28 Martie 2024, 16:23:45

Autor Subiect: Muzeul National Tehnic Dimitrie Leonida  (Citit de 3926 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

08 Februarie 2009, 19:31:51

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cu ocazia incalzirii temperaturii prin Capitala am decis sa fac o vizita pe la Muzeul National Tehnic Dimitrie Leonida. In interior fotografiatul fiind interzis, am decis sa nu realizez nici o fotografie. Tot ce am reusit sa fotografiaz reprezinta exponatele din curte, care nu pot fi vizitate din lipsa de personal. Ceva normal in Romania.

Muzeul a fost renovat in toamna, iar lucrarile inca mai continua.


In curtea din spate exista 2 tramvaie, cateva turbine, locomotive, vagoane in miniatura, si altele.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

25 Ianuarie 2010, 12:05:22
Răspuns #1

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Nu vreau sa fiu rau cu aia de la Muzeu, dar de ce nu-i voie sa faci poze in interior? Poate cu un telefon bun si fara blitz? (sau e intuneric?).
Cum se ajunge acolo? Aviatie n-au expus deloc? Stiu ca au un Bucker Jungmeister avariat, nu l-or mai repara sa-l expuna?
memorat
26 Martie 2010, 18:09:44
Răspuns #2

Trainspotter Europe

  • Mesaje postate: 1131
Catvea poze mai de actualitate...la exterior :), 26 03 2010.
memorat
11 Iulie 2010, 03:06:24
Răspuns #3

Trifu22

  • Vizitator
Fara Dimitrie Leonida, LDH nu puteau exista!   8)
memorat
14 Iulie 2010, 12:57:51
Răspuns #4

brainiac220

  • Mesaje postate: 15
  • Gen: Bărbat
Dap, am vizitat si eu acest muzeu acum cateva saptamani... dar am ramas dezamagit.   
   Exponatele lasau de dorit, pline de praf, altele sparte, piese lipsa, plus ca se vizita numai parterul si ... atat.  Etajul 1 era inchis pt reparatii, curtea nu se viziteaza, si mai era o sala chiar la intrare, cu un avion al lui Henri Coanda cred, dar din pacate si acea sala era inchisa.

 Doamna de la casa iti zice sa nu filmezi sau sa nu faci poze, dar in muzeu nu exista paznic sau camere de luat vederi, asa ca poti face efectiv "ce vrei". 
 Din cate am inteles acest muzeu nu este sponsorizat de catre guvern ( sau cine se ocupa cu asa ceva) cum sunt celelate muzee din capitala. Asa ca reparatiile si intretinerea se face din banii proprietarului.
memorat
14 Iulie 2010, 20:47:15
Răspuns #5

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Si cine e fericitul proprietar? Ministerul Culturii cumva?
memorat
15 Iulie 2010, 08:39:54
Răspuns #6

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
La o ultima vizita anul trecut sponsor principal era ENEL, asa mi-a comunicat un angajat anonim, mai mult decit un simplu angajat, asa ca nu am insistat sa-mi dea amanunte delicate. Cu privire la fotografiat se poate face pe sestache, cu telefon sau camera, de recomandat in doi, unul sa stea de sase! :D Se ajunge cu tramvai ( 23, 32 si ce mai trece pe str. 11 Iunie ) masina 232 spre intrarea principala la fintina, str. 11 Iunie, sau aproape de calea Serman Voda cu tramvai ( 19 ) masina ( 116, 323 ), venind dinspre centru se coboara cu o statie inainte de cim. Belu.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":