28 Martie 2024, 16:05:28

Autor Subiect: Colectia personala de machete - scara 1/43 - OLECO  (Citit de 877923 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

15 Iunie 2012, 22:53:26
Răspuns #540

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere si prezentare:

Un nou model Dacia, al 10-lea din colectia personala.

interior - bine redat, cu bord lizibil, accesorii negre si argintii, scaune gri cu dungi negre, oglindă retrovizoare cu "sticlă".

exterior - vopsea aplicata în strat subţire, antena de pe acoperis este din plastic negru.

- fata - ştergătoarele de parbriz sunt aplicate, farurile sunt din plastic transparent si arata destul de bine, fără nituri, lămpile de ceaţă sunt vopsite cu argintiu, masca motorului este din plastic negru, logo-ul "DACIA", este bine redat, gura de aerisire a spoilerului este vopsita cu negru.

- laterale - jantele cu spiţe sunt vopsite cu argintiu si au inscriptionate sigla "Dacia", oglinzile dispun de "sticlă", lămpile de semnalizare de pe aripile faţă sunt vopsite cu argintiu, mânerele uşilor sunt turnate si vopsite in culoarea caroseriei.

- spate - blocurile optice sunt din plastic, ştergătorul de parbriz este aplicat, decalurile sunt corect redate şi aplicate, toba de eşapament este vopsita cu argintiu.

Concluzie: o macheta lucrata destul de bine, cu suficiente detalii. Nu am putut rata acest model, mai ales ca este DACIA.
















memorat
15 Iunie 2012, 22:55:07
Răspuns #541

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
16 Iunie 2012, 00:23:52
Răspuns #542

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
176) PEUGEOT 4002 CONCEPT CAR
- an 2003
- producator



modelul real:










memorat
16 Iunie 2012, 00:34:05
Răspuns #543

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere ÅŸi prezentare:

interior - nu are.

exterior - vopsea in doua nuante, bine aplicata. Cromul este ok. Privit de sus, printr-un acoperiÅŸ transparent, se poate vedea o parte a motorului.

- fata - masca motortorului complet cromata, are în mijlocul ei, logo-ul Peugeot, care este destul de bine reprodus, farurile clare din plastic sunt bine executate.

- laterale - oglinzile retrovizoare, rezervorul de combustibil ÅŸi gurile de aerisire sunt cromate, la fel ca si jantele cu un design deosebit.

- spate - frumos conceput, cu logo-ul Peugeot amplasat pe un un oval cromat, care are inclus, sistemul de evacuare cu terminatii cromate. Lămpile optice sunt din plastic subţire şi sunt de culoare rosie.

concluzie: sunt putin dezamăgit că nu are interior. Regret totusi ca l-am cumparat de pe site-ul Modellisimo, pentru ca a fost in colectia altcuiva. Oglinzile au fost lipite cu Super Glue, albind din greşeală şi "ferestrele" negre, pe care am reuşit pana la urma sa le curat. In faţa, farul din dreapta a fost "pictat" cu soluţie, dar am rezolvat si aceasta problema.
Când am văzut modelul cu acest design futurist, m-a atras foarte mult şi mi-am spus că trebuie sa cumpar macheta pentru colectie. De asemenea, combinaţia de culori crem/maro este de efect.
















memorat
16 Iunie 2012, 00:38:11
Răspuns #544

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
16 Iunie 2012, 00:42:24
Răspuns #545

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
VOLKSWAGEN Eos V6 + VOLKSWAGEN Golf 5 Plus 1,6









memorat
16 Iunie 2012, 00:43:24
Răspuns #546

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
177) VOLKSWAGEN Eos V6
- an 2005
- producator



modelul real:








memorat
16 Iunie 2012, 00:50:43
Răspuns #547

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere ÅŸi prezentare:

interior - frumos, in două culori rosu inchis si negru, cu instrumente de bord lizibile, accesorii argintii, scaune negre cu grena, oglindă retrovizoare cu "sticlă".

exterior - vopsita perfecta, stickere aplicate corect.

- fata - farurile si luminile de ceata sunt din plastic clar, masca motorului este neagra cu rama cromata, gurile de aerisire sunt din plastic, logo-ul VW si ştergătoarele de parbriz aplicate, sunt bine redate. Exista si numar de inmatriculare, destul de bine redat.

- lateral - jantele si etrierii sunt argintii, oglinzile retrovizoare deispun de "sticlă", iar lampile de semnalizare sunt vopsite cu argintiu.

- spate - blocurile optice sunt corect redate, logo-ul este aplicat corect, lampa de stop suplimentara este vopsita cu roşu, numărul de înmatriculare este la randu-i bine redat, teava de esapament are final cromat.

concluzie: o macheta frumoasa, bine reprodusa, cu detalii suficiente şi bine evidenţiate.


















memorat
16 Iunie 2012, 01:01:23
Răspuns #548

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
16 Iunie 2012, 01:08:18
Răspuns #549

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
VOLKSWAGEN Golf 5 Plus 1,6 + VOLKSWAGEN Golf 5 Plus Cross 1,6











memorat
16 Iunie 2012, 01:11:38
Răspuns #550

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
178) VOLKSWAGEN Golf 5 Plus 1,6 - Editie Reprezentanta
- an 2005
- producator



modelul real:






memorat
16 Iunie 2012, 01:17:43
Răspuns #551

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere ÅŸi prezentare:

interior - monocolor (negru), bine readat, instrumentele de bord lizibile, accesorii argintii, oglinda retrovizoare cu "sticlă".

exterior - vopsea (roşu perlat), aplicată în strat subţire.

- fata - farurile si lampile de ceata sunt din plastic, masca motorului este vopsita în ton cu caroseria, gurile de aerisire sunt din plastic negru, logo-ul VW, ştergătoarele de parbriz negre (aplicate) si numărul de înmatriculare sunt corect redate.

- lateral - mânerele uşilor sunt aplicate separat, jante si etrieri de argintii, oglinzi retrovizoare cu "sticlă".

- spate - blocurile optice sunt realist redate, logo-ul aplicat corespunzator, numărul de îinmatriculare este si el bine evidentiat, teavade esapament este argintie.

concluzie: este macheta cu nr 26 din colecţia VW şi m-am gandit sa nu las versiunea "Cross" fara pereche, asa ca am cumparat si varianta "Plus". Nu imi pare rau pentru alegere, macheta fiind bine redata, cu o culoare exterioara rar intalnita la machete.
Nu-mi place interiorul sobru, dar având în vedere că macheta este luată de la "reduceri", isi merita banii investiţi.
















memorat
16 Iunie 2012, 01:45:09
Răspuns #552

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
16 Iunie 2012, 01:50:16
Răspuns #553

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
MERCEDES BENZ 300 CE-24 Coupe (W124) + MERCEDES BENZ CL-Klasse Coupe











memorat
16 Iunie 2012, 01:53:32
Răspuns #554

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
179) MERCEDES BENZ 300 CE-24 Coupe W124
- an 1990
- producator



modelul real:




memorat
16 Iunie 2012, 01:56:34
Răspuns #555

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere ÅŸi prezentare:

interior - bej, cu bord negru si insertii ce imită lemnul. Instrumentele de bord si cadranele sunt reproduse corespunzător, frâna de mână şi accesoriile situate pe consola centrală sunt bine redate, oglinda retrovizoare are "sticlă", iar accesoriile de pe panourile portierelor sunt vopsite cu negru. Scaunele sunt echipate cu tetiere.

exterior - vopseaua neagră se potriveşte perfect cu cremul din interior şi este aplicată uniform, fără acel enervant aspect de "coaja de portocala". Pe acoperis exista trapa vopsita in culoarea caroseriei.

- fata - stergatorul de parbriz este din plastic negru, masca motorului este foarte bine redata iar "steluta" este fin reprodusa.
Farurile sunt din plastic clar, ÅŸi semnalizatoarele sunt vopsite pe interior, cu portocaliu, bandoul de cauciuc ataÅŸat este vopsit in gri cu ornament argintiu.
Aerisirea din bara de protecţie este vopsita cu negru.

- lateral - la usi nu exista ferestre, oglinzile au "sticlă", iar mânerele uşilor sunt negre, bandourile uşilor sunt vopsite cu gri mat, roţile au capace argintii, la fel ca modelul real.

- spate - tetierele scaunelor pot fi văzut foarte bine, blocurile optice sunt din plastic, vopsite pe interior, bandoul de cauciuc ataşat este vopsit in gri cu ornament argintiu, decalurile sunt lipite cu precizie, ţeava de eşapament este vopsita cu argintiu.

Concluzie: este o macheta exceptionala, frumos si corect detaliata. Recunosc că la început nu am fost prea fericit că macheta este neagra, dar mi-a placut interiorul bej.
Mă bucur că am acest model în colecţie.
























memorat
16 Iunie 2012, 01:57:14
Răspuns #556

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
16 Iunie 2012, 21:16:31
Răspuns #557

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
180) MERCEDES BENZ CL-Klasse Coupe - Editie Reprezentanta
- an 2007
- producator
- bracheaza rotile



modelul real:








interior:

memorat
16 Iunie 2012, 21:31:30
Răspuns #558

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere ÅŸi prezentare:

O macheta frumoasa, foarte bine executata, detaliata şi ca o impreseie personală... îmi place foarte mult consola centrala, care subliniază impresia de spatiu in interior.
Colectionarii de machete Mercedes-Benz nu trebuie să rateze aceasta macheta a celor de la AUTOART.




















memorat
16 Iunie 2012, 21:38:52
Răspuns #559

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat