28 Martie 2024, 20:33:08

Autor Subiect: TUTORIAL - Constructia camionului DAC 8135  (Citit de 3649 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

17 Martie 2009, 00:41:12

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Cum am construit un camion DAC 8135

Constructia machetei DAC 8135 RESTILIZAT.

MATERIALE SI USTENSILE FOLOSITE:

- cutter;
- foarfeca;
- smirghel;
- cleste si patent;
- adeziv picatura sau super glue;
- prenandez;
- comatex de 1 mm, 4 mm si 5 mm;
- elastice;
- bolduri;
- folie transparenta (de la o caseta audio);
- folie autocolanta de diferite culori;
- vopsea MODEL MASTER si DUPLY COLOR de diverse culori.

Am masurat dimensiunile reale ale ale machetei DAC 8135 pe care o posed si am facut un contur pe comatex de 1 mm.

- CABINA:

Am decupat cu cutterul forma geamurilor, lasand o toleranta de 1 mm si am taiat cu foarfeca, partile laterale ale cabinei camionului.



Formele usilor le-am facut cu un pix, apasand pe folia ce proteja comatexul de 1 mm de eventualele zgarieturi. Folia am indepartat-o ulterior.

Am decupat dupa aceea partea frontala a cabinei.





Am pilit formele finale ale geamurilor cu smirghel fin de granulatie 240 pana la conturul trasat anterior, dupa care am lipit partea frontala si partile laterale ale cabinei cu adeziv picatura.



- ASTUPĂTORILE ROTILOR:

Sunt facute din comatex de 4 mm, indoite si lipite de partile laterale ale cabinei.









- GEAMURILE:

Le-am facut din folie luata de la o caseta audio. Dupa aceea am lipit acea folie taiata corespunzator cu adeziv picatura, astfel incat, sa nu picur prea mult intr-un loc si sa patez partile transparente ale geamului.

- SASIUL:

Este facut din comatex de 5 mm pe care am lipit diverse parti componente luate de la un camion RENAULT Magnum si UNIMOG.











- CABINA DE SERVICIU:

Am masurat dimensiunea cabinei pe comatex de 4 mm. Dupa ce am trasat dimensiunile ferestrelor, am decupat cu un cutter lasand o toleranta de 1 mm.



Procesul de constuctie este acelasi ca la cabina camionului. Pe spatele foliei folosite pentru geamuri, am lipit folie neagra.

- MACARAUA:

Este lipita direct pe sasiu si vopsita vopsea DUPLY COLOR, culoare Vernil Matt.



- BENA:

Am masurat dimensiunea benei, orientandu-ma dupa dimensiunea cabinei de serviciu.

- partile laterale ale benei sunt facute din comatex de 1 mm. Legaturile de sprijin ale peretilor laterali, le-am facut din elastic lipit cu adeziv picatura. In partile laterale (jos) ale peretilor benei, am facut gauri in care au fost introduse 2 bolduri taiate la dimensiunea de 5 mm ce sustin oblonul.

- oblonul rabatabil al benei este facut din comatex de 4 mm. De asemenea legaturile de sprijin ale pertilor laterali, le-am facut din elastic lipit cu adeziv picatura dupa care am vopsit cu vopsea acrilica MODEL MASTER culoare Gri Pearl.

- podeaua benei este facuta din comatex de 4 mm pe care am lipit peretii laterali.







- BARA DE PROTECTIE:

Realizata din komatex de 1 mm si 4 mm , lipita de cabina, dupa care am vopsit cu vopsea acrilica MODEL MASTER, culoare Gri Pearl. In josul barii de protectie, am facut o gura de aerisire din folie autocolanta neagra, iar proiectorele de ceata, sunt taiate din capacele transparente de la pixuri.









- ALTE DOTARI:

- stergatoare parbriz si bratele oglinzilor retovizoare din agrafe de birou;
- semnalizatoare din folie autocolanta portocalie;
- paravant cabina din comatex de 1 mm.


Cam atat despre realizarea acestui camion. Sper ca v-am fost de folos cu unele informatii si va stau la dispozitie pentru orice fel de intrebari.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

04 Decembrie 2012, 09:36:22
Răspuns #1

Adrian RATB

  • Vizitator
Si spuneati ca faceti doar autobuze, troleibuze, tramvaie si rulote :-[
memorat
04 Decembrie 2012, 10:39:45
Răspuns #2

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
Advertisement