28 Martie 2024, 11:21:08

Autor Subiect: Schimbarea numelor statiilor de metrou  (Citit de 10930 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

29 Martie 2009, 22:16:49
Răspuns #20

Gabriel Ilie

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
  • also known as by2tza
    • by2tza @ O-O.ro
Nu sunt de acord cu redenumirea, nu ca ar fi ceva rau sau altceva, dar oamenii s-au obisnuit cu numele astea si pana la urma intrebarea mea e "DE CE SA SCHIMBE NUMELE STATIILOR"? (scuze de caps lock).Altceva mai important nu este de facut decat schimbarea numelor statiilor de metrou din Bucuresti?De ce nu investesc mai bine in infrastructura ca tot se vorbeste de magistrala din Drumul Taberei, de ce nu se modernizeaza niste IVA, de ce nu se renoveaza cum trebuie staiile (nu abtibilduri, vezi Gara de Nord 1)?
Ar fi multe probleme legate de transportul subteran dar nimeni nu este interesat de asta deoarece au timp de amortizare foarte mare si acest lucru nu e rentabil.Se vrea o imbogatire rapida, dar nu mai merge acum, ca au picat si imobiliarele si tot.(scuze de off-topic)
In concluzie - schimbarea numelor statiilor - ceva absolut nenecesar si stupid.
memorat
06 Aprilie 2009, 11:44:22
Răspuns #21

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Se caută nume pentru staţiile de metrou    
 
Metrorex vrea să schimbe denumirea a zece staţii de metrou care nu mai au legătură cu realităţile actuale din Bucureşti, a anunţat compania.

Cele zece staţii care îşi caută nume sunt:

• Semănătoarea
• Armata Poporului
• Industriilor
• Timpuri Noi
• Apărătorii Patriei
• IMGB
• Depoul IMGB
• Laromet
• Linia de Centură
• Policolor

Pentru a le schimba denumirea, Metrorex aşteaptă, în termen de zece zile, sugestii de la bucureşteni la adresa contact@metrorex.ro. Semnificaţia numelor propuse trebuie să fie legată de zonele în care se află staţiile de metrou respective.

Voi ce nume credeţi că ar fi potrivite pentru aceste staţii de metrou?

EVZ.
Eu as fi schimbat si numele Piata Muncii.Suna a comunism pentru ca acum in tara nu mai munceste nimeni.
Cu respect si admiratie.
memorat
09 Aprilie 2009, 23:17:38
Răspuns #22

zofei.2006

  • Vizitator
Bani care alta intrebuintare nu a fost gasita. Asa numesc eu aceasta actiune de schimbare a numelor catorva statii >:(
memorat
10 Aprilie 2009, 00:56:36
Răspuns #23

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Bani care alta intrebuintare nu a fost gasita. Asa numesc eu aceasta actiune de schimbare a numelor catorva statii >:(
Dar dupa parerea ta cam cati bani crezi ca ar trebui sa inlocuiesti niste litere?Doar nu darama toata statia si apoi o face la loc numai ca sa ii schimbe numele.
Cu respect si admiratie.
memorat
10 Aprilie 2009, 02:12:06
Răspuns #24

alexs2tank

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
    • Google
Nu, dar sa stii ca se aloca niste bani in plus.. presa, publicitatea... sunt multe lucruri care nu se vad dar se simt in buzunarele lor. Poate se mai gandesc sa darame un zid.. hai ca poate mai schimba si design-ul... lucruri de genul asta. Ceva practic ar fii finalizarea lucrarilor in statia Piata Unirii 2 de pe M2. De curand am vazut ca au dat un strat proaspat de vopsea in tunelul de corespondenta dintre Dristor 1 si Dristor 2. Si mai nou de atat se anunta in statii timpul exact de sosire al metroului (Am surprins asta in Piata Unirii si Nicolae Grigorescu de multe ori deja in ultimele 2 saptamani). Deci ceva se face.. asta e sigur... dar nu e de ajuns... Scuze pentru off.
""If a man does his best, what else is there..""
^George S. Patton^

(Avatarul: Statia L.D.C. "Printre Ive.." - �Foto: Me and co.)
memorat
10 Aprilie 2009, 19:56:23
Răspuns #25

Gabriel Ilie

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
  • also known as by2tza
    • by2tza @ O-O.ro
Raman la intrebarea :
E asa de importanta schimbarea aceasta?
memorat
10 Aprilie 2009, 23:00:57
Răspuns #26

zumulik

  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
  • Faci scandal ? ne batem fara tovarasi sau cu ?
Hmm este importanta si aceasta schimbare a numelor statiilor de metrou d.p.d.v al calatorilor care nu cunosc prea bine Bucurestiul  ??? parerea mea ;)
memorat
11 Aprilie 2009, 08:36:54
Răspuns #27

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Provenind din epoca de aur - comunismul, dar rebel din fire, denumirile unor statii mi se par depasite din p.d.v. moral si nu sunt adeptul scimbarii numai de dragul de a se schimba ceva,  in timpul unui mandat de parlamentar, de ministru, director etc.  Dar modificarile continue ale orasului nu ajuta la gasirea unor noi nume si nu o data astfel de sondaje nu au finalitate. Totusi libera exprimare este constructiva si sper ca sa aiba o finalitate pozitiva. Din p.d.v. al calatorilor permanenti sau ocazionali ar trebui sa se adapteze la orice schimbare, asa cum s-au adaptat la multe schimbari - denumirea unor strazi, cea mai des folosita dupa 1989.
memorat
17 Aprilie 2009, 14:48:19
Răspuns #28

MTROE

  • Mesaje postate: 108
  • Gen: Bărbat
Schimbarea numelor statiilor este o porcarie care nu trebuie acceptata sub nici o forma. Ce sens are sa schimbi numele unor statii pe care lumea le stie de zeci de ani sub denumirea lor, o denumire care a fost inspirata de o fabrica s-au altceva care a facut ceva pentru Bucuresti. Sunt de acord doar cu schimbarea numelui statiei "Linia de Centura", avand in vedere faptul ca Centura Capitalei va fii mai departe. Sa ii zica in loc de "Linia de Centura , "Ceausescu". Asta a facut ceva pentru Bucuresti , chiar daca detest comunismul :)
MTRO
memorat
18 Ianuarie 2014, 21:27:53
Răspuns #29

iva astra funny

  • Utilizator Forum Ro-trans
  • Mesaje postate: 63
  • Gen: Bărbat
  • Trainz is best game
Eu nici nu cunosc statia Pajura.Dupa ce a construit-o,i-a schimbat numele in Jiului,si la anunturile vocale spune "Urmeaza statia Pajura,cu peronul pe partea stanga". :P!!Oricum bine spune,spune la etichetarea Iesire,Str Pajurei.Doamne fereste,acest Metrorex ma ameteste foarte tare ???
Magistrala M4=She's my favorite line
memorat
Advertisement