28 Martie 2024, 18:59:04

Autor Subiect: Schimbarea numelor statiilor de metrou  (Citit de 10935 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

26 Martie 2009, 11:05:48

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Năşiţi staţiile de metrou     

Metrorex vrea să-şi plimbe trenurile prin staţii cu rezonanţe actuale, aşa că face un fel de colectă de idei pentru nume ancorate în realităţile cotidiene.

De luna viitoare, aşadar, să nu vă surprindă dacă auziţi cum vă anunţă mecanicul de tren că urmează staţia „Shopping la Cora” în loc de „Armata Poporului”, „Autogara oltenilor” în loc de „Industriilor” sau „La fetiţe” în loc de „Linia de centură”.

„Avem cel puţin zece staţii ale căror nume nu mai înseamnă nimic pentru vremurile pe care le trăim. La IMGB, Policolor, Semănătoarea, de exemplu, s-au demolat fostele fabrici, care dădeau numele acestor staţii. Altele sunt reperele acum, e normal ca şi denumirile staţiilor să reflecte ceea ce e la suprafaţă”, a explicat demersul directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte. El spune că bucureştenii, dar nu numai, care au idei despre cum s-ar putea redenumi staţiile, sunt aşteptaţi să-şi trimită propunerile pe adresa de email contact@metrorex.ro.

Staţiile ale căror nume vechi vor muri în următoarele zece zile sunt: Semănătoarea, Armata Poporului, Industriilor, Timpuri Noi, Apărătorii Patriei, IMGB, Depoul IMGB, Laromet, Linia de Centură şi Policolor. Semnificaţia numelor propuse trebuie să fie legată de zonele în care se află staţiile de metrou respective.

EVZ. http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/844937/Nasiti-statiile-de-metrou/



Va rog sa propuneti nume noi statiilor de metrou iar ECHIPA RO-Trans va trimite un email  METROREXULUI cu toate propunerile dvs.

Statiile care se doresc rebotezate sunt urmatoarele:
  • Semănătoarea,
  • Armata Poporului,
  • Industriilor,
  • Timpuri Noi,
  • Apărătorii Patriei,
  • IMGB,
  • Depoul IMGB,
  • Laromet,
  • Linia de Centură,
  • Policolor
.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

26 Martie 2009, 11:30:37
Răspuns #1

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
Mai bine le lasa asa cum sunt acum.Multa lume sa obisnuit cu ele asa si unii la Nicolae Grigorescu inca ii mai spun Leontin Slajan :o
Deci eu nu vreau sa fie schimbe deloc. >:(
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
26 Martie 2009, 11:36:39
Răspuns #2

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Si eu sunt cu totul impotriva schimbarii numelor statiilor ...
Lasati-le asa cum sunt ... sunt PERFECTE . :-X :-\ :P
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
26 Martie 2009, 11:45:19
Răspuns #3

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Ma ce ii apuca pe ei ideile crete exact la ce nu trebuie!

Sa le luam pe rand, in ordine:


  • Semanatoarea - multi o cunosc asa, poate doar daca i-ar zice Sema-Park si-ar mai pastra putin din numele actual cunoscut de la infiintarea metroului!
  • Armata Poporului - doar daca ar incerca sa o denumeasca Hypermarket Cora pentru ca tot este prin zona!
  • Industriilor - acolo inca sunt o groaza de fabrici printre care si Coca Cola. Proasta idee de redenumire, dar daca tot se vrea o idee ar fi Bulevardul Preciziei!
  • Timpuri Noi - iar o statie veche, din prima magistrala a metrolui al carei nume nu trebuie schimbat. Daca tot se vrea, o idee, ar fi numele statiei de autobuz, respectiv Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir!
  • Aparatorii Patriei, I.M.G.B., Depoul I.M.G.B., Laromet - nume clasice si vechi! Pentru ce trebuie schimbate si acestea?!
  • Linia de centura - este foarte bine, se afla chiar aproape de Linia de Centura a Bucurestiului!
  • Policolor - iar, acolo este Platforma Policolor! Un obiectiv cunoscut!

Disclaimer: Ce am scris eu aici, doresc a nu fi publicat pe adresa de e-mail a Metrorex-ului, intrucat EU nu sunt de-acord cu schimbarea numelor statiilor. Mai mult decat atat, mi se pare o idiotenie crasa, pentru ca aceasta masura presupune schimbarea tuturor hartilor, anunturilor, etc LUCRU CARE MAI MULT CA SIGUR CA NU VA FI EFECTUAT IN TERMEN, FAPT CEEA CE VA PRODUCE MICI CONFUZII PRINTRE CALATORII NU FOARTE TINERI, DAR CHIAR SI ACESTORA, CARE SUNT OBISNUITI DE ANI DE ZILE CU DENUMIRILE PE CARE LE CUNOASTEM SI NOI!
Respect,
Cristian
memorat
26 Martie 2009, 15:30:48
Răspuns #4

CRAZY BOY

  • Vizitator
Nu Nu si iar nu.Numele statiei Timpuri Noi nu ar trebui schimbat. De ce? Pentru ca zona timpuri noi este mai cunoscuta decat Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir. Eu unu am patit-o pe pielea mea cu statia asta. Asta vara cautam Liceul in care fusesem repartizat si stiam ca este in zona Timpuri Noi. Afara fiind cald am luat 19-le. Merg eu ce merg si de timpuri noi tot nu dau. Pana la urma am ajuns la liceul Sincai. Stiam ca liceul meu este inainte de Sincai. Zic na belea ca am trecut de el, cand ce vad pe afisajul lui 323 scria ca intoarce la Timpuri Noi... Il iau. Inainte de statie zice anuntul "Urmeaza statia Universitatea lu' peste. Ultima statie" :o :o Ceeeeee? Zic nu se poate. Cand ajung la capat vad ca pe o iesire de metrou scrie Timpuri Noi."Asta e in sfarsit". Deci care e concluzia? Ca si RATB ar trebui sa schimbe numele statiei din Universitatea lu' peste in Timpuri Noi.
memorat
26 Martie 2009, 20:57:05
Răspuns #5

zumulik

  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
  • Faci scandal ? ne batem fara tovarasi sau cu ?
Timpuri Noi - Tripuri Noi
Nicolae Grigorescu-Leontin Salajan
1Decembrie-Macaralei


Si cam atat cred..
memorat
26 Martie 2009, 22:12:27
Răspuns #6

V3nt0R

  • Vizitator
Armata Poporului - Lujerului
Semanatoarea - Depou Ciurel
Timpuri Noi sa o lase asa, deoarece exista si cartierul cu numele Timpuri Noi, nu numai acea fabrica, plus Pod Timpuri Noi !
Aparatorii Patriei sau IMGB sa le lase asa !
Laromet nici nu a fost construita, si acolo este cartierul Laromet/Straulesti, deci sa o lase asa.(asta daca va fi construita)
Linia de Centura - Virginelor(ca sa fim mai comici :)) )Dar ca sa fim seriosi, ar putea fi denumita in "Catelu", nu ar fi nici o rusine ;)
memorat
26 Martie 2009, 22:13:42
Răspuns #7

zumulik

  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
  • Faci scandal ? ne batem fara tovarasi sau cu ?
Faza cu virginele a fost o gluma ?  :D
memorat
26 Martie 2009, 22:14:51
Răspuns #8

V3nt0R

  • Vizitator
Faza cu virginele a fost o gluma ?  :D

Logic, dar nu m-ar mira ca cei de la Metrorex sa o puna in aplicare...
memorat
26 Martie 2009, 22:15:51
Răspuns #9

zumulik

  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
  • Faci scandal ? ne batem fara tovarasi sau cu ?
memorat
26 Martie 2009, 22:18:18
Răspuns #10

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Baieti, iar a schimbat Dorel macazul, deraind de la subiect.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Martie 2009, 22:19:05
Răspuns #11

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Mmmmbine baieti, dar gata cu off-urile.  ;D Sa fiu sincer, am ras, dar deja s-a deviat de la subiect.

Bun, revenind la subiect. Metrorex chiar ne ofera surprize, pentru ca in primul rand ca nu era in plan o schimbare a numelor statiilor dar, ca o parte buna, nici nu au facut asta singuri si de capul lor. Am observat ca exista un mail la care ei asteapta propunerile noastre in legatura cu numele statiilor.
memorat
26 Martie 2009, 22:20:31
Răspuns #12

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Mmmmbine baieti, dar gata cu off-urile.  ;D Sa fiu sincer, am ras, dar deja s-a deviat de la subiect.

Bun, revenind la subiect. Metrorex chiar ne ofera surprize, pentru ca in primul rand ca nu era in plan o schimbare a numelor statiilor dar, ca o parte buna, nici nu au facut asta singuri si de capul lor. Am observat ca exista un mail la care ei asteapta propunerile noastre in legatura cu numele statiilor.
ldh_sniper, propun sa facem o mica selectie a numelor de statie si sa le trimitam in numele Siteului la acea adresa de email.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Martie 2009, 22:22:00
Răspuns #13

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Spune-mi si mie de ce vrei asta.
Eu propun sa le trimitem un mail, in care sa le aratam ca nu este viabila solutia cu schimbarea numelor statiilor. Toata lumea le stie asa!!! Sa le lase, pentru ca nu moare nimeni...
memorat
26 Martie 2009, 22:23:12
Răspuns #14

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Spune-mi si mie de ce vrei asta.
Eu propun sa le trimitem un mail, in care sa le aratam ca nu este viabila solutia cu schimbarea numelor statiilor. Toata lumea le stie asa!!! Sa le lase, pentru ca nu moare nimeni...
Iar vrei sa luptam cu SISTEMUL, invartindu-ne in jurul cozii :D? ???
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Martie 2009, 22:24:28
Răspuns #15

zumulik

  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
  • Faci scandal ? ne batem fara tovarasi sau cu ?
Iasmine usor cu off-topicu  :-X


L.E.: Bine te iert  :D :D :D
memorat
26 Martie 2009, 22:26:19
Răspuns #16

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Iasmine usor cu off-topicu  :-X
Nu cred ca am facut OFF-TOPIC. Incercam sa ii explic lui ldh_sniper ca degeaba incercam NOI sa oprim redenumirea statiilor de metrou, ca tot se vor schimba.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Martie 2009, 23:01:04
Răspuns #17

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
  • Semanatoarea - Multi o cunosc ca pe SEMANATOARE, in zona aceasta fiind o mare fabrica Ceausista de Semanatori. Cu caderea zidului comunismului incet, incet fabrica a inceput sa fie inchisa. In ultimii ani a inceput constructia unui parc de locuinte/birouri sub numele de SEMA-PARC. Propun urmatorele nume acestei stati: DEPOUL CIUREL, sau chiar BARAJUL CIUREL, stiind ca la circa 100 de statie se afla Lacul Ciure+barajul acestiua
  • Armata Poporului - Numele de Hypermarket Cora nu ar fi prea indicat. Daca da Cora faliment rebotezam din nou statia? ??? ;D. Numele propus de mine: Lujerul
  • Industriilor - Bulevardul Preciziei
  • Timpuri Noi - o statie din primul tronson al metroului Bucurestean. In gluma, as propune redenumirea statiei in Timpuri vechi :D :D. Acum si un pic de seriozite: din punctul meu de vedere as lasa lasa numele statiei neschimbata.
  • Aparatorii Patriei - Cartier Aparatorii Patriei
  • I.M.G.B., Depoul I.M.G.B. - Nume istorice, se sparam ca vor ramane asa.
  • Laromet - Nici nu cunosc localizarea a acestei statii si de asemenea ma voi abtine.
  • Linia de Centura - Nici nu s-a deschis bine aceasta statie si ii schimbam deja numele.
  • Policolor - nu schimbati numele.


In concluzie: se vor investi multe milioane de lei prin schimbarea numelor statiilor de metrou. OPRITI redenumirea statiilor de metrou. Iar se cheltuiesc bani pe niste probleme neimportante. In loc sa facem o noua licitatie pentru a achizitiona noi trenuri se pierde vreme cu redenumirea statiilor. Sper sa nu fi suparat pe nimeni, dar aceasta e parerea mea, tinand cont ca SITEUl Ro-Trans este un site public in care fiecare ar dreptul de a-si spune propia opinie.

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Martie 2009, 23:29:04
Răspuns #18

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Se caută nume pentru staţiile de metrou    
 
Metrorex vrea să schimbe denumirea a zece staţii de metrou care nu mai au legătură cu realităţile actuale din Bucureşti, a anunţat compania.

Cele zece staţii care îşi caută nume sunt:

• Semănătoarea
• Armata Poporului
• Industriilor
• Timpuri Noi
• Apărătorii Patriei
• IMGB
• Depoul IMGB
• Laromet
• Linia de Centură
• Policolor

Pentru a le schimba denumirea, Metrorex aşteaptă, în termen de zece zile, sugestii de la bucureşteni la adresa contact@metrorex.ro. Semnificaţia numelor propuse trebuie să fie legată de zonele în care se află staţiile de metrou respective.

Voi ce nume credeţi că ar fi potrivite pentru aceste staţii de metrou?

EVZ.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
28 Martie 2009, 13:18:07
Răspuns #19

alexs2tank

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
    • Google
Ce cred eu? Lasati numele statiilor asa, deja e fara sens (auzi la ei, avem nevoie de nume moderne, mie Policolor mi se pare destul de (chiar foarte) modern). Nu vor sa le lase asa? sa fie sanatosi, noi tot asa o sa numim statiile ca doar acolo am crescut si plus de asta, eu (si nu sunt singurul) inca merg cu metroul/tramvaiul la Macarale (actualmente 1 Dec. 1918). Am mai citit si pe alte forumuri si cineva avea dreptate, noi (Conducerea Bucurestiului/Romaniei) avem o boala cu schimbatul numelor strazilor/pietelor etc., luati ca exemplu Piata Charles de Gaule care a avut N nume.

Pe economie.hotnews.ro (http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-5520190-metrorex-vrea-schimbe-numele-unor-statii-metrou-dati-mana-ajutor.htm) deja comentariile la articol sunt date la sto', si au si de ce.
Citez:

Citat
Popunere (Miercuri, 25 martie 2009, 14:19)

Tavitavi [utilizator]
Propun sa se schimbe numele statiilor respective cu niste nume adecvate zilelor noastre, tinand cont de faptul ca personalitatile sunt de obicei preferate ca si modele, ce-ati zice de urmatoarele:
- statia Gigi Becali (prin Pipera)
- statia P.Roman (in loc de Apaca-politehnica)
- statia Eroii de la Ciorogarla (aparatorii patriei)
- statia Guta & Salam oriunde in Bucuresti (nu exista zone in care sa nu se asculte manele)
- statia Placerilor 1, 2, etc. pt. cele apropiate de centura
s.a.m.d. 
Citat
!!! asa sa fie (Miercuri, 25 martie 2009, 15:51)

Ion I [anonim] i-a raspuns lui Tavitavi
oricum: www.metrorex.ro : Pagina in constructie!
Propun ca si statiile noi/neterminate sa poarte denumiri de "statie in constructie X/Y/Z/..".

penibili.. eu nu vreau schimbare! :)

Mai spunea cineva aici ca.. 
Citat
Cool (Miercuri, 25 martie 2009, 14:18)

Liviu [anonim]
În loc să facă staţia Laromet (aflată în proiect de vreo 20 de ani) ei se gândesc să-i schimbe denumirea. Aplauze!
..si banuiesc ca si voi ii dati dreptate

In concluzie.. numele statiilor de metrou actuale.. sunt cele mai potrivite (ca sa nu mai spun ca sunt si vor fii in timp cu moda, totdeauna). Daca se vrea schimbatul numelor cu tot dinadinsul, macar sa o faca cat de cat decent.. . Cel mai indicat ar fii folosirea numelor strazilor/obiectivelor mari din zona respectiva (asta fiind valabil pentru orice statie careia vor sa ii schimbe numele). Aparatorii Patriei corespunde perfect cu Cartierul Aparatorii Patriei, asa se numeste si statia RATB de suprafata; IMGB, Depoul IMGB.. ce nume poti sa vrei pentru acestea..; Armata Poporului se poate redenumii cei drept.. in Plaza spre exemplu dar sincer mai bine ramane asa pentru ca in toti anii astia nu ma/ne-a deranjat asta; Policolor e fara sens schimbarea ; Linia de Centura (situata la 2.5Km de linia de centura) nu-i vad rostul schimbarii numelui oricat de urat am zice ca suna ..nu vad statia denumita prea curand Autostrada Soarelui sau cine stie ce grozavie; iar Semanatoarea.. eh aici cand se va construii noul centru comercial poate atunci sa se gandeasca la schimbarea numelui, dar pana atunci sa stea cuminti sa o lase asa; Industriilor iar.. nu pricep ce vor sa schimbe aici..; Timpuri Noi, daca si pe asta vor sa o schimbe.. no comment; mai nou Piata Muncii la suprafata a fost denumita Piata Hurmuzachi, dar lumea inca ii spune Muncii (logic), banuiesc ca in curand s-ar putea sa vedem o schimbare si la aceasta statie desii este complet inutila si aiurita; restul e poveste. Vreti sugestii Metrorex? uitati o sugestie, reparati scaunele din Dristor 2.. scarile rulante depasite de vreme.. s.a.m.d... inainte sa-mi/sa ne rupem gatul cu ele si pe urma ganditiva sa lipiti niste plancarde de un perete. Imi cer scuze pentru post-ul scris parca de nepotul lui kilometru dar asta este adevarul.

Ca sa citez un clasic.. "Metrorex, mereti la gara, poporu' castiga, hai ca m-am distrat cu voi, ciao."
""If a man does his best, what else is there..""
^George S. Patton^

(Avatarul: Statia L.D.C. "Printre Ive.." - �Foto: Me and co.)
memorat