane.
În urma impactului, autoturismele au lovit o a treia maşină, o Dacia Logan, în care se aflau patru persoane din Bucureşti.
Cele două persoane care se aflau în autoturismul Opel au fost preluate de o ambulanţă, însă au murit la spital.
Celelalte şase persoane implicate în accident au suferit vătămări corporale, două dintre ele fiind rănite mai grav şi fiind transportate la Spitalul Floreasca din Capitală pentru investigaţii medicale suplimentare.
Din primele cercetări, poliţiştii au stabilit că accidentul es-a produs din cauză că şoferul autoturismului Opel a adormit la volan, la faţă locului nefiind găsite urme de frânare. Circulaţia rutieră nu a fost blocată din cauza accidentului.

Sursa: Mediafax
Cu respect si admiratie.
memorat
01 Decembrie 2009, 18:44:29
Răspuns #511

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Constanţa: Doi morţi în urma impactului dintre un taxi şi un Q7
    * MarÅ£i 1 dec 2009
Constanţa
La faţa locului s-au deplasat două ambulanţe SMURD

Două persoane şi-au pierdut viaţa în această dimineaţă, în jurul orei 02.20, într-un accident rutier produs în zona Dacia. Lucrătorii de la Dispeceratul Poliţiei Rutiere spun că tragedia s-a produs din cauza unui taximetrist care nu a respectat regulile de circulaţie elementare.

Ilmi Omer, de 20 de ani, din Constanţa, se afla la volanul taximetrului Fiat Albea, cu numărul de înmatriculare CT 21 JER. În autoturism se mai aflau patru persoane care tocmai urcaseră din faţa clubului Wish, de pe bulevradul Tomis.

Lucrătorii de la dispecerat spun că imediat ce a pus maşina în mişcare, taximetristul a vrut să întoarcă peste linia continuă, nu a acordat prioritate şi a intrat în coliziune cu un autoturism Audi Q7 cu numărul de înmatriculare B 95 YFG, condus de Siapte Marian, de 19 ani, din Constanţa, care se deplasa pe acelaşi sens de mers, pe banda a doua.

ÃŽn urma impactului taximetrul a fost proiectat într-un autoturism Chevrolet Kalos ÅŸi într-un Citroen C5, parcate în apropiere. Taximetristul ÅŸi Florin Claudiu Ieremia (23 de ani), care se afla pe scaunul din dreapta, au decedat, iar celelalte trei persoane, care se aflau pe bancheta din spate, au fost rănite.                                               sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
03 Decembrie 2009, 18:32:44
Răspuns #512

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Viteza şi teribilismul au făcut încă trei victime
La nici o săptămână după ce doi tineri fraÅ£i ÅŸi-au pierdut viaÅ£a într-un groaznic accident rutier la Cistei, luni 30 noiembrie, la 5 minute după miezul nopÅ£ii, alÅ£i patru tineri au trecut razant pe lângă moarte, la Aiud. Mihai S., de 18 ani,din Aiud, în timp ce conducea un autoturism pe strada Gheorghe Doja din Aiud, nu a redus viteza într-o curbă în condiÅ£ii de ceaţă densă, pierzând controlul autoturismului. Autoturismul scăpat de sub control a părăsit partea carosabilă ÅŸi s-a izbit de un stâlp de beton al unei case. ÃŽn urma accidentului, conducătorul auto a suferit o fractură la treimea medie a femurului drept, fiind transportat la Spitalul JudeÅ£ean Alba. Tudor S., de 32 ani, din Aiud, pasager în autoturism, a fost    transportat la Spitalul JudeÅ£ean Alba, unde i s-a stabilit diagnosticul de fractură coapsă dreaptă iar Åžtefan M., de 18 ani, din Aiud, pasager în autoturism, la Spitalul Municipal Aiud, a fost diagnosticat cu TCC acut închis, hemoragie intracraniană, stare de comă, fiind transportat la Spitalul Neuro-Chirurgie Cluj Napoca. Lucian B., de 22 ani, domiciliat în Aiud, alt pasager în autoturism, a fost diagnosticat cu traumatism la umărul drept, rămânând sub supraveghere la Spitalul Municipal Aiud.
Conducătorului auto, Mihai S. i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei. ÃŽn cauză, poliÅ£iÅŸtii continuă cercetările, în vederea identificării tuturor cauzelor producerii evenimentului rutier.             sursa www.ziarulunirea.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
05 Decembrie 2009, 04:24:35
Răspuns #513

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!

RADARE – sâmbătă, 5 decembrie 2009
RADARE
Judeţul Timiş:
• DN 6 Timişoara – Remetea – Biled – Şandra – Lovrin – Lugoj – Belinţ – Sânnicolau Mare - Cenad;
• DN 58A Lugoj – Caraş-Severin;
• DN 59 Timişoara – Şag – Jebel – Voiteg – Deta – Moraviţa – Comloşu Mare;
• DN 69 Timişoara – Orţişoara.
RADARE
Judeţul Iaşi:
• DN 2 Soci;
• DN 24 Schitu Duca;
• DN 28 Costuleni;
• DN 28B Cepleniţa, Scobinţi;
• DE 583 Sîrca, Budăi, Războieni, Balş, Miroslava.
RADARE
Judeţul Olt:
• DN 54 Vişina, Vlădila, Gircov;
• DN 64 Grădinari, Pleşoiu, Găneasa, Osica de Sus;
• DE 574 Jitaru, Găneasa, Slătioara.
RADARE
Judeţul Tulcea:
• DN 22 Tulcea - Baia;
• DN 22A Tulcea - Topolog;
• DN 22D Tulcea – Slava Cercheză.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
04 Decembrie 2009 18:53

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. s-au înregist în cursul zilei de 3 decembrie 2009:
• Accidente – 15;
• Morţi – 7, în judeţele: Botoşani, Călăraşi, Iaşi, Ilfov( 3) şi Vrancea;
• Răniţi grav – 12.
Vinovaţi:
• 10 situaţii – conducătorii auto;
• 5 situaţii – pietonii.
Principalele cauze generatoare:
• Traversarea neregulamentară;
• Neasigurarea la schimbarea direcţiei de deplasare;
• Neadaptarea vitezei.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
07 Decembrie 2009, 00:10:48
Răspuns #514

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Două persoane au murit şi alte şapte au fost rănite în accidente rutiere produse în Harghita
06 Decembrie 2009 16:56

 Două persoane au murit ÅŸi alte ÅŸapte au fost rănite, în urma a ÅŸase accidente rutiere produse, în cursul zilei de sâmbătă, în judeÅ£ul Harghita, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Potrivit unei informări transmise, duminică, de Biroul de presă al Poliţiei Judeţene Harghita, şase accidente rutiere au avut loc, în urmă cu o zi, în judeţ, din cauza consumului de alcool şi a neatenţiei.
Astfel, un accident a avut loc pe Drumul European 578, în localitatea Sândominic, după ce un tânăr şofer a vrut să depăşească o căruţă, dar a pierdut controlul volanului şi a derapat, ajungând în şanţ. În urma impactului, un pasager în vârstă de 81 de ani a murit, iar alţi trei ocupanţi ai maşinii au fost răniţi, fiind duşi cu ambulanţa la Spitalul Judeţean din Miercurea Ciuc.
Într-un alt accident, petrecut la Miercurea Ciuc, o femeie care traversa neregulamentar a murit după ce a fost lovită de o autoutilitară.
Alte două accidente cauzate de consumul de alcool s-au soldat cu răniţi.
Astfel, două persoane au fost rănite după ce un tânăr cu o alcoolemie de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat a pierdut controlul volanului, pe DN 12A, în comuna Lunca de Jos, autoturismul intrând într-un gard.
O altă femeie care mergea pe acostamentul DJ 153/C, în comuna Remetea, a ajuns la spital după ce a fost lovită de un autoturism, iar un biciclist din Cristuru Secuiesc a fost accidentat, la intrarea în oraş, de un şofer care a intrat pe contrasens.

Sursa: Mediafax
Cu respect si admiratie.
memorat
07 Decembrie 2009, 23:59:27
Răspuns #515

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 8 decembrie 2009

Judeţul Ialomiţa:
• DN 2 Moviliţa, Ciocârlia;
• DN 2A Ciochina, Slobozia, Giurgeni;
• DN 3B Făcăeni.
RADARE
Judeţul Ilfov:
• DN 1 Săftica;
• DN 2 Afumaţi, Voluntari;
• DN 6 Bragadiru, Buda, Cornetu;
• DN 7 Chitila, kilometrii 19-22.
RADARE
Judeţul Sibiu:
• DN 1 Şelimbăr, Veştem, Cristian, Săcel, Sălişte, Apoldu de Sus, Miercurea Sibiului, Bradu, Avrig, Porumbacu de Jos;
• DN 7 Tălmaciu, Boiţa.
RADARE
Judeţul Botoşani:
• DN 28B Flămânzi - Frumuşica;
• DN 29 Ungureni - Săveni;
• DN 29A Hudeşti – Dorohoi;
• DN 29C Bucecea – Mihăileni.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
07 Decembrie 2009 22:06

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. s-au înregist în cursul zilei de 5 decembrie 2009:
• Accidente – 23;
• Morţi – 7;
• Răniţi grav – 18.
Vinovaţi:
• 13 situaţii – conducători auto;
• 7 situaţii – pietoni;
• 2 situaţii – biciclişti;
. o situaţie – căruţaş.
Principalele cauze generatoare:
• traversarea neregulamentară;
• imprudenţa în conducere;
• viteza excesivă sau neadaptată.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
13 Decembrie 2009, 11:55:24
Răspuns #516

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Constanţa: O maşină SMURD a fost avariată în misiune.
    * Duminică 13 dec 2009
În ambulanţa care se îndrepta ieri spre spital se afla şi un pacient dar atât acesta cât şi echipajul au scăpat nevătămaţi. Evenimentul rutier a fost provocat ieri de şoferul unui autoturism Touareg.

Ambulanţa SMURD a fost avariată ieri la intersecţia din zona Casei de Cultură. Un echipaj SMURD se deplasa cu un pacient spre Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa şi a trecut pe culoarea verde a semaforului.

Un autoturism marca Touareg care a intrat în acelaÅŸi timp în intersecÅ£ie a lovit maÅŸina SMURD care a fost avariată. ÃŽn urma coliziunii au fost înregistrate doar pagube materiale fiind distruse bara de protecÅ£ie, un far ÅŸi aripa stângă. PoliÅ£iÅŸtii spun că evenimentul rutier a fost înregistrat ca tamponare.                                            sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
13 Decembrie 2009, 11:57:06
Răspuns #517

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Zece victime ale unui accident rutier au ajuns astăzi la Spitalul Județean Bihor

    * Duminică 13 dec 2009

Zece persoane au fost rănite în urma unui accident rutier produs în această dimineață în județul Bihor.

Cei zece răniți au ajuns în urmă cu o oră la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Bihor. Viața lor nu este în pericol. "Au mici fracturi la mâini, la picioare, contuzii și plăgi. Li se fac investigații, nu sunt grav răniți", a declarat dr. Florian Bodog, directorul spitalului.

Vom reveni cu amănunte despre circumstanÈ›ele în care s-a produs accidentul.                     sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
14 Decembrie 2009, 11:23:03
Răspuns #518

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Omorâtă de Salvarea în care era fiul ei

    * Duminică 13 dec 2009

Ambulanţa circula cu viteză când a lovit-o pe femeie în plin


Elena Cojocaru (51 de ani), din comuna nemţeană Tarcău, a murit într-un accident stupid, vineri noaptea, călcată chiar de ambulanţa în care se afla fiul său, Cezar (32 de ani).

Seara tragediei a debutat tumultuos pentru familia Elenei Cojocaru: o ceartă izbucnită de pe fondul consumului de alcool. La ora 22.00, fiul femeii, Cezar Mihai Coptură, a sunat la 112 implorând ajutorul poliţiei, deoarece mama sa îl snopea în bătaie. Oamenii legii l-au escortat pe Cezar la secţie, apoi l-au internat la spitalul din Bicaz pentru a-i îngriji vânătăile.

Ajuns la spital, tânărul a devenit violent, iar medicii au hotărât să-ltransfere cu o ambulanţă la spitalul din Piatra Neamţ. În drumul său, maşina Salvării a trecut prin comuna Tarcău, unde aştepta, la o trecere de pietoni, Elena Cojocaru, care voia să urce şi ea la bord.

Femei stătea în mijlocul şoselei şi-i făcea semne să oprească, însă ambulanţa a lovit-o în plin. Şoferul de pe autospecială susţine că a fost orbit în acel moment de farurile unei alte maşini, care venea din sens opus. În momentul impactului, ambulanţa avea semnalele luminoase şi sonore pornite şi circula cu 90 de kilometri la oră.

„Şoferul susţine că, dintr-o dată, a observat prin parbriz, în partea dreaptă, ceva ce semăna cu o stafie. A oprit şi abia atunci a văzut că a accidentat o femeie", a declarat Letiţia Dămoc, şefa Serviciului de Ambulanţă. Şoferul de pe autospecială s-a ales cu dosar penal pentru ucidere din culpă.

„Băiatul ăsta ne-a făcut numai probleme. Era beţiv şi una-două ne ameninţa că-şi taie venele. O făcea pe nebunul. Acum, din cauza lui a murit maică-sa", ne-a spus Nicolae Cojocaru, tatăl vitreg al lui Cezar.


sursa www.adevarul.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
16 Decembrie 2009, 00:01:00
Răspuns #519

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 16 decembrie 2009

Judeţul Mehedinţi:
• DN 6- Drobeta-Turnu Severin – Şimian -Ghelmegioaia – Prunişor -Faţa Cremenii – Tâmna – Strehaia - Lunca Banului – Butoieşti;
• DN 57- Orşova.
RADARE
Judeţul Sălaj:
• DN 1C(E58) Perii Vadului – Ileanda – Dăbâceni – Glod - Bârsău-Mare – Gâlgău – Căpâlna;
• DN 1F(E81) Sâncraiu Almaşului – Sutor – Zimbor – Sânmihaiu Almaşului – Poarta Sălajului – Românaşi – Borla – Sălăjeni – Sărmăşag – Bobota;
• Zalău.
RADARE
Judeţul Olt:
• DE574 Găneasa – Jitaru - Valea Mare;
• DN 64 Grădinari – Pleşoiu – Găneasa – Dobrosloveni;
• DN 54 A Orlea – Grojdibodu;
• Slatina.
RADARE
Judeţul Vrancea:
• DN 2 Urecheşti – Popeşti – Dumbrăveni – Obrejiţa – Slobozia Bradului – Goleşti – centura Focşani – Bizigheşti – Garoafa – Haret – Călimăneşti – Pufeşti – Domneşti;
• DN 2L Panciu – Străoane.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
15 Decembrie 2009 20:14

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. s-au înregist în cursul zilei de 14 decembrie 2009:
• Accidente – 25;
• Morţi – 3;
• Răniţi grav – 28.
Vinovaţi:
• 16 situaţii – conducători auto;
• 9 situaţii – pietoni.
Principalele cauze generatoare:
• traversarea neregulamentară;
• neadaptarea vitezei la condiţiile de drum;
• neacordarea priorităţii pietonilor.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat