28 Martie 2024, 18:55:52

Autor Subiect: Accidente, Incidente in trafic  (Citit de 101011 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

09 Aprilie 2009, 02:09:31

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Aici voi incerca sa postez Stiri preluate din presa scrisa din toata tara in legatura cu Accidentele petrecute in trafic,soferi bauti la volan,viteza s.s.a.m.d.Scopul acestui subiect este sensibilizarea tuturor participantilor la trafic si pentru preintampinarea de producerea de accidente atat cat este posibil
Cu respect si admiratie.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

09 Aprilie 2009, 02:11:19
Răspuns #1

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Vitezoman sactionat de politisti pentru ca conducea cu 103 km/h prin oras

Pentru impunerea disciplinei stradale, duminica si luni, atit pe timp de zi cit şi in timpul nopţii, pe raza municipiului Botoşani au fost organizate şi desfăşurate acţiuni in cadrul cărora au fost constatate şi aplicate 197 de sancţiuni contravenţionale pentru incălcarea normelor care reglementează circulaţia pe drumurile publice. Pentru depăşirea vitezei legale au fost sancţionaţi 40 de coducători auto, 49 de sancţiuni fiind aplicate pentru neportul centurii de siguranţă, 10 sancţiuni au fost aplicate pietonilor, 31 mopediştilor şi bicicliştilor, iar restul sancţiunilor au fost aplicate pentru alte abateri la regimul circulaţiei. Au fost reţinute un număr de 10 permise de conducere, din care 1 pentru depăşirea vitezei regulamentare, 2 pentru consum de alcool, 3 pentru depăşiri neregulamentare, 2 pentru neacordarea priorităţii pietonilor in drept şi 2 pentru circulaţie pe contrasens. De asemenea, au fost constate un număr de 6 infracţiuni la regimul circulaţiei. In cadrul acţiunilor a fost identificat in trafic conducătorul auto P. IONUŢ, din municipiul Botoşani, in timp ce circula prin localitate cu viteza de 103 km/h, fiind dispusă sancţionarea contravenţională şi reţinerea permisului de conducere pentru o perioadă de 90 zile.


Autor: BotosaniNews.ro,
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 02:13:02
Răspuns #2

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Teribilism la volan: Motoare turate la maxim si deplasari pe contrasens

Combaterea cu fermitate a conduitei necivilizate şi ilegale in trafic a unor conducători auto care prin comportamentul lor tulbură ordinea şi liniştea cetăţenilor municipiului Botoşani precum şi a celorlalţi participanţi la trafic se află permanent in atenţia poliţiştilor botoşăneni, se precizeaza intr-un comunicat al Inspectoratului de Politie Judetean. Astfel, vineri seara, in jurul orelor 19.30, la intersecţia străzii Cuza Vodă cu strada Marchian din municipiul Botoşani, patru conducători auto aflaţi la volanul unor autoturisme, au tulburat liniştea locatarilor din zonă prin turarea motoarelor in timpul efectuării unor manevre de intoarceri neregulamentare şi deplasare pe contrasens. Totodată, ca urmarea comportamentului acestor conducători auto, alţi participanţi la trafic, atit in calitate de pietoni cit şi conducători auto, care se deplasau regulamentar, au fost pentru scurt timp in imposibilitatea de a circula prin zonă. Verificările efectuate de către poliţiştii Biroului de Poliţie Rutieră Botoşani au condus pină in prezent la identificarea şi probarea incălcării normelor rutiere a doi dintre conducătorii auto implicaţi. Astfel a fost identificat conducătorul autoturismului marca VW Golf, A. OVIDIU-FLORENTIN, de 19 ani, din municipiul Botoşani, faţă de care s-a dispus reţinerea permisului de conducere pe o perioadă de 90 zile şi aplicarea unei sancţiuni contravenţionale in valoare de 600 lei. Anterior, la data de 7 ianuarie 2009, aceluiaşi conducător auto i-a mai fost reţinut permisul de conducere pentru cumularea a 16 puncte de penalizare, 7 din cele 8 sancţiuni contravenţionale ce i-au fost aplicate fiind dispuse de către poliţiştii rutieri botoşăneni iar una de către Servicul Poliţiei Rutiere Bihor. Si conducătorului unui autoturism marca BMW, R. MIHAI, de 28 ani, din municipiul Botoşani, i-a fost reţinut permisul de conducere pentru o perioadă de 90 zile fiind sancţionat contravenţional cu amendă in valoare de 600 lei.


Autor: BotosaniNews.ro,
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 09:39:51
Răspuns #3

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Drumul National 1 a fost blocat miercuri noapte pentru mai bine de cinci ore, in zona localitatii Posada, din cauza unui TIR asezat de-a curmezisul pe sosea.
Autotrenul a fost cat pe ce sa alunece intr-o prapastie. Pompierii au reusit insa la timp sa asigure mastodontul de peste 20 de tone.

Martorii spun ca de vina pentru intregul incident a fost soferul TIR-ului, care circula cu viteza foarte mare.

TIR-ul, care nu era incarcat, se indrepta catre Brasov. Intr-o curba insa, in zona localitatii Posada, soferul a pierdut controlul volanului, din cauza vitezei si a intrat pe contrasens. A rupt un parapet de protectie al drumului si s-a oprit cu capul tractor in aer, deasupra prapastiei. Soferul de 23 de ani s-a speriat teribil.

Sute de masini au ramas blocate de o parte si de cealalta a drumului. Politistii au deviat traficul pe mai multe rute ocolitoare, cum ar fi DN 71 Sinaia - Targoviste sau DN 1A Ploiesti - Cheia - Brasov. Numarul masinilor care au incremenit pe sosea a fost insa mare si asa.

Circulatia a fost reluata putin dupa ora 01:00, dupa ce o macara de mare tonaj a dat TIR-ul la o parte din drum.
Sursa Stirile PROTV.
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 09:56:49
Răspuns #4

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
 ARAD - Un taxi cu trei pasageri a ajuns într-un stâlp de iluminat din faţa gării CFR după ce a fost izbit de un Fiat cu numere de Bucureşti. Accidentul a avut loc ieri după-amiază.
Conducătorul Fiat-ului nu a acordat prioritate taxi-uluiConducătorul Fiat-ului nu a acordat prioritate taxi-uluifoto
Şoferul taximetrului venea dinspre Podgoria şi se îndrepta cu trei pasageri spre gară. Cei trei, toţi elevi, plecaseră de la internat şi vroiau să ajungă la gară pentru a lua trenul spre casă. Taxiul în care se aflau aceştia a fost izbit de Fiat în momentul în care a vrut să intre în parcarea gării. Conducătorul Fiat-ului venea dinspre strada Bihorului, nu a acordat prioritate taxi-ului şi l-a izbit puternic, aruncându-l într-un stâlp de iluminat. Din fericire, nimeni nu a fost rănit în urma accidentului însă cei trei elevi din taxi au tras o sperietură pe cinste
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 11:43:08
Răspuns #5

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
O viata a fost spulberata, iar alte trei atarna de un fir dupa un grav accident petrecut in judetul Alba, pe DN 7.
Patru persoane se aflau intr-o masina al carei sofer a facut o manevra riscanta fara sa fie atent.

Doua femei au fost preluate de ambulante in stare grava, iar soferul a fost transportat la Mures cu un elicoper SMURD.

In masina se aflau doua femei si doi barbati. Soferul, un barbat de 50 de ani, nu s-a asigurat cand a vrut sa vireze la stanga de pe un drum national si a fost lovit in plin de tir.

Barbatul care se afla in dreapta lui a murit pe loc, cele doua femei aflate in spate, si ele grav ranite, au fost preluate de o ambulanta si duse la Spitalul Judetean din Alba.

Soferul ranit si el serios a fost preluat de un elicoper SMURD si dus la Targu Mures.

Masina a fost facuta zob in urma accidentului.                                                                                                                         sursa Stirile PROTV
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 11:45:13
Răspuns #6

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Atatea masini a lovit la Ploiesti un sofer ametit bine de alcool.
Barbatul de 53 de ani a ratat intrarea intr-un sens giratoriu si a izbit masinile parcate in apropiere.
Medicii de pe ambulanta l-au scos din masina, iar politistii au aflat repede motivul accidentului: "N-am baut nimic....Asta e, am baut o tuica. Sunt prost, platesc"

Soferul a suflat in etilotest, iar aparatul a indicat 1,46 la mie alcool pur in aerul expirat.

Pentru soferii care si-au gasit masinile lovite in parcare conteaza mai putin daca autorul accidentului era sau nu baut.

Ei nu aveau asigurari, iar acum asteapta despagubiri de la cel care le-a distrus masini                                                                    sursa Stirile PROTV
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 11:47:55
Răspuns #7

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Un sofer care a lovit in miez de noapte un microbuz parcat pe o strada din Sibiu a sperat ca, daca va fugi, va scapa nepedepsit.
tAGurI: masina, avariata, fuga de la locul accidentului, Sibiu

    "Din imaginile puse la dispozitie de catre reclamant urmeaza a fi identificat numarul de inmatriculare al autoturismului si proprietarul."Luciana Baltes, purtator de cuvant IPJ Sibiu


Ce nu stia soferul era ca proprietarii microbuzului, care dormeau dusi in acel moment, isi instalasera camere de supraveghere pe peretele exterior al casei. Cand au vazut masina lovita in parcare, oamenii s-au dus sa vada inregistrarea si au descoperit ce s-a intamplat.

Proprietarul masinii avariate spune ca nu e la prima patanie de acest gen. Tocmai de aceea si-ar fi montat camera de supraveghere.

Pentru fapta sa, soferul masinii de teren se va alege cu suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 30 de zile.

Desi a fugit de la locul accidentului, nu i se va intocmi totusi dosar penal, pentru ca nimeni nu a fost ranit.                                    sursa Stirile PROTV
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:21:09
Răspuns #8

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Voi posta unele poze cu masini avariate in accidente de circulatie.Primul pe lista este un AUDI A3 TDI LADER
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:24:53
Răspuns #9

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Bentley Continental GT Voll
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:28:22
Răspuns #10

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Peugeot 107 front blue
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:37:06
Răspuns #11

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
 »Accident Suceava 03 aprilie 2009
Am fost martor ocular la acest accident, nu in momentul impactului ci cateva minute mai tarziu, aflandu-ma in drum spre Radauti. Am tras pe dreapta si am aruncat o privirea mai indeaproape…ce-i drept mi s-au cam inmuiat genunchii…
Accidentul a avut loc în jurul orei 11.30, în timp ce Gheorghe Schipor  (primarul localitatii Vicovul de Sus) venea spre municipiul Suceava. Înainte de a ajunge la Dănila, maşina pe care o conducea primarul, un Mercedes E Classe, cu numărul de înmatriculare SV-09-KBI, a depăşit o Dacia Papuc care a virat la stânga.
Lovită la peste 100 km/h, Dacia Papuc a aterizat în şanţul din sensul de mers dinspre Suceava spre Siret. Dacă şoferul Daciei Papuc, Aurel Cioată, de 63 de ani, din Dorneşti, a scăpat doar cu câteva zgârieturi, o vecină de-a acestuia, aflată pe bancheta din spate, nu a avut acelaşi noroc.

Viorica Hubca, de 59 de ani, din Dorneşti, a fost aruncată din Dacia Papuc şi a murit aproape instantaneu.

Sursa:  monitorulsv.ro
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:54:34
Răspuns #12

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
VW Passat 20 TDI
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:56:31
Răspuns #13

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Audi A4 Avant
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 01:57:58
Răspuns #14

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
VW Passat CLIMA NAVI
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:00:52
Răspuns #15

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Chevrolet Aveo
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:03:03
Răspuns #16

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Si Dacia noastra LOGAN 1,6 Laureate
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:04:31
Răspuns #17

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Mini Cooper Diesel
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:05:54
Răspuns #18

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
AUDI A3
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:07:13
Răspuns #19

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
BMW
Cu respect si admiratie.
memorat