28 Martie 2024, 18:47:30

Autor Subiect: Colectia personala de machete - scara 1/43 - OLECO  (Citit de 878100 ori)

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

09 Iunie 2012, 14:16:50
Răspuns #400

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
133) RANGE ROVER 4,6 H.S.E.
- an 2004
- producator
- se deschid usile



modelul real:




memorat
09 Iunie 2012, 14:34:40
Răspuns #401

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere si prezentare:

Am fost placut surprins de detaliile acestei machete si poate ca era mai bine daca nu i se deschideau usile.

Interiorul de culoare bej este mai mult decat potrivit pentru aceasta macheta. Detaliile sunt realizate cu bun gust, bordul cu volan pe dreapta, dispune de accesorii lucrate frumos. Lipseste in schimb oglinda retrovizoare, dar in compensatie, macheta are trapa transparenta.

La exterior, imi place ca farurile si stopurile nu au nituri sau cel putin nu se vad. Trebuie mentionat ca macheta are stergatoare pentru farurile. Jantele mi se par ok, oglinzile retrovizoare nu au ''sticla'' dar barem sunt vopsite cu argintiu, stergatoarele nu sunt aplicate ci fac corp comun cu rama parbrizului, iar manerele de la usi sunt turnate si vopsite.


















memorat
09 Iunie 2012, 14:40:39
Răspuns #402

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 14:41:58
Răspuns #403

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
134) MITSUOKA Orochi Kabuto
- an 2007
- producator



modelul real:










interior:

memorat
09 Iunie 2012, 14:43:20
Răspuns #404

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere si prezentare:

Este prima macheta din colectia personala de la HPI - RACING si ma declar foarte multumit de achizitionarea ei, chiar daca este destul de scumpa.
N-am ce reprosa acestei machete din punct de vedere al constructiei si detaliilor. Ma uit la ea si nu-mi vine sa cred ca este totusi o macheta si inca una destul de mica si este super, super detaliata.

Interior - in doua culori rosu/negru cu accesorii cromate. Din pacate n-am putut face poze detaliate cu interiorul, de frica sa nu crape ceva si dupa aceea sa plang ca am distrus macheta. Volan pe dreapta, bord redat pana la ultimul detaliu, scaune sport (RECARO) cu centuri de siguranta, ce au redate pana si elementele de prindere, oglinda retrovizoare cu ''sticla'' si ca un super detaliu, plafonul este imbracat in catifea negra.

Exterior -  nu stiu cu ce sa incep mai intai...
Macheta este vopsita in alb si unele parti sunt acoperite cu folie de carbon (!)

In partea frontala, grila si aerisirile sunt perforate, farurile sunt din plastic clar, cu lampi executate foarte corect. Stergatoarele de parbriz sunt foarte fine si sunt aplicate.

Pe partile laterale se observa lampile de semnalizare din plastic transparent ce sunt aplicate, inscrisul ''Orochi'' si manerele de deschidere ale portierelor ce sunt si ele aplicate, oglinzile retrovizoare ce dispun de ''sticla'', precum si prezenta antenei radio.

In partea din spate iese in evidenta eleronul din doua bucati. Lampile de stop si semnalizare sunt tot din plastic clar, precum si lampa uriasa de stop, tevile de esapament sunt cromate si gaurite in interior.
Motorul se ''aeriseste'' cu ajutorul unor fante ce se ridica atunci cand masina prinde o anumita viteza si stau perfect pliate atunci cand masina stationeaza (este vorba de masina reala, nu de macheta).

Cam atat am avut de spus. Macheta este superba si merita sa o cumparati!!
















memorat
09 Iunie 2012, 14:46:41
Răspuns #405

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 15:16:00
Răspuns #406

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 15:20:31
Răspuns #407

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 15:32:08
Răspuns #408

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
PEUGEOT 405 + PEUGEOT 504 + CITROEN GS







memorat
09 Iunie 2012, 15:38:57
Răspuns #409

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 15:42:16
Răspuns #410

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
135) PEUGEOT 405 T-16
- an 1993
- producator

1988



modelul real:






memorat
09 Iunie 2012, 16:02:53
Răspuns #411

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere si prezentare:

Chiar daca modelul prezentat nu este 100% masina care a castigat titlul in 1988, fiind o varianta mai noua, momentan vad ca nu a construit nimeni varianta simpla din '88, asa ca aceasta macheta o voi posta la ''The International Car of The Year 1988''.

Macheta imi place cum este construita desi nu ma ''inghesuiam'' sa o cumpar daca nu era apropiata de varianta ICTY '88.

Interior - vopsit in 2 culori gri/negru, este destul de detaliat. Bordul este lizibil, asa micut cum este, scaunele au tetiere, centurile de siguranta nu se vad, dar se vad elementele de prindere, sunt schitate si difuzoarele audio, oglinda retrovizoare dispune de ''sticla'', una peste alta, un interior lucrat ingrijit si detaliat atat cat trebuie. Bine... era loc si de mai bine dar... merge...  ;)





Exterior - Farurile si stopurile sunt din plastic clar, cu niturile aferente, aerisirile si bandourile laterale sunt vopsite cu negru, stergatoarele de parbriz sunt aplicate, oglinzile retrovizoare au ''sticla'', jantele sunt corect reproduse, lipsesc geamurile la usile din fata, dar mai bine, deoarece se poate vedea bordul, eleronul este aplicat, toba si teava de esapament sunt negre, antena de pe plafon mi se pare putin cam groasa si un lucru imbucurator; macheta este dotata cu numere de inmatriculare. Vopseua este aplicata foarte bine, iar decalurile sunt ok.
memorat
09 Iunie 2012, 16:04:07
Răspuns #412

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Cam atat despre macheta. Urmeaza pozele.











memorat
09 Iunie 2012, 16:08:02
Răspuns #413

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
09 Iunie 2012, 16:08:48
Răspuns #414

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
136) CITROEN GS Club
- an 1970
- producator

1971



modelul real:










memorat
09 Iunie 2012, 16:17:30
Răspuns #415

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
descriere si prezentare:

Interior - vopsit in crem, cu bord negru, detaliat cat era nevoie. Scaunele si bancheta din spate sunt si ele redate corespunzator.





Exterior - vopsea aplicata foarte bine, imi place tare mult culoarea, faruri din plastic transparent, cu nituri aferente, semnalizatoare si stopuri spate vopsite, aerisiri desenate, manerele usilor vopsite cu argintiu, oglinda retrovizioare cromata, jante corect executate, perforate, bare de protectie cromate, teava esapament cromata (nu stiu daca era nevoie sa fie neaparat cromata), stergatoare de parbriz aplicate (de ele uitasem). Surprinde busonul rezervorului de benzina care este aplicat.

Aceasta macheta imi place prin simplitatea ei, este lucrata frumos si ma bucur ca mai adaug inca o macheta la C.O.T.Y.
















memorat
09 Iunie 2012, 20:32:24
Răspuns #416

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
10 Iunie 2012, 18:47:07
Răspuns #417

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
137) MERCEDES BENZ ML-Klasse 63 AMG PERFORMANCE STUDIO
- an 2008
- producator





modelul real:








interior:

memorat
10 Iunie 2012, 19:41:55
Răspuns #418

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
prezentare:

Interior - in ton de negru cu insertii argintii, bord lizibil, consola centrala foarte frumos realizata, scaune redate ca si cum ar fi imbracate in piele, oglinda retrovizoare cu ''sticla", plafon imbracat in "piele neagra" cu manere de sustinere pentru pasageri.

Exterior - vopsea neagra aplicata ireprosabil.

- fata - faruri din plastic transparent, masca cu nervuri bine executate, sigla redata fidel, lapi ceata aplicate, scut cromat, stergatoare parbriz aplicate

- lateral - jante argintii, se vad discurile de frana cu etrierii argintii, praguri argintii cu ''sita'', oglinzi retrovizoare cu sticla si lampa semnalizare vopsita cu argintiu, manere usi aplicate.

- spate - stopuri din plastic clar, scut cromat, maner deschidere portiera cromat, evacuari duble (cromate), decaluri aplicate foarte corect.

Trenul de rulare este foarte bun.
















memorat
10 Iunie 2012, 19:48:21
Răspuns #419

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat