28 Martie 2024, 22:54:31

Autor Subiect: Accidente, Incidente in trafic  (Citit de 101036 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

04 Noiembrie 2009, 01:08:39
Răspuns #480

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 04 noiembrie 2009

Judeţul Satu Mare:
• DN19 Satu Mare – Moftin
• DN1F Carei – Urziceni
• DN19A Dorolt
RADARE
Judeţul Dolj:
• DE 574 Pieleşti – Robăneşti
• DE 70 Almăj – Coşoveni - Brădeşti
• DN 54A Călăraşi – Dăbuleni
• DN 55 Malu Mare – Teasc – Rojişte – Sadova - Lişteava
• DN 55A Poiana Mare – Ostroveni - Rast – Gighera
RADARE
Judeţul Harghita:
• DN13A Brădeşti – Odorhei – Praid - Corund
• E578 Valea Strâmbă – Ditrău - Lăzarea – Topliţa – Gălăuţaş – Subcetate- Sărmaş – Tuşnad-Sat – Băile Tuşnad – Ciucsângeorgiu – Ciceu - Dăneşti
RADARE
Judeţul Botoşani:
• DN 28 B Copălău – Flămânzi
• DN 29 D Truşeşti – Ştefăneşti
• DN 29 C Bucecea – Vârfu Câmpului

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
03 Noiembrie 2009 19:22

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. au fost înregistrate în cursul zilei de 02 noiembrie 2009:
• Accidente – 14;
• Morţi – 5 în judeţele Vâlcea(2), Teleorman, Hunedoara şi Prahova;
• Răniţi grav – 12.
Vinovăţie:
• 9 situaţii- conducătorii auto;
• 5 situaţii- pietonii.
Principalele cauze generatoare:
• viteza neadaptată;
• depăşirea neregulamentară;
• traversarea neregulamentară.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 07:35:57
Răspuns #481

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Grav accident rutier pe DN 7, datorat vitezei excesive

05 Noiembrie 2009


Un barbat si-a pierdut viata, iar altul a fost grav ranit, in urma unui accident rutier cauzat de viteza excesiva de deplasare, necorelata cu conditiile de drum si trafic. Dupa cum informeaza purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului Arad, inspector principal Camelia Tuduce, accidentul s-a produs in noaptea de marti spre miercuri, pe drumul national DN 7, Arad - Deva, intre localitatile aradene Odvos si Milova, in autoturism aflandu-se soferul si alti trei pasageri, care se intorceau de la petrecerea unui prieten.

Potrivit sursei citate, intr-o curba periculoasa, soferul a pierdut controlul asupra directiei, a intrat pe contrasens, dupa care s-a rasturnat intr-o rapa adanca de 10 metri, in urma impactului, unul dintre pasageri si-a pierdut viata, iar altul a fost grav ranit, fiind transportat la un spital din Timisoara. Ceilalti doi pasageri au suferit mai multe fracturi si contuzii, insa medicii sustin ca starea lor este stabila.

In urma primelor cercetari efectuate la fata locului, politistii au stabilit ca accidentul s-a produs din cauza vitezei excesive de deplasare, necorelata cu conditiile de drum si trafic. "Barbatul care se afla la volanul masinii va fi cercetat penal pentru ucidere din culpa, cu circumstante agravante daca analizele vor arata ca era baut", a mai adaugat inspectorul principal Camelia Tuduce, purtatorul de cuvant al IPJ Arad.


Sursa: Agerpres
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 07:48:53
Răspuns #482

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Pieton accidentat de un politist

05 Noiembrie 2009
Un barbat de 66 de ani a fost accidentat de autoturismul condus de un politist, miercuri, in localitatea argeseana Merisani, din primele cercetari reiesind ca victima a traversat strada neregulamentar si fara sa se asigure, transmite corespondentul AGERPRES.

Accidentul s-a produs dupa lasarea intunericului, pe DN 7C, in zona unei intersectii cu un drum judetean. Conform primelor concluzii ale anchetei, agentul de politie in varsta de 26 de ani, ajutor de sef de post in comuna Budeasa, circula la volanul autoturismului personal dinspre Pitesti spre Curtea de Arges, cand un localnic a aparut brusc in fata masinii, soferul nereusind sa evite impactul.

In urma accidentului, pietonul a suferit mai multe leziuni, inclusiv o fractura de femur, fiind transportat la Spitalul Judetean de Urgenta din Pitesti. Anchetatorii au stabilit ca agentul de politie nu se afla sub influenta alcoolului, el fiind cercetat pentru vatamare corporala din culpa.


Sursa: Agerpres
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 08:00:59
Răspuns #483

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Accidente grave după prima ninsoare
Prima zăpadă căzută peste Botoşani a însemnat şi accidente grave soldate cu răniţi. Într-un interval de doar câteva ore, echipele de intervenţii au fost solicitate la două evenimente rutiere, dar şi la mai multe ieşiri în decor cauzate de zăpada de pe carosabil.

Primul accident a avut loc la intrarea în localitatea Buda. Constantin A. de 39 de ani, din Flămânzi, şoferul Daciei în care se mai aflau trei persoane luate la ocazie în Poiana, le-a povestit poliţiştilor că a pierdut controlul volanului, după ce a depăşit un microbuz. Când a încercat să revină pe sensul lui de mers, autoturismul a derapat din cauza zăpezii, a intrat în şanţul de pe marginea drumului, după care s-a dat de mai multe ori peste cap. Aflaţi pe bancheta din spate a automobilului, soţii Victoria şi Dumitru C. de 45 şi 48 de ani, şi Claudia P. de 20 de ani, au suferit răni grave, fiind duşi la spital cu două echipaje cu medic ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă. Întrucât Victoria C. avea mai multe leziuni la cap, medicii Unităţii de Primire a Urgenţelor de la Spitalul Judeţean au transferat-o la Clinica de Neurochirurgie Iaşi.

Dacă şoferul a dat vina pe autorităţile care nu au deszăpezit drumul, poliţiştii au stabilit că totul s-a întâmplat din cauza imprudenţei bărbatului de la volan. “Accidentul a fost produs ca urmare a unei depăşiri neregulamentare. Mai multe date vom avea, însă, la finalul anchetei”, a precizat Valerică Ciocan, ajutorul şefului de post din Coşula.

Maşină izbită în copac

La distanţă de câteva minute, alt accident a fost înregistrat pe drumul care duce în comuna Roma. Deşi aflat pe o porţiune de drum în linie dreaptă, Ludwig C. de 61 de ani a pierdut controlul Opel-ului cu care plecase din Botoşani, maşina derapând şi izbindu-se lateral într-un copac. În urma impactului soţia şoferului, Anica C., de 59 de ani, aflată în dreapta şoferului, a rămas prinsă între fiarele maşinii, pentru eliberarea acesteia fiind necesară intervenţia un echipaj al Staţiei de Intervenţie pentru Asistenţă Medicală de Urgenţă şi Descarcerare (SIAMUD). “Victima a fost scoasă în câteva minute, echipajul SIAMUD acordându-i şi primul ajutor”, a declarat Dorina Lupu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă.

Femeia a fost preluată apoi de echipajul Ambulanţei. “Am dus la Spitalul Judeţean şi apoi la Iaşi o pacientă cu un traumatism de coloană cervicală, traumatism cranio-facial acut deschis, traumatism de membru superior drept faţă dorsală mână şi un traumatism hemitorace drept posterior”, a precizat Constantin Andone, medic în cadrul SJA. La spital la Iaşi a ajuns şi şoferul maşinii implicate în accident, acesta urmând să fie de asemenea testat de medici.

 sursa www2.monitorulbt.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 08:13:55
Răspuns #484

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Un preot a fost dus în stare gravă la spital, după ce s-a rostogolit pe câmp cu maşina 200 de metri
05 Noiembrie 2009 22:27

 Un preot de 48 de ani, din localitatea dâmboviÅ£eană MărceÅŸti, a fost dus în stare gravă la Spitalul JudeÅ£ean de Urgenţă din TârgoviÅŸte, după ce, aflat la volanul autoturismului personal, a pierdut controlul volanului, iar maÅŸina a lovit un stâlp de telegraf ÅŸi s-a rostogolit pe câmp 200 de metri.
Potrivit reprezentanţilor IPJ Dâmboviţa, în maşină se mai aflau doi bărbaţi de 25 şi 33 de ani, însă aceştia au scăpat cu răni minore, care nu au necestitat internarea, transmite corespondentul MEDIAFAX.
"Accidentul a avut loc pe DJ 711 între localităţile Dobra şi Bilciuresti. Preotul din Mărceşti a pierdut controlul volanului şi a intrat direct într-un stâlp de telegraf pe care l-a făcut bucăţi, iar maşina a ajuns direct pe câmp, unde s-a răsturnat de câteva ori pe o distanţă de aproximativ 200 de metri. Accidentul a fost provocat de neadaptarea vitezei la condiţiile de drum, iar în cauză s-a întocmit dosar penal", a declarat inspectorul Laurenţiu Raduna, de la Poliţia Rutieră Dâmboviţa.
Răniţii au fost transportaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgovişte pentru îngrijiri medicale, iar ambii pasageri, fraţi, care au suferit contuzii minore nu au necesitat internarea.
"Am găsit trei victime, două cu contuzii minore, una cu un traumatism cranio-cerebral şi mai multe fracturi. Este stabil, în afara oricărui pericol, dar are nevoie de îngrijiri medicale în spital, unde va rămâne internat în continuare", a declarat dr Sorin Joita, medic la Serviciul de Ambulanţă Dâmboviţa.
Poliţiştii urmează să stabilească dacă şoferul, Nicolae Stănescu, preot la Parohia din Mărceşti, a consumat băuturi alcoolice, rănitului fiindu-i recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

Sursa: Mediafax
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 08:14:33
Răspuns #485

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Alba: Maşină de transport valori, implicată într-un accident pe DN 14 B
05 Noiembrie 2009 22:24

 O maÅŸină de transport valori a fost implicată într-un accident de circulaÅ£ie în cursul serii de joi, pe DN 14 B, în apropiere de municipiul Blaj, din cauza nepăstrării unei distanÅ£e corespunzătoare în mers faţă de autoturismul care circula în faÅ£a acesteia.
Accidentul s-a soldat cu pagube materiale, autospeciala fiind avariată în partea din faţă. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Alba, agent Iulia Haţegan, a declarat, pentru AGERPRES, că şoferul autospecialei a fost sancţionat contravenţional de poliţiştii rutieri pentru încălcarea regulilor de circulaţie.
La faţa locului a sosit de urgenţă o altă maşină a firmei în cauză, în care au fost transferate valorile din autospeciala implicată în accident.
Poliţia a demarat o anchetă pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul.
Sursa: Agerpres
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 08:16:50
Răspuns #486

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 06 noiembrie 2009

Judeţul Hunedoara:
• DN 7- Ilia, Tătărăşti, Burjuc, Săcămaş, Zam, Mintia, Veţel, Leşnic, Deva, Sântuhalm, Orăştie;
• DN 76- Brad, Baia de Criş, Târnava de Criş, Luncoiu de Jos, Vălişoara, Fornădia, Căinelul de Jos, Şoimuş, Bejan.
Judeţul Harghita:

• Brădeşti( DN 13A), Odorhei, Praid( DN 13A), Corund( DN 13A);

• Valea Strâmbă,Suseni( DJ 126), Ciumani( DN 13), Gheorgheni;

• Topliţa, Gălăutaş( E 578), Topliţa( DN 15), Subcetate, Sărmaş( E 578);

• Miercurea Ciuc, Sâncrăieni( E 578), Jogodin( E578);
Gheorgheni, Ditrău( E 578), Sâncrăieni( E 578).
RADARE
Judeţul Timiş:
• DN 6- Jena – Chizătău;
• DN 58A- Lugoj;
• DN 59A- Cărpiniş – Jimbolia, Timişoara – Jimbolia;
• DN 59B- Cărpiniş – Cenei;
• DN 59C- Jimbolia – Comloşu Mare – Teremia Mare.
RADARE
Judeţul Sibiu:
• DN 7 Tălmaciu – Boiţa;
• DN 1 Şelimbăr - Veştem - Cristian - Săcel - Sălişte - Apoldu de Sus - Bradu – Avrig;
• DN 14 Brăteiu – Alma - Atel - Târnava - Copşa Mică;
• Sibiu, Mediaş.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
05 Noiembrie 2009 22:10

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. au fost înregistrate în cursul zilei de 4 noiembrie 2009:
• Accidente – 20;
• Morţi – 5 în judeţele Arad, Braşov, Galaţi şi Bucureşti(2);
• Răniţi grav – 17.
Vinovăţie:
• 14 situaţii- conducătorii auto;
• 6 situaţii- pietonii.
Principalele cauze generatoare:
• viteza neadaptată;
• pătrunderea pe contrasens;
• traversarea neregulamentară.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
06 Noiembrie 2009, 21:32:34
Răspuns #487

zofei.2006

  • Vizitator
Carnagiu provocat de un ÅŸofer de microbuz

Cinci oameni au murit joi într-un accident petrecut în judeţul Constanţa

Microbuzele de pe şoselele României şi-au luat ieri din nou tributul. Cinci oameni au murit după ce vehiculul în care se aflau s-a lovit frontal cu un TIR, în dreptul localităţii constănţene Piatra.

Un microbuz cu pasageri s-a ciocnit cu un TIR în jurul orei 12.00, în zona satului constănţean Piatra, situat între Ovidiu şi Tariverde, la 93 de km de Tulcea. Microbuzul TL 97 FYA plecase din Constanţa la ora 11.30, cu destinaţia Tulcea.

Supravieţuitorii povestesc că şoferul microbuzului a început să caute nişte acte şi aşa a pierdut controlul volanului.

A intrat pe contrasens, ciocnindu-se lateral de TIR-ul SB 55 UTS aparţinând firmei Universal Transport din Sibiu. Coliziunea a lăsat microbuzul fără partea stângă a caroseriei. Microbuzul s-a oprit pe câmp, iar TIR-ul s-a răsucit pe şosea, blocând-o.

Şoferul TIR-ului, sibianul Ilie Bobiţiu (38 de ani), a scăpat cu viaţă. În stare de şoc, bărbatul a stat tot timpul într-o ambulanţă şi privea în gol vorbind fără noimă şi repetând aceleaşi lucruri.

"Îmi aduc aminte că am văzut că vine spre mine şi am tras spre dreapta şi nu mai ştiu, am intrat în şanţ. L-am văzut că a trecut linia continuă şi vine spre mine, am tras dreapta şi am intrat pe şanţ şi toate săreau pe mine...", îngăima şoferul.

"Am tras o fată care era peste ceilaţi oameni. Nu mai respira, i-am făcut respiraţie gură la gură... şi-a revenit puţin, apoi am mai tras trei persoane care au fost luate la spital... erau unul peste altul, m-am dus la şofer dar mai era doar jumătate din el"
spune Valentin Nicoară, de 27 de ani, din Topolog, unul din supravieţuitori.

http://www.click.ro/actualitate/din_tara/Carnagiu-microbuz-provocat-sofer_0_842315914.html
Plus un filmulet realizat dupa accident : http://www.click.ro/actualitate/din_tara/constanta-piatra-accident_3_842345763.html
memorat
06 Noiembrie 2009, 21:38:11
Răspuns #488

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Carnagiu provocat de un ÅŸofer de microbuz

Cinci oameni au murit joi într-un accident petrecut în judeţul Constanţa

Microbuzele de pe şoselele României şi-au luat ieri din nou tributul. Cinci oameni au murit după ce vehiculul în care se aflau s-a lovit frontal cu un TIR, în dreptul localităţii constănţene Piatra.

Un microbuz cu pasageri s-a ciocnit cu un TIR în jurul orei 12.00, în zona satului constănţean Piatra, situat între Ovidiu şi Tariverde, la 93 de km de Tulcea. Microbuzul TL 97 FYA plecase din Constanţa la ora 11.30, cu destinaţia Tulcea.

Supravieţuitorii povestesc că şoferul microbuzului a început să caute nişte acte şi aşa a pierdut controlul volanului.

A intrat pe contrasens, ciocnindu-se lateral de TIR-ul SB 55 UTS aparţinând firmei Universal Transport din Sibiu. Coliziunea a lăsat microbuzul fără partea stângă a caroseriei. Microbuzul s-a oprit pe câmp, iar TIR-ul s-a răsucit pe şosea, blocând-o.

Şoferul TIR-ului, sibianul Ilie Bobiţiu (38 de ani), a scăpat cu viaţă. În stare de şoc, bărbatul a stat tot timpul într-o ambulanţă şi privea în gol vorbind fără noimă şi repetând aceleaşi lucruri.

"Îmi aduc aminte că am văzut că vine spre mine şi am tras spre dreapta şi nu mai ştiu, am intrat în şanţ. L-am văzut că a trecut linia continuă şi vine spre mine, am tras dreapta şi am intrat pe şanţ şi toate săreau pe mine...", îngăima şoferul.

"Am tras o fată care era peste ceilaţi oameni. Nu mai respira, i-am făcut respiraţie gură la gură... şi-a revenit puţin, apoi am mai tras trei persoane care au fost luate la spital... erau unul peste altul, m-am dus la şofer dar mai era doar jumătate din el"
spune Valentin Nicoară, de 27 de ani, din Topolog, unul din supravieţuitori.

Infioratoare fotografii.

Citez:
Citat
m-am dus la şofer dar mai era doar jumătate din el
Au mai ramas doar picioarele din acesta. No Comment.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Noiembrie 2009, 22:55:54
Răspuns #489

CRAZY BOY

  • Vizitator
Mare lucru. Mie nu mi-se par asa terifiante. 8) ;D
memorat
07 Noiembrie 2009, 09:48:58
Răspuns #490

V3nt0R

  • Vizitator
Si cu toate astea, nu cred ca ai fi vrut sa fii de fata si sa vezi acele victime(defapt, ce a mai ramas din ele  :'( )

Mie unul deja mi'i scarba rau de soferii astia care habar nu au sa tina volanul in mana... nu ca ar stii sa tina altceva, dar ma rog, din cauza lor mor oameni... si asta nu e bine.
memorat
07 Noiembrie 2009, 16:44:46
Răspuns #491

CRAZY BOY

  • Vizitator
Crede-ma ca am vazut asemenea accidente.
Oricum ai mare dreptate.Sunt multi soferi cu "carnet de Arges".
memorat
09 Noiembrie 2009, 16:41:09
Răspuns #492

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
De vina nu sunt ei, ci mai degraba cei care le dau carnetul de sofer.Politia inchide ochii la prea multe neregului care se intampla in trafic, si ce este mai grav, mor oameni nevinovati.
Cu respect si admiratie.
memorat
20 Noiembrie 2009, 23:16:45
Răspuns #493

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 21 noiembrie 2009

Judeţul Arad:
• DN7 Săvârşin – Petriş – Vărădia – Bârzava – Lipova – Păuliş – Conop;
• DN79-DN79A Zerind – Socodor – Pilu;
• Arad.
RADARE
Judeţul Bihor:
• DN 1 Borod, Oşorhei;
• DN 19 Diosig;
• DN 19E Chişlaz, Sălard;
• DN 76 Pocola, Ceica;
• DN 79 Nojorid, Gepiu.
RADARE
Judeţul Suceava:
• DN 2 Fălticeni - Suceava;
• DN 2H Iacobeşti - Rădăuţi;
• DN 17 Vatra Dornei – Câmpulung Moldovenesc – Gura Humorului.
RADARE
Judeţul Tulcea:
• DN22 (E 87) Tulcea – Baia – Isaccea;
• DN22A Tulcea – Topolog;
• Tulcea.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
20 Noiembrie 2009 19:41

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. au fost înregistrate în cursul zilei de 19 noiembrie 2009:
• Accidente – 22;
• Morţi – 6 în judeţele Bihor, Constanţa, Neamţ, Sibiu şi Iaşi;
• Răniţi grav – 19.
Vinovăţie:
• 15 situaţii- conducătorii auto;
• 7 situaţii- pietonii.
Principalele cauze generatoare:
• viteza neadaptată;
• conducerea imprudentă;
• traversarea neregulamentară.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Noiembrie 2009, 20:25:38
Răspuns #494

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Doua persoane ranite intr-un accident pe DN 7
21 Noiembrie 2009

Doua persoane, una dintre ele fiind o femeie insarcinata, au fost ranite intr-un accident produs, in cursul serii de vineri, pe DN 7 (DE 68), in apropiere de limita dintre judetele Alba si Hunedoara, dupa ce autoturismul in care se aflau a iesit in decor. In urma accidentului, traficul a fost blocat pe un sens de mers, circulatia desfasurandu-se alternativ pe un singur fir.
Potrivit dispeceratului Inspectoratului de Politie al Judetului Alba, cele doua persoane, conducatorul auto si pasagera de pe scaunul dreapta fata, au fost ranite, fiind transportate la cel mai apropiat spital, respectiv la cel din orasul Orastie, judetul Hunedoara. Din primele informatii, se pare ca autoturismul a iesit in decor dupa ce soferul masinii ar fi pierdut, deocamdata din motive necunoscute, controlul volanului. Politia a demarat o ancheta pentru stabilirea imprejurarilor exacte in care a avut loc accidentul.


Sursa: Agerpres
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Noiembrie 2009, 20:31:18
Răspuns #495

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Åžofer nevinovat decedat pe DN1

Dimineaţa zilei de ieri a fost una tragică pentru un tânăr şofer din Oşorhei, care şi-a pierdut viaţa în urma unui accident rutier produs pe DN 1 în afara localităţii Aleşd. În urma accidentului, circulaţia a fost blocată timp de aproximativ o oră pe ambele sensuri.


Un şofer în vârstă de 69 de ani, din Aleşd, în timp ce conducea o autospecială a serviciului de salubrizare, nu a respectat semnificaţia indicatorului rutier şi a marcajului care interzice virajul la stânga, a încălcat linia continuă şi a efectuat un viraj la stânga. Astfel, a acroşat cu partea stânga faţă un autoturism marca BMW înmatriculat în Germania, condus regulamentar de un tânăr de 30 de ani. În urma impactului, autoturismul a fost proiectat în afara părţii carosabile, răsturnându-se, astfel că pentru doi dintre cei trei pasageri a fost necesară intervenţia echipei de descarcerare pentru a putea fi salvaţi. La locul intervenţiei s-au deplasat echipajul Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare Oradea, echipa de paramedici din cadrul Staţiei Aleşd, echipajul de descarcerare şi un echipaj al Serviciului de Ambulanţă. Deşi au fost efectuate manevre de resuscitare, şoferul autovehiculului nu a mai putut fi salvat, medicul constatând decesul acestuia. Totodată, unul dintre pasageri a suferit un traumatism cranio-cerebral, fiind transportat la Unitatea de Primire Urgenţe pentru investigaţii. Conducătorul autoutilitarei a fost testat cu aparatul etilo-test, rezultând o concentraţie alcoolică de 0,35 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acestuia i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

 sursa www.crisana.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Noiembrie 2009, 20:36:24
Răspuns #496

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Accident rutier cauzat de neacordarea priorităţii
Data: 21.11.2009
În cursul zilei de joi, 19 noiembrie, în jurul orelor 00.30, Nicoleta B., de 20 de ani, din comuna Chiscani, în timp ce conducea autoturismul proprietate pesonală, pe strada Griviţa, la intersecţie cu strada 1 Decembrie 1918, nu a respectat semnificaţia indicatorului “Cedează trecerea!”, şi-a continuat deplasarea şi a intrat în coliziune cu autoturismul condus de brăileanul Sebastian B., de 20 de ani.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a lui Leonard H., de 18 ani, din Brăila, pasager în prima maşină, acesta fiind transportat şi internat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Brăila pentru îngrijiri medicale.
Ambii ÅŸoferi au fost testaÅ£i cu aparatul alcooltest, rezultatele fiind negative, în cauză întocmindu-se dosar de cercetare penală.                                                sursa www.arcasu.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Noiembrie 2009, 20:47:38
Răspuns #497

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 22 noiembrie 2009

(amplasarea aparatelor radar în funcţie de situaţia operativă, condiţiile meteo-rutiere ori alte cazuri de forţă majoră)
RADARE
Judeţul Argeş:
• DN73C Berevoieşti
• DN7C Băiculeşti – Corbeni – Arefu; Cepari
• DN65A Podu Broşteni – Buzoeşti – Ungheni – Albota
• DN73 Stâlpeni – Valea Mare-Pravăţ – Dâmbovicioara – Mărăcineni DN7 Ştefăneşti – Leordeni – Bascov - Morăreşti
• DJ702 Bogaţi
• Piteşti
RADARE
Judeţul Prahova:
• DN 1 Băicoi – Bărcăneşti – Potigrafu, km 75, 92,94
• DN1A Vălenii de Munte – Măgurele
• DN1B Valea Călugărească – Loloiasca – Bucov
• Ploieşti
RADARE
Judeţul Satu Mare:
• DN19 Satu Mare – Petreşti – Pişcolt – Moftin – Carei
• DN19F Carei – Urziceni
• DN19A Dorolt
• Satu Mare, Carei
RADARE
Judeţul Iaşi:
• DE583 Leţcani – Budăi – Sârca – Bălţaţi – Strunga - Războieni
• DN28 Gorban - Mirceşti, km 129+200
• DN28B Cepleniţa – Cotnari
• DJ208K Cristeşti
• Iaşi

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
21 Noiembrie 2009 20:07

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. s-au înregist în cursul zilei de 21 noiembrie 2009:
• Accidente – 30;
• Morţi –9;
• Răniţi grav – 27.
Vinovaţi:
• 19 situaţii – conducători auto;
• 7 situaţii – pietoni;
• 2 situaţii – biciclişti;
• 2 situaţii – căruţaşi.
Principalele cauze generatoare:
• traversarea neregulamentară;
• neasigurarea la schimbarea direcţiei de mers;
• neadaptarea vitezei la condiţiile de drum;
• neacordarea priorităţii vehiculelor.

Sursa: Centrul Info Trafic
Cu respect si admiratie.
memorat
22 Noiembrie 2009, 22:24:08
Răspuns #498

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
RADARE 23 noiembrie 2009

Judeţul Călăraşi:
• DN 31- Ciocăneşti, Dorobanţu, Chiselet, Mănăstirea;
• DN 21- A2-municipiul Călăraşi, Ştefan Vodă, Dragalina;
• Şoseaua Chiciu-DN 3B;
• DN 3B- Modelu, Borcea, Jegălia, Roşeţi, Dichiseni;
• DN 3- Vişini, Lupşanu, Lehliu Gară, Cuza Vodă;
• DN 4- Şoldanu, Budeşti, Negoieşti, Frumuşani.
RADARE
Judeţul Botoşani:
• DN 28B Copălău – Frumuşica;
• DN 29 Vlădeni – Huţani;
• DN 29B Brăeşti – Văculeşti;
• DN 29C Bucecea – Vârfu Câmpului.
RADARE
Judeţul Gorj:
• DN 66- Târgu Jiu - Ţânţăreni;
• DN 67- Motru – Roşiuţa; Târgu Jiu – Motru; Târgu Jiu – Polovragi; Târgu Jiu – Ţânţăreni;
• DN 79- Târgu Jiu – Bumbeşti Jiu.
RADARE
Judeţul Mureş:
• DN 13( E60)- Acăţari, Bălăuşeri, Chendu, Găieşti, Ţigmandru, Văleni, Vânători, Saschiz, Nadeş, Albeşti;
• DN 14- Daneş;
• DN 15( E 60)- Cipău, Ogra, Ungheni, Sânpaul;
• DN 15( E 578)- Reghin – Deda;
• DN 13 A- Călimăneşti, Viforoasa, Trei Sate, Fântânele.

Sursa: Centrul Info Trafic

SITUAÅ¢IA ACCIDENTELOR RUTIERE GRAVE
22 Noiembrie 2009 18:12

La dispeceratul Centrului Operaţional din I.G.P.R. au fost înregistrate în cursul zilei de 21 noiembrie 2009:
• Accidente – 19;
• Morţi – 4 în judeţele Olt, Timiş(2) şi Argeş;
• Răniţi grav – 17.
Vinovăţie:
• 13 situaţii- conducătorii auto;
• 5 situaţii- pietonii;
• 1 situaţie- biciclist.
Principalele cauze generatoare:
• pătrunderea pe contrasens;
• conducerea imprudentă;
• traversarea neregulamentară.

Sursa: Centrul Info Trafic

Cu respect si admiratie.
memorat
23 Noiembrie 2009, 19:13:02
Răspuns #499

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Un mort şi trei răniţi grav pe şoselele judeţului
Sâmbătă, 21 noiembrie, la ora 17.51, pe DC 205, în afara localităţii Ohaba, un bărbat de 50 de ani şi-a pierdut viaţa după ce a fost izbit puternic de o maşină. Victima, Ioan S., se deplasa pe partea dreaptă a şoselei şi, din cauza ceţii foarte dense, nu a fost observat de Ana P., de 45 de ani, din Alba Iulia, care se deplasa cu autoturismul personal. În urma accidentului, Ioan S. a decedat pe loc.
Vineri, 20 noiembrie, pe D.J.107, în afara localităţii Blaj, s-a produs un accident rutier în care un bărbat de 31 de ani din Cergău a fost grav rănit. Conducând autoturismul personal, Vasile T., de 25 ani, din Cugir, a încercat să depăşească o căruţă, în zonă interzisă, pe o porÅ£iune de drum în rampă ÅŸi în curbă la dreapta, ciocnindu-se de autoturismul condus din sens opus de N.P., de 31 ani, din comuna Cergău. ÃŽn urma accidentului, N.P. a suferit o fractură de stern cu deplasare iar Vasile T. a suferit leziuni corporale uÅŸoare. Ambii conducători auto au fost conduÅŸi la Spitalul Municipal Blaj în vederea recoltării probelor    biologice iar Vasile T. este cercetat sub aspectul savârÅŸirii infracÅ£iunii de "vătămare corporală din culpă".
Tot vineri, 20 noiembrie 2009, la ora 19.55, pe DN 7 în afara localităţii Åžibot, s-a produs un accident rutier în care un conducător auto din Bacău ÅŸi soÅ£ia sa însărcinată au fost răniÅ£i. Conducând un autotractor, Ioan M., din municipiul Arad, a încercat să depăşească un TIR în timp ce din sens opus circula autoturismul marca VW, condus de Mihai G.,de 33 ani, din Bacău. ÃŽnercând să evite impactul frontal cu autotractorul, ÅŸoferul autoturismului VW a frânat brusc, ieÅŸind în afara părÅ£ii carosabile, respectiv în ÅŸanÅ£ul din dreapta a sensului său de deplasare. ÃŽn urma accidentului, soÅ£ia ÅŸoferului, Marinica G., de 23 ani, din Bacău, a suferit "un traumatism toracic, contuzie lombară dreaptă, plăgi escoriate mâna dreaptă", iar conducătorul autoturismului, Mihai G., a suferit "un traumatism cranio cerebral acut deschis, plagă contuză parietală dreapta, traumatism radiocorp stanga".             sursa www.ziarulunirea.ro
Cu respect si admiratie.
memorat